جاروی شهری - Sweeper

عبارت سوییپر در حوزه تجهیزات نظافتی به دستگاه نظافت صنعتی اطلاق می شود که به عنوان سوییپر محوطه برای نظافت و نظافت مکانیزه سطوح کف مورد استفاده قرار می گیرد. شاید به جرأت بتوان ادعا نمود که دستگاه سوییپر صنعتی یا جاروب خیابانی، کارآمدترین ابزار برای نظافت و پاکیزگی سریع و باکیفیت محیط های وسیع می باشد. سویپر برای جمع آوری آلودگی ها در فضاهای باز از خیابان و پارک گرفته تا محوطه بیرونی مراکز تجاری، هتل ها، بیمارستان ها، دانشگاه‌ها، مجتمع های مسکونی و انبارهای بزرگ صنعتی و پایانه های مسافربری مناسب است.

همچنین این جاروی خیابانی در تمامی محیط هایی که استفاده از آب و مواد شوینده برای نظافت محیط از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد و محدودیت‌های استفاده از جاروبرقی صنعتی و مکنده وجود دارد و کاربرد این تجهیزات را عملا غیرممکن می‌سازد، سوییپر به عنوان گزینه ای ایده ال و برخوردار از مزایای متعدد برای نظافت و تمیزی محیط شناخته می شود. این جاروب خیابانی عملیات نظافت را به صورت مکانیزه و با استفاده از برس های جانبی و مرکزی به انجام می رساند. 
نحوه عملکرد سوییپر

برس های جاروب کننده، مخزن جمع آوری زباله، سیستم مکنده و سیستم فیلتراسیون مهم ترین بخش های تشکیل دهنده یک سوییپر می باشند. علاوه بر این بخش ها، ممکن است به منظور بهبود عملکرد سوییپر و افزایش کارایی آن، دستگاه به امکانات دیگری از قبیل برس های جانبی، دریچه های مکنده هوا بر روی برس ها، فلپ های مخصوص برای جلوگیری از بلند شدن گرد و غبار، کابین و ... تجهیز شود. اما اساس عملکرد سوییپر دارای پیچیدگی خاصی نبوده و به سادگی انجام می گیرد. دستگاه سویپر مجهز دو و یا سه برس جاروب کننده جانبی می باشد. این برس ها آلودگی ها را از محیط اطراف جمع کرده و به سمت مرکز سوییپر می فرستند. چرخش برس مرکزی باعث جمع آوری زباله های جامد و سبک و انتقال آن ها به مخزن زباله می ‌شود.

دستگاه سوییپر همچنین مجهز به سیستم فیلتراسیون بوده که در نتیجه آن گرد و غبار و ذرات ریز جذب شده و هوای تصفیه شده به محیط باز می گردد.

انواع مدل های سوییپر

امروزه، برای برطرف نمودن حداکثری نیازهای مشتریان در هر سطح و نوعی، دستگاه‌های سوییپر در انواع و مدل‌های متنوع طراحی و عرضه شده اند و مشتری می تواند با توجه به نوع نیاز خود، دستگاهی کاملا متناسب با آن تهیه نماید. سویپر ها با توجه به پارامترهای مختلفی طبقه بندی می شوند که عبارتند از:

طبقه بندی بر اساس نحوه هدایت

هدایت دستگاه سوییپر به دو صورت دستی یا خودرویی صورت می پذیرد. مدل های دستی دارای ابعاد کوچک تری هستند و با قرار گرفتن کاربر در پشت آن هدایت می گردند. این دستگاه ها با موتور جلوبرنده یا بصورت مکانیکی ( هل دادن کاربر) به جلو حرکت می کنند. سویپر دستی ساختار ساده، دسته ارگونومیک و قدرت مانور بالایی دارد و برای نظافت محیط های داخلی و بیرونی کم وسعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. سوییپر خودرویی یا سرنشین دار از نظر نحوه هدایت تفاوت چشمگیری با مدل های دستی دارد. در این سویپر ها ابعاد دستگاه بزرگتر است و کاربر با تسلط کامل با قرار گرفتن بر روی صندلی به راحتی محیط را نظافت می نماید.

سوییپر های خودرویی دارای سیستم کنترل گرد و غبار مکش بر روی برس، مخازن بزرگ و در بعضی مدل ها جک هیدرولیکی مخصوص تخلیه مخزن هستند و برای نظافت سطوح وسیع مانند محوطه کارخانجات، انبار ها، پارکینگ ها  و بخش های صنعتی کاربرد دارند.
طبقه بندی بر اساس سیستم حرکتی و منبع تغذیه

سوییپر صنعتی از نظر سیستم حرکتی به دو دسته مکانیکی و موتور دار تقسیم بندی می شوند. سویپر مکانیکی که به صورت دستی هدایت می گردد، فاقد هرگونه قطعات الکترونیکی و موتور می باشد. این دستگاه با اعمال فشار کاربر بر روی دسته و هل دادن دستگاه رو به جلو حرکت می نماید و با توجه به چرخش برس ها و حرکت رو به جلوی دستگاه به صورت مکانیکی، ابعاد این نوع جاروی خیابانی کوچک می باشد و هدایت آن دشواری چندانی ندارد. از آن جایی که سویپر مکانیکی دستی به منبع تغذیه نیازی ندارد، هیچگونه آلودگی محیطی در فضای کار این دستگاه به وجود نمی آید. در دسته بندی دیگر، سویپر دارای منبع تغذیه شامل سویپر باطری دار و مدل های با منبع سوخت فسیلی می شوند.

مرسوم ترین نوع سویپر صنعتی در این دسته بندی، مدل باتری دار این دستگاه می‌باشد که برای کاربرد در فضاهای متوسط تا بزرگ ایده آل می باشند. این دستگاه ها هیچگونه مشکل زیست محیطی ایجاد نمی کنند و دارای قیمت مناسبی هستند. در سوییپر مورد استفاده برای نظافت صنعتی فضاهای بسیار بزرگی نظیر جاده ها و خیابان ها از سوخت فسیلی استفاده می شود و نیاز به شارژ پیوسته باتری، عملکرد سویپر باتری دار را در این شرایط محدود می نماید. در رابطه با این سوییپر مسأله آلودگی هوا و مشکلات زیست محیطی مطرح می گردد و که کاربرد آن ها را خصوصا در فضاهای بسته محدود می نماید و این دستگاه دارای موتور دیزلی گرانقیمت تر می باشند.
طبقه بندی بر اساس کاربرد

از نظر محل مورد استفاده و کاربرد، سوییپر به دو مدل تجاری، صنعتی و خیابانی و شهری تقسیم می شوند. سوییپر تجاری یا صنعتی برای کاربرد در فضاهایی با مساحت متوسط تا بزرگ مناسب می‌باشد و در انواع دستی و سرنشین دار عرضه می شود. کارکردن با این دسته از سوییپر عموما ساده است و نیاز به آموزش و تخصص خاصی ندارد. سویپر صنعتی و تجاری را می توان از لحاظ تعداد برس، تجهیز به موتور جلوبرنده و کابین دار بودن یا نبودن طبقه بندی نمود. اما سویپر های صنعتی رایج و حتی انواع سرنشین دار آن ها علیرغم برخورداری از مزایای بیشمار و عملکرد مناسب، برای نظافت مکانیزه پیوسته خیابان ها و سایر نواحی شهری بزرگ چندان کارآمد نمی باشند.

در چنین شرایطی از سوییپر  خیابانی بزرگ استفاده می شود که از تجهیزات بیشتری برخور دارند، ظرفیت مخزن جمع آوری زباله در آن ها بسیار بزرگتر  و  برس هایی با پهنای نظافت عریض تر می باشند. جاروب خیابانی خود به دو نوع کلی تقسیم می شوند. سوییپر صنعتی که از پاشش جریان آب برای به حداقل رساندن گرد و غبار بلند شده استفاده می کنند و با برخورداری  از سیستم هیدرولیک از دمش هوا بهره می برند و آلودگی هایی که در اثر دمش هوا از سطح زمین بلند شده را با یک حرکت گردابی به مرکز دستگاه می کشاند.

طبقه بندی براساس نحوه تخلیه مخزن

نحوه تخلیه مخزن سوییپر به صورت تخلیه مکانیزه و دستی می باشد. سویپر های ساده تر در مدل های پایین تر دستی و بعضا خودرویی با مخزن کم حجم دارای سیستم تخلیه دستی هستند. در روش تخلیه دستی مخزن به شکل دستی با رها کردن یک اهرم از بدنه جدا شده و تخلیه می گردد همچنین در سویپر خودرویی بزرگ که مخزن حجیمی دارند، یک جک هیدرولیک تعبیه شده که مخزن را بالا می برد. در این وضعیت، کاربر دستگاه را به سمت مخزن زباله می برد تا آن را تخلیه نماید. با این سیستم، تخلیه مخازن بزرگ و دارای حجم بالای سویپر صنعتی به سادگی انجام می گیرد.
مزایای استفاده از سوییپر در فرآیند نظافت 

از سوییپر بعنوان یک دستگاه نظافت صنعتی قدرتمند می توان نام برد که به طور پیوسته سطح بالایی از استانداردها را در اجرای عملیات نظافتی و جاروب کردن نشان می‌دهد. افزایش بازده و سرعت عملیات نظافت و کاهش هزینه های کلی از مهم‌ترین نتایج به کارگیری دستگاه سویپر می باشد. در جایی که استفاده از روش های سنتی نظافت همچون جاروب کردن دستی نه تنها موجب پاکیزگی موثر محیط نشده بلکه خود بعنوان عامل انتقال آلودگی از محلی به محل دیگر عمل می کند و باعث پخش شدن حجم بالای گرد و غبار در فضا و متعاقبا انواع مشکلات تنفسی، آلرژی و عفونت های چشمی و ... می گردد. دستگاه جاروی خیابانی با برخورداری از موتورهای مکنده قوی آلودگی ها و گرد و غبار محیطی را جمع کرده و از محیط حذف می نمایند.
از سوی دیگر آسیب های فیزیکی ناشی از جارو کردن برای مدت زمان طولانی غیر قابل انکار می باشد. حال آن که به هنگام استفاده از سویپر ، کاربر یا اپراتور تنها برای هدایت دستگاه انرژی مصرف می نماید و طراحی ارگونومیک لحاظ شده در اغلب سویپر های امروزی حداکثر سطح راحتی را به هنگام کار برای کاربر فراهم نموده و از بروز ناراحتی‌هایی نظیر پشت درد،کمر درد،زانو درد و ... جلوگیری می نماید.

در کنار مزایای ذکر شده می توان به ویژگی های برجسته دیگری همچون ساختار ساده، سهولت کاربرد، عدم نیاز به آموزش های پیچیده برای کابر، هزینه کم نگهداری و تعمیرات، استحکام و طول عمر بالای سوییپر و سطح بالای ایمنی آن اشاره نمود.
پارامتر های مهم در انتخاب سوییپر مناسب

عملکرد مورد انتظار دستگاه سوییپر صنعتی و بازدهی مدنظر کاربر خدماتی از دستگاه زمانی حاصل می شود که مدل مناسبی انتخاب گردد. در صورت انتخاب یک سویپر با عملکرد نامتناسب با نیاز، هزینه صرف شده هدر می رود و حتی مشکلاتی برای افراد بوجود می آید. پارامتر های مورد نظر برای خرید سوییپر شامل تناسب وسعت محیط با کارایی دستگاه، منبع تغذیه و موارد دیگر می شود. سوییپر باتری دار بیشتر برای محیط هایی کاربرد دارد که دارای محیط سرپوشیده هستند و تهویه مناسبی برای خروجی آلودگی ناشی از مصرف سوخت ندارند.

بنابراین سوییپر بنزینی یا دیزلی بهتر است در محیط های باز و محوطه های بیرونی در صنایع و کارخانجات استفاده شوند. مساحت محیط فاکتور دیگری است که در خرید سویپر باید به آن توجه گردد. برای محیط هایی با مساحت کم در حدود 1500 متر مربع و کمتر مثل کارگاه های کوچک یا محوطه های کم وسعت بکار گرفتن دستگاه سوییپر دستی می تواند نیاز کاربر را برآورده کند. اما در پارکینگ مجتمع های تجاری، انبار ها و محوطه کارخانه ها سوییپر صنعتی سرنشین دار راه حل نظافتی مجموعه می باشد. امکانات و تجهیزات جانبی دستگاه نکته دیگری است که در خرید سوییپر باید به آن توجه شود. بعضی از سویپر های خودرویی دارای کابین مجهز به سیستم سرمایش و گرمایش هستند.

این دستگاه ها برای محیط های بیرونی سهولت کاربری را برای اپراتور دستگاه فراهم می آورند. تناسب حجم مخزن دستگاه با حجم آلودگی محیط نیز برای خرید سوییپر باید مد نظر قرار گیرد. ابعاد دستگاه و قدرت مانور سوییپر فاکتور دیگری است که قبل از تهیه یک سوییپر صنعتی باید به آن توجه شود. سوییپر باید بتواند به راحتی در محیط حرکت کرده و در انتهای مسیر دور بزند.


انواع جاروی شهری شرکت اتحاد صنعت

مرتب سازی براساس :
1 2
1 2

دسترسی سریع به محصولات