کف شوی صنعتی - Scrubber

دستگاه اسکرابر در حوزه تجهیزات نظافت صنعتی بعنوان دستگاهی برای شستشوی سطوح کف بوسیله سیستم مکانیزه نظافتی برس زنی شناخته می شود. اسکرابر صنعتی در محیط های مختلف تجاری، اداری، آموزشی و صنعتی بعد از فرآیند نظافت صنعتی اولیه به منظور شستن سطح و سپس خشک کردن آن کاربرد دارد. زمینشوی مزایای متعددی را نسبت به روش دستی نظافت فراهم آورده و از جهات گوناگون برای کاربر و مجموعه مورد نظر سودمند است. فرآیند شستشوی سطح بوسیله برس دستگاه و فرآیند خشک کردن آن بطور همزمان و با تی مکنده و موتور مکش انجام می گیرد. کفشوی در بخش تجهیزات نظافتی، جز پرکاربردترین دستگاه هاست و با نام های کفشور صنعتی، زمینشوی و دستگاه کفشوی نیز شناخته می شود. 


اسکرابر  چیست

اسکرابر چیست پرسشی است که ذهن خواننده را برای بار اول پس از شنیدن این واژه به خود مشغول می کند، همین قدر بدانید که اسکرابر صنعتی دستگاه زمین شوی است که از مخزن آب تمیز و مواد شوینده، مخزن آب کثیف، برس، تی و سیستم مکنده خشک کن تشکیل شده است. اساس انجام عملیات شستشوی سطح توسط  دستگاه اسکرابر بصورت پاشش آب و مواد شوینده و برس زنی سطح می باشد. سیستم پاشش آب در زمین شوی صنعتی دارای یک شلنگ خروجی است که آب را بر روی برس ها پاشش می نماید. همزمان با فرآیند برس زنی نوبت به تی و موتور مکش می رسد تا با جمع آوری آب و آلودگی های باقی مانده از عملیات شستشو، این آلودگی ها را به داخل مخزن آب کثیف منتقل نماید. عملیات شستشو و خشک کردن سطح بطور همزمان ایجاد شده و بنابراین با استفاده از این کف شوی دو عملیات با یک دستگاه و در مدت زمان کم انجام می شود. مخازن آب تمیز و کثیف زمین شور صنعتی از یکدیگر جدا هستند و در پایان فرآیند شستشو، بایستی پر و خالی گردند.


اسکرابر صنعتی سرنشین دار
اسکرابر صنعتی سرنشین دار


انواع اسکرابر 

 هر چند اساس کار اسکرابر مشابه است، با این حال این کفشوی صنعتی به مدل های مختلفی تقسیم بندی می گردند. تفاوت عمده دستگاه اسکرابر در نحوه هدایت، منبع تغذیه و برخورداری یا عدم برخورداری از موتور جلوبرنده می باشد.

نوع هدایت

زمین شور صنعتی از نظر نوع هدایت به دو مدل اسکرابر دستی یا اسکرابر خودرویی تقسیم می گردند. در مدل های کف شوی دستی کاربر از قسمت عقب زمین شوی را رو به جلو هدایت می نماید، در عوض اسکرابر سرنشین دار دارای ساختاری مشابه خودرو بوده و کاربر با نشستن بر روی آن به هدایت اسکرابر می پردازد. استفاده از کف شوی دستی معمولا به منظور شستشوی مکانیزه صنعتی اماکنی با مساحت کوچک و متوسط و یا با میزان تراکم بالای وسایل و تجهیزات پیشنهاد می گردد. در عوض معمولا از زمین شوی سرنشین دار به منظور شستشوی محیط های بزرگ و وسیع تر استفاده می شود.

منبع تغذیه

با وجود این که زمینشوی به طور متعارف با انرژی الکتریکی کار می کنند، اما در مدل های مختلف منبع تغذیه متفاوت می باشند. از این رو زمین شوی صنعتی به دو مدل اسکرابر کابلی و اسکرابر باطری دار تقسیم می گردند. کفشوی کابلی با اتصال به برق شهری انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را تامین می کند. در سوی دیگر اسکرابر باتری دار این انرژی را از باطری تعبیه شده در آن دریافت می کند. استفاده از کفشور کابلی بیشتر در اماکنی که دسترسی آسان به پریز برق مهیا باشد متداول است. در عوض اسکرابر باطری دار بدون نیاز به اتصال مداوم به باطری، توانایی شستشوی آزادانه و بهینه سطوح را دارا می باشند. هر چند تجهیز کفشوی به باطری موجب می شود تا وزن کفشوی صنعتی کمی افزایش یابد، اما در عوض سطح صدای تولید شده توسط این دستگاه اسکرابر نسبت به زمین شوی کابلی کاهش می یابد.


باتری اسکرابر صنعتی سرنشین دار
باتری اسکرابر صنعتی سرنشین دار


موتور جلوبرنده

 تجهیز به موتور جلوبرنده در برخی اسکرابر ها موجب افزایش بازده و راندمان کاری می گردد. کفشوی های دارای موتور جلوبرنده دیگر نیازی به هل دادن کاربر نداشته و در این مدل از اسکرابر ها کاربر تنها به جهت دهی مسیر حرکت دستگاه می پردازد. تمامی اسکرابر های خودرویی یا سرنشین دار به دلیل ساختار کاری مجهز به موتور جلوبرنده می باشند، اما در اسکرابر های دستی این مورد به عنوان یک ویژگی متمایز کننده محسوب می گردد.

نوع برس

 زمین شور صنعتی دارای انواع متنوعی از برس ها می باشند. دو نوع متداول برس ها شامل برس های دیسکی و غلطکی است. ساختار برس های دیسکی بصورت یک صفحه دایره ای با برس ها عمودی کاشته شده بر روی آن می باشد. در عوض برس های رولی یا غلطلکی دارای ساختار استوانه ای شکل می باشد. استفاده از برس های دیسکی به منظور شستشوی سطوح هموار مانند انواع سنگ، کاشی و .. مورد استفاده قرار می گیرد و به همین منظور استفاده از این نوع برس بسیار متداول است. در عوض برس های رولی به منظور شستشوی سطوح نسبتا هموار دارای خلل و فرج بیشتری مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر برس، می توان از پد های نظافتی نیز جهت انجام عملیات های خاص استفاده کرد.


نظافت انواع سطوح با اسکرابر صنعتی
نظافت انواع سطوح با اسکرابر صنعتی

موارد استفاده از اسکرابر صنعتی

بدون تردید، دستگاه اسکرابر مهم ترین دستگاه نظافت صنعتی است. دستگاه های اسکرابر صنعتی در محیط های مختلف اعم از کوچک و بزرگ و با هر نوع پوشش کف مانند سرامیک، اپوکسی، سنگ و ... استفاده می شوند. یکی از مهمترین جنبه هایی که هنگام انتخاب و خرید اسکرابر باید به آن توجه داشت، طراحی و قابلیت های آن است که باید بر اساس شرایط استفاده از زمین شوی صنعتی انتخاب انجام گیرد. در مواقعی که دسترسی به پریز برق ندارید، استفاده از اسکرابر باتری دار معمول است. به طور کلی در محیط های دارای ازدحام و تردد زیاد مانند هتل ها و مراکز خرید بزرگ، امکان استفاده از دستگاه های زمین شوی کابلی وجود ندارد و استفاده از دستگاه اسکرابر باتری دار لازم و ضروری است. یک اسکرابر قابل شارژ می تواند ساعت ها محیط را تمیز کند و در این مدت نیازی به برق ندارد. 

مزایای استفاده از اسکرابر 

استفاده از روش های مکانیزه نظافت صنعتی دارای مزایای متعددی نسبت به روش سنتی و دستی می باشد. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره می کنیم:

1-افزایش سرعت شستشو

 استفاده از روش سنتی تی و سطل آب در یک حالت بهینه سرعتی بالاتر از 160 متر مربع به ازای هر نیروی انسانی در ساعت نخواهد داشت. این در حالی است که یک زمین شوی می توانند بسته به مدل و پهنای شستشوی تا میزان 7500 مترمربع در ساعت را مورد شستشوی قرار دهد. این افزایش سرعت شستشوی موجب می شود تا زمان کمتری از روز صرف انجام عملیات شستشوی گردد.

2-افزایش کیفیت شستشو

 شستشوی در روش دستی بوسیله سطل آب و تی نه تنها از نظر سرعت کاری بهینه به نظر نمی رسد، بلکه کیفیت مناسبی هم ندارد. در شستشوی توسط روش سنتی به دلیل اینکه تی در به طور مداوم در یک سطل آب مورد شستشوی قرار می گیرد، همواره مملو از آلودگی می باشد. به همین دلیل است که شستشوی با تی در روش سنتی موجب گسترش و پخش شدن آلودگی می گردد. این توزیع مداوم آلودگی بر روی سطح علاوه بر اینکه از نظر بهداشتی محیط را دچار مشکلات متعددی می کند، در طولانی مدت موجب کدر شدن سطح و سنگ نیز می گردد و هزینه های سنگین تعویض آن را بر جای می گذارد. در طرف مقابل در کف شور صنعتی به دلیل وجود مخزن آب تمیز و کثیف مجزا، سطح بالاتری از بهداشت محیط رعایت می گردد.

3-کاهش زمان خشک شدن زمین

در روش سنتی پس از انجام عملیات شستشوی، نیاز به صرف زمان نسبتا طولانی به منظور خشک شدن زمین می باشد. در غیر این صورت عبور افراد یا تجهیزات از روی مکان مورد شستشوی قرار گرفته علاوه بر اینکه موجب برجای ماندن رد می گردد، ممکن است به دلیل لغزندگی ناشی از رطوبت موجب لیز خوردن افراد شود. به همین دلیل است که محیط مورد شستشوی در روش سنتی می بایست تا زمان خشک شدن کامل زمین نسبت به عبور افراد و تجهیزات مصون نگه داشته شود و این خودبه عنوان یک محدودیت در شستشوی سطوح با این روش مطرح می باشد. در عوض در روش شستشوی با زمین شوی به دلیل تجهیز به سیستم تی و موتور مکنده قدرتمند، توانایی کافی جهت جمع آوری آب و خشک کردن زمین مهیا می باشد.


کیفیت نظافت اسکرابر دستی
کیفیت نظافت اسکرابر دستی


4-کاهش مصرف آب و مواد شوینده

امروزه صرفه جویی در مصرف آب علاوه بر اینکه به عنوان یک شاخص کاهش هزینه های اقتصادی مطرح می باشد، به عنوان یک اصل زیست محیط نیز دارای اهمیت است. این مطلب در مورد مواد شوینده و شیمیایی نیز به دلیل تاثیرات مخرب زیست محیطی آنها صداق می باشد. یکی از بزرگترین محاسن سیستم های مکانیزه نظافت صنعتی، از جمله زمین شو ها کاهش مصرف آب و مواد شوینده می باشد. به دلیل قدرت بالای سیستم برس زنی و عملکرد مناسب این زمین شوی صنعتی، دیگر نیازی به صرف حجم بالای آب و مواد شوینده نمی باشد.

5-افزایش صرفه اقتصادی

آمار های جهانی حاکی آن است که در روش های سنتی و دستی شستشوی زمین بیش از 90 درصد هزینه ها مربوط به هزینه های مربوط به نیروی انسانی است. به همین دلیل است که استفاده از دستگاه اسکرابر به دلیل افزایش سرعت عملیات و در نتیجه کاهش نیروی انسانی، در باند مدت موجب افزایش صرفه اقتصادی مجموعه ها می گردد. در کنار این استفاده از کف شوی به دلیل ایجاد سطح بالاتری از بهداشت محیط و همچنین سلامت سطح و سنگ، از بر جای ماندن هزینه های سنگین در دراز مدت جلوگیری می کند.

6- کاهش مزاحمت و آسیب برای افراد

در روش های سنتی شستشو با استفاده از تی، سطح زمین مرطوب باقی می ماند و در نتیجه تردد افراد بلافاصله بعد از فرآیند شستشو، موجب آلودگی مجدد سطح می شود. راهکار دیگر در این فرآیند، اجازه ندادن به افراد برای تردد در محیط می باشد، که این موضوع مشکلات متعددی را برای کارمندان و مراجعین ایجاد می نماید. همچنین در بعضی موارد مرطوب باقی ماندن سطح می تواند باعث سر خوردن افراد و در نتیجه ایجاد مصدومیت شود. درحالیکه با استفاده از زمینشوی برای شستشوی سطح، سطح بلافاصله بعد از برس زنی خشک شده و اختلالی در رفت و آمد افراد بوجود نمی آید. سطح خشک شده با اسکرابر کاملا ایمنی داشته و احتمال سر خوردن افراد وجود نخواهد داشت. 

نظافت انبار با اسکرابر سرنشین دار
نظافت انبار با اسکرابر سرنشین دار

پارامترهای مهم هنگام انتخاب یک اسکرابر 

بطور کلی هنگام انتخاب یک اسکرابر باید به نکات زیر توجه نمود:

1-مساحت و نوع مکان مورد شستشو

در انتخاب دستگاه اسکرابر مهم ترین نکته مساحت مورد شستشوی است. هر چه مساحت فضای مورد نظر بزرگتر باشد، به دستگاهی با پهنای شستشوی وسیع تر نیازمندیم. علاوه بر پهنای شستشوی، میزان حجم مخزن آب تمیز و کثیف نیز بسیار پر اهمیت است. افزایش مخزن آب موجب می شود تا نیاز به تعداد دفعات بیشتری به منظور تکمیل و یا تخلیه آب مخازن باشد و همین امر موجب افزایش سرعت عملیات می گردد. علاوه بر موارد بیان شده، برخی موارد خاص نیز بسته به محیط مورد استفاده تعیین می گردد. به طور مثال، استفاده از اسکرابر هایی با سطح پایی صدا به منظور انجام عملیات شستشوی در اماکنی مانند بیمارستان ها که نیاز به حفظ صدا می باشد پیشنهاد می گردد در اصل این دستگاه کف شور جهت پاکسازی کف پوش های صاف و متراکم در بخش های تجاری، مسکونی و حتی صنعتی نیز استفاده می شوند.

2-ابعاد و وزن دستگاه

 هنگام انتخاب یک اسکرابر صنعتی باید دقت شود که پهنای دستگاه کف شوی، چه دستی باشد و چه سرنشین دار، با عرض درگاه ها و راهروها متناسب بوده و از آنها قابل عبور باشد و ابعاد سری برس و تی مکنده به گونه ای باشد که قادر به شستشو و خشک کردن کلیه بخش های مورد نظر باشند. همچنین اگر نیاز به انتقال کف شوی در طبقات مختلف است، ابعاد و وزن آن باید با آسانسور ساختمان هماهنگی داشته باشد.

3-محل پر کردن و تخلیه مخازن دستگاه

در نظر گرفتن محل پر کردن و تخلیه مخازن زمین شوی نیز دارای اهمیت می باشد. داشتن فضای کافی و یا طول مناسب شلنگ پر کردن ممکن است در برخی مکان ها چالش برانگیز باشد. همچنین پیدا کردن محل مناسب برای تخلیه آب آلوده می تواند دشوار باشد. با توجه به نوع مکان مورد شستشو و سیستم فاضلاب آن، باید ایمن ترین و کاربردی ترین محل برای تخلیه زمین شور انتخاب شود. در نتیجه اطمینان حاصل کنید که دستگاه کفشوی انتخاب شده توسط شما با آپشن های تخلیه موجود تطابق دارد.


تخلیه مخزن اسکرابر
تخلیه مخزن اسکرابر


4-محل شارژ کردن دستگاه

اگر قصد انتخاب یک زمینشوی شارژی را دارید، آگاه باشید که مسأله شارژ باتری ها اهمیت بسیار زیادی دارد. بررسی کنید که محل شارژ کف شور صنعتی دارای منبع تغذیه مناسب باشد. توجه به منبع تغذیه موجود بر کفشوی حیاتی است تا شارژی با ولتاژ مناسب انتخاب شود. آگاه باشید که بعضی شارژرها به هنگام شارژ دستگاه، برق بیشتری نسبت به انواع معمول شارژر مصرف می کنند بنابراین اطمینان حاصل کنید که شارژر دستگاه اسکرابر انتخاب شده باعث بارگذاری اضافه بر روی مدار نمی شود. همچنین اگر دستگاه شما با باتری آب- اسید کار می کند. مکان نگهداری و شارژ دستگاه با توجه به گاز تولید شده توسط باتری باید دارای تهویه مناسب باشد.

5-محل نگهداری اسکرابر پس از اتمام کار

اکثر اسکرابر صنعتی فضایی بیش از  یک تی و سطل اشغال می کنند. در نتیجه باید هنگام انتخاب این زمین شوی اطمینان حاصل نمایید که فضای کافی و ایمن برای نگهداری آن پس از پایان هر سیکل کاری دارید تا از آسیب های احتمالی وارده به کف شوی جلوگیری شود و عمر مفید آن افزایش یابد.


سهولت کاربرد اسکرابر دستی
سهولت کاربرد اسکرابر دستی


قیمت اسکرابر

برای داشتن یک دستگاه زمینشوی صنعتی حرفه ای باید در وهله اول قیمت اسکرابر را در نظر بگیرید که تعیین میزان آن ارتباط مستقیمی با نوع تجهیزات مکانیزه نظافتی به کار رفته در آن دارد، با توجه به این که اسکرابر صنعتی یکی از پرکاربردترین و موثرترین دستگاه های نظافت صنعتی به شمار می رود، برخورداری از آن در هر مجموعه از ملزومات اساسی محسوب می شود، عواملی که بر نحوه قیمت گذاری دستگاه اسکرابر تاثیرگذار است از جمله نوع دستگاه اسکرابر سرنشین دار یا اسکرابر دستی، کیفیت ساخت اسکرابر برقی و اسکرابر باتری دار کفشوی می باشد.

انواع کف شوی صنعتی شرکت اتحاد صنعت

مرتب سازی براساس :
1 2 3
1 2 3

دسترسی سریع به محصولات