مقالات آموزشی نظافت صنعتی

نظافت منزل و محل کار با جاروبرقی آب و خاک

یکی از ده ها جاروبرقی عرضه شده به بازار جاروبرقی آب و خاک می باشد و دارای کاربردهای فراوانی است و توانایی مکش هم زمان ذرات جامد و مایع را دارد. جاروبرقی های آب و خاک هم در رده صنعتی و هم در رده خانگی موجود هستند و برای استفاده در محیط های تجاری، هتل ها، بیمارستان ها و … طراحی و ساخته شده اند؛‌ از این نوع جاروبرقی، گاهی در کارگاه ها و انبارهای نسبتا کوچک هم استفاده می شود. از ویژگی های یک جاروبرقی با کیفیت، توانایی مکش هم زمان ذرات ریز و درشت می باشد. جاروهای آب و خاک خانگی راه حل نهایی برای محافظت از کف پوش های چوبی می باشد یعنی در صورت ریخته شدن مایعات روی این سطوح به راحتی می توان توسط این جارو مواد را جمع آوری کرد.

اهمیت به کارگیری جاروبرقی برای نظافت خانه و محل کار

نظافت عملی ضروری در هر محیط محسوب می شود. خانه و محل کار نیز به دلیل رفت و آمد، نیاز به نظافت دارند. با بهره مندی از تجهیزات مناسب و کارآمد نظافت را با کیفیت بالاتری می توان انجام داد. برای انتخاب یک جارو برقی مناسب بهتر است چند نکته در نظر گرفته شود:

۱- قدرت مکش جاروبرقی

قدرت مکش جاروبرقیهر چه قدرت مکش یک مکنده بیشتر باشد جاروی بهتر و قوی تری محسوب می شود. به نظر می رسد، هر دستگاهی که توان بالاتری داشته باشد جارویی قوی تر است، حال آن که در هیچ یک از رده های جاروبرقی این دیدگاه درست نیست و این میزان قدرت مکش است که تعیین کننده قدرت و عملکرد دستگاه می باشد. قدرت مکش پارامتری بسیار مهم در انواع مکنده ها به شمار می آید و به معنای توانایی دستگاه در مکش مواد و ذرات سنگین تر از فاصله های دورتر است.

۲- ظرفیت مخزن

جارو برقی های آب و خاک دارای حجم مخزن متفاوتی هستند و در ابعاد گوناگونی ساخته و عرضه شده اند؛ جارو هایی که دارای مخزن کوچک هستند، به راحتی قابل حمل می باشند. در صورتی که مخزن جاروبرقی های بزرگ صنعتی بسیار بزرگ است. جاروی مناسب با در نظر گرفتن مساحت مورد نظافت و مقدار آلودگی های موجود در محیط انتخاب می شود. بهتر است توجه داشته باشید، پس از هر بار استفاده، مواد جامد و مایع جمع آوری شده تخلیه شوند.

۳- فیلتر

فیلتر جاروبرقیبسیاری از شرکت های سازنده جارو برقی های صنعتی و تجاری انواع مختلفی از فیلترهای جارو را تولید می کنند که هر کدام کاربرد های ویژه ای دارند. بعضی از این فیلترها هنگام خرید روی دستگاه تعبیه شده اند ولی برخی فیلترها به صورت جداگانه باید خریداری شوند. بهتر است جارویی انتخاب کنید که فیلتر با دوام تری دارد. جاروهایی که ذرات ریزتر را جمع آوری می کنند عمدتا دو یا چند فیلتر دارند زیرا که ذرات ریزتر راحت تر وارد موتور دستگاه می شوند و باید از چند فیلتر عبور کنند تا به موتور آسیبی نرسانند. تمیز کردن فیلتر بسیار ضرورت دارد و با تکان دادن فیلتر می توان ذرات به جا مانده را از آن جدا کرد. در جاروبرقی های کوچک تر که پاکت درون آن قرار می گیرد تخلیه یا تعویض پاکت واجب است به این دلیل که پاکت نقش فیلتر را در جاروبرقی ایفا می کند.

۴- لوازم جانبی

هنگام تهیه یک جاروبرقی آب و خاک و یا هر نوعی از جارو باید همه جوانب لازم سنجیده شود. قطر و طول شیلنگ دستگاه طول سیم دستگاه، جنس بدنه (فلزی یا غیر فلزی، شکننده یا نشکن)، عمودی یا افقی بودن و وجود شیر تخلیه مایعات از نکات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. به همراه جاروهای آب و خاک نازل هایی ارائه می گردد که با کمک آن ها نظافت سطوح ناهموار و دور از دسترس امکان پذیر می شود. به عنوان مثال نازل گرد برس دار برای نظافت مبلمان، نازل سرتخت برای نظافت شیارها و نازل کوچک برای تمیز کردن پرده بسیار پر کاربرد می باشند و مورد استفاده قرار می گیرند.

۵- سطح صدا

سطح صدا جاروبرقیدستگاه های جاروبرقی آب و خاک به منظور استفاده در محیط های خانگی و تجاری طراحی شده اند، از همین رو سطح صدای زیادی ندارند و به راحتی می توان از چنین مکنده هایی بهره برد. هنگام تهیه جاروبرقی برای محیط های حساس به صدا مانند مراکز درمانی و مراقبتی، مراکز آموزشی، مهدکودک و … باید بیش از سایر محیط ها به سطح صدای دستگاه توجه شود تا افراد مورد آزار و اذیت قرار نگیرند.

 

۶-جمع آوری مایعات

امروزه جاروبرقی آب و خاک به دلیل امکان جمع آوری مایعات بسیار مورد توجه قرار گرفته است. مکش آب با جاروبرقی به راحتی و در کمترین زمان ممکن انجام می گیرد. از مهم ترین مزایای جارو آب و خاک، قابلیت جمع آوری همزمان آلودگی تر و خشک با یکدیگر می باشد و دیگر برای پاک کردن مایعات، نیازی به تعویض دستگاه نظافتی تدارید.

۷- تنوع در طراحی

تنوع جارو برقی آب و خاک بسیار زیاد است. به گونه ای که انتخاب را برای کاربر سخت می کند. طراحی خلاقانه در ساخت و تولید این جارو برقی ها باعث محبوبیت بالای این جارو برقی ها شده است. به دلیل کیفیتی که جاروبرقی های برند comac دارند، امکان نظافت و حرکت بر روی سطوح مختلف را موجب می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *