مقالات آموزشی نظافت صنعتی

نظافت ایمن انبار با جاروبرقی صنعتی

حفظ و نگهداری یک محیط وسیع مانند انبارها و سوله ها در ابتدا کار ساده ای به نظر نمی رسد و گاهی این تصور به وجود می آید که با داشتن فضایی بزرگ و مملو از کالاها و محصولات چه طور می توان محیط مورد نظر را همواره در شرایط پاکیزه و منظم نگه داشت. پرسش در ظاهر دشواری است اما پاسخ بسیار آسانی دارد و آن چیزی نیست به جز بهره گرفتن از دستگاه ها و ماشین آلات مکانیزه نظافتی مانند اسکرابر، سوییپر یا جاروبرقی صنعتی که همه جهت نظافت عمیق، آسان، و ایمن محیط های گوناگون طراحی و تولید شده اند. جاروی صنعتی یکی از پرکاربردترین ابزار نظافتی برای انبار به شمار می آید چرا که از توانایی نظافت انواع سطوح هموار و ناهموار برخوردار است.

جاروبرقی صنعتی مناسب انبار

کاربرد جاروبرقی صنعتی برای تمیزی انبار و سوله
جاروبرقی صنعتی مناسب انبار

داشتن یک مکنده ایده آل و کارآمد برای انبار به شرایط محیطی انبار بستگی دارد. به عنوان مثل مساحت کلی، مساحت تحت نظافت، فضای میان قفسه ها، تعداد قفسه ها و … از جمله مواردی هستند که بر انتخاب دستگاه مناسب اثر می گذارند. یک دستگاه جارو برقی هم کف انبار و سوله را به خوبی تمیز می گرداند و هم طبقه بندی ها، دیوارها، سکوها و حتی برخی کالاها بدین طریق قابل نظافت می باشند.

 

 

 

پیامدهای نظافت سنتی

تمیز نمودن یک انبار از جاروهای دستی تنها گرد و غبار را در هوا می پراکند و حتی پس از نظافت هم چنان محیط آلوده و پر گرد و خاک به نظر می رسد. انتشار گرد و خاک در هوا سلامت کارکنان و کارگران را با خطر جدی مواجه می سازد و علاوه بر آن می تواند به کیفیت محصولات ذخیره شده در انبار صدمه وارد کند. گرد و خاک و آلودگی های سطوح کف با حرکت لیفتراک بر روی زمین ساییده شده که به کفپوش ها آسیب وارد می کند و از طرف دیگر گرد و خاک را از نقطه ای به نقطه دیگر انتقال می دهد. بهترین راهکار برای جلوگیری از بروز این پدیده به کارگیری تجهیزات مکانیزه نظافتی و جاروهای صنعتی می باشد.

 

نقش موثر جاروبرقی در نظافت انبار

وقتی از دستگاه جاروبرقی در انبار و سایر محیط های صنعتی صحبت به میان می آید، منظور یک جاروی خانگی نبوده و به معنای استفاده از جاروبرقی صنعتی است. مکنده صنعتی در مقایسه با مدل های خانگی قدرت و کارایی بیشتر، ظرفیت و طول عمر بالاتر است. جاروهای صنعتی و نیمه صنعتی از قابلیت جمع آوری مایعات نیز برخوردار هستند و با دارا بودن عملکرد مناسب و قدرت مانور بالا به راحتی می توان از آن در فضای انبار و سوله بهره مند شد. دستگاه مکنده آلودگی های موضعی و آلودگی های پخش شده در محیط را به طور کامل مکش نموده و در مخزن خود نگه می دارد، به طوری که پس از نظافت آلودگی دوباره به محیط راه پیدا نخواهد کرد. برخلاف شیوه های سنتی دستگاه جارو برقی سبب معلق شدن آلاینده ها در هوا نخواهد و بر همین اساس ایمنی و سلامت محیط کار را تضمین می نماید.

 

نظافت سطوح با ویژگی های متفاوت

کاربرد جاروبرقی صنعتی برای نظافت انبار و سوله
نظافت سطوح با ویژگی های متفاوت

همان طور که به این موضوع اشاره شد، جاروبرقی صنعتی برای جمع آوری آب و خاک و نظافت سطوح هموار و ناهموار کاربرد دارد. یکی از ویژگی هایی که این رده از دستگاه های نظافتی را به تجهیز چند منظور و فوق العاده بدیل نموده است، امکان نصب نازل های متنوع بر روی مکنده صنعتی می باشد. برای نظافت سطح زمین به صورت استاندارد کفی پارویی روی دستگاه نصب می شود و هنگامی که نوبت به نظافت گوشه ها و کناره ها، قفسه ها و سایر سطوح ناهموار و یا دور از دسترس برسد، کاربر می تواند دسته و پارویی را جدا نماید و به جای آن نازل تخت، برس گرد و هر نازل مورد نظر دیگری را به جای آن نصب کند. به این ترتیب قفسه ها و گوشه ها و زوایا به سرعت و با آسانی نظافت خواهد شد و مشکلات به وجود آمده ناشی از گرد و خاک و آلودگی از میان می رود.

 

بازه های زمانی نظافت

برای تمیز نمودن انبار و سوله های نگه داری کالا محدودیتی برای نظافت وجود ندارد و به دلیل ایمن بودن و کاربری آسان جاروبرقی صنعتی و جاروبرقی نیمه صنعتی کاربران می توانند در هر زمانی و برای هر بخشی از انبار دستگاه را به کار گرفته و نسبت به عملیات نظافت اقدام نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *