مقالات آموزشی نظافت صنعتی

سوییپر شهری و روشهای آزمایش آن برای نظافت معابر

شرکت کماک مانند همه تولید کنندگان  سوییپرهای شهری در اروپا، عضو اتحادیه سازندگان جاروب خیابانی می باشد. به منظور بیان معیارهای وجه تمایز میان انواع سویپرهای شهری، با توجه به قابلیت هر یک از آن ها در قدرت جلوگیری از پخش شدن گرد و خاک در هوا و هم چنین سطح کیفیت نظافت، این انستیتو، پروتکلی برای انجام آزمایش های سخت وضع نموده است.

این تست از روز نخست ماه آگوست آغاز شد و تا پایان ماه نوامبر به طول انجامید و در این مدت ۴۰ گونه سوییپر از جمله CS 120 از لحاظ قدرت مکانیکی و قدرت مکش، مورد آزمایش قرار گرفتند.

 

چگونگی آزمایش سوییپر

کلیه دستگاه های سوییپر در شرایط یکسانی مورد آزمایش قرار گرفتند؛ شرایط فراهم شده به گونه ای بود که بخشی از یک مسیر خیابانی، محصور گشته به طریقی که دور تا دور آن بسته و نسبت به محیط بیرونی کاملا عایق کاری شده بود. هم چنین وضعیت آب و هوایی از لحاظ وزش باد، میزان رطوبت و دما تحت نظر بود.سوییپر

مواد به کار رفته به عنوان آلودگی در این آزمایش حاوی ۷۰ درصد ماسه تمیز (ماسه بدون خاک)، ۱۰ درصد شن و سنگ ریزه و ۱۰ درصد ذرات میکرونی  (کلسیم کربنات) بود. این مواد بر روی یک سطح هموار آسفالتی و خشک که از پیش نظافت شده بود، به صورت یکنواخت، پراکنده گردید. همه سوییپرها باید با سرعت ۴ کیلومتر بر ساعت حرکت کرده و مواد را جمع می کردند.

 

در طول آزمایش، ذرات ۱۰ PM که به وسیله برس ها برداشته شده و از توربین مکش خارج می شد ، به طور پیوسته توسط ابزار خاصی که در مسیر حرکت سوییپر و در ارتفاع ۱.۵ متری از سطح زمین نصب گردیده بود، مورد اندازه گیری قرار می گرفت. به علت آن که محیط فراهم شده کاملا عایق کاری شده بود، امکان فرار گرد و غبار به سمت بیرون و در نتیجه کاهش غلظت آن وجود نداشت. با اتمام کار و ترک سویپر از محل، به مدت ۲ ساعت پس از آن، غلظت ذرات ریز اندازه گیری می شد بنابراین زمان کافی جهت نشستن گرد و خاک و ذرات بر روی سطح زمین و تبخیر آب اسپری شده بر روی برس ها، وجود داشت.
در ادامه انجام آزمایش سطحی که توسط سوییپر تمیز شده بود به وسیله یک مکنده قوی نیز نظافت گردید تا از طریق مشاهده مقدار مواد جمع آوری شده میزان اثر بخشی دستگاه سویپر، سنجیده شود. در حقیقت با انجام این کار امکان محاسبه نسبت مواد اولیه پراکنده شده بر روی سطح و مواد باقی مانده، فراهم می شد.سوییپر شهری

 

نتایج حاصل از این آزمایش

اطلاعات به دست آمده که توسط انستیتو SGS ارائه گردید، نشانگر عملکرد استثنایی سوییپر CS 120 بود و بیان می کند این دستگاه با داشتن کارایی مکانیکی و مکندگی حداقل مقدار گرد و خاک و ذرات را هنگام فعالیت در محیط پراکنده می کند و فادر است هوایی را که دوباره به محیط باز می گردد به طور کامل فیلتر سازد.
این نتایج توانایی سویپر CS 120 را به منظور فعالیت در مناطق شهری نشان می دهد زیرا گرد و خاکی در محیط پراکنده نمی شود، مضاف بر این که دارای بازدهی بسیار بالا در انجام نظافت می باشد.
جاروب شهری کماک همه مراحل آزمایش را با موفقیت گذراند و جز دسته سوییپرهای اول و کارآمدتر قرار گرفت.
بر همین اساس همه سوییپرهای Comac CS120 که ضمانت کننده کیفیت بسیار بالای این دستگاه می باشد. هم چنین این جارو علاوه بر این که می تواند آلودگی های ریز را از خیابان های شهر جمع آوری نماید، کمک می کند تا مقدار ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرون و کوچکتر از ۲.۵ میکرون معلق در هوا که روزانه تنفس می کنیم، کاهش یابد.

 

نتایج چگونه حاصل می شود

این دستگاه منحصر به فرد که توسط شرکت کماک طراحی و ثبت گردیده است، ترکیبی از یک سیستم قدرتمند مکانیکی و یک سیستم مکش قوی می باشد. عملگر مکانیکی برای جمع آوری زباله ها و مکنده دستگاه به منظور جمع آوری ذرات ریز طراحی شده است. کیفیت عملکرد دو گانه سوییپر به گونه ای است که تاثیر چشمگیری بر کاهش مصرف آب می گذارد.سوییپر شهری

 

ویژگی های سوییپر

سوییپر طراحی و ساخته شده توسط شرکت کماک که با ویژگی‌های مکانیکی و مکندگی عمل می‌کند، دارای برس اصلی، دو برس کناری و برس سوم می‌باشد. این دستگاه برای جمع‌آوری آلودگی‌های سطح زمین از برس اصلی و برس های کناری استفاده می‌کند و برس سوم را برای نظافت سطوح نزدیک به دیوار و پیاده‌رو به کار می‌گیرد.
برس اصلی و برس های کناری به منظور مکش قوی‌تر و نظافت بیشتر می‌توانند هم زمان مورد استفاده قرار گیرند و نیازی به استفاده از آب نمی‌باشد.
برس کناری آلودگی‌ها را برداشته و بلافاصله به سمت کانال ورودی مخزن دستگاه هدایت می‌کند و با این حرکت هیچ آلودگی و زباله‌ای در محیط پخش نخواهد شد.
قدرت مکش و سرعت مکش بسیار بالای CS120 ، با توجه به کیفیت تمیزی سطوح، مزایای قابل توجهی به ارمغان می‌آورد؛ به منظور تصفیه هوای ورودی، فیلتری با مساحت بزرگی در کانال ورودی هوا تعبیه شده که مساحت آن بیشتر از دو برابر مساحت فیلتر دیگر سوییپرهای شهری می‌باشد. از این رو حتی کوچک‌ترین ذرات گرد و غبار  به محیط برنمی‌گردد.

 

نتیجه گیری

سوییپر شهریانستیتو SGS جنبه های مهم این آزمایش را این گونه بیان می کند :
۱- اگرچه شرکت کماک به تازگی پا به عرصه تولید سوییپرهای شهری گشته، این شرکت قادر به طراحی و توسعه خلاقانه دستگاه دوگانه مکانیکی و مکنده بوده است و عملکرد آن به صورتی است که هنگام  فعالیت، هرگز ذرات در محیط پراکنده نمی شود؛ بنابراین سوییپر شهری CS 120 در زمره موثرترین سوییپرها قرار می گیرد.
۲- نتیجه به دست آمده بدون استفاده از سیستم پاشش آب حاصل گردیده است به همین دلیل و به جهت تعبیه فیلتر با کیفیت، انتخاب این وسیله یک انتخاب کاملا مناسب می باشد.
۳- کارایی مکانیکی برس اصلی CS 120 توسط سیستم مکش قدرتمند تکمیل می شود، در نتیجه دست یابی به بازدهی نزدیک به صد درصد در جمع آوری ذرات ریز و درشت میسر می گردد؛ از این رو این جارو برای استفاده در همه محیط ها مناسب است.

 

لینک های مفید :

سوییپر : فهرستی از محصولات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *