مقالات آموزشی نظافت صنعتی

نکات حفظ و نگهداری از اسکرابر باتری دار

اسکرابر های باتری دار ابزارهایی مناسب برای نظافت کف محیطهای صنعتی میباشند. کاربران میتوانند به سرعت و بدون داشتن مشکلات مربوط به اتصال مستقیم به برق، فضا و هزینه های مربوط به آن با استفاده از انواع اسکرابر های سرنشین دار یا دستی باتری دار فضاهای بزرگ را نظافت نمایند. اما صاحبان این دستگاهها باید درباره چگونگی کار و نگهداری این دستگاه نظافت صنعتی مکانیزه آموزش ببینند تا باتری شارژ باشد و روان کار کند.

برای همه افرادی که از دستگاههای باتری دار برای نظافت زمین استفاده میکنند لازم است بدانند که دستگاه از چه نوع باتری استفاده میکند، چرا که دستگاه عملکردی اندک متفاوت دارد و ممکن است به رسیدگی و ملزومات نگهداری خاصی احتیاج داشته باشد.

انواع باتری های اسکرابر صنعتی

اسکرابر های باتری دار با استفاده از انواع مختلف باتری ها انرژی مورد نیاز خود را تامین میکنند. از انواع این باتری ها میتواند به موارد زیر اشاره داشت.

اسیدی سربی

باتری های اسیدی سربی ۱۲ ولت غالبا در ساختار دستگاه های اسکرابر باتری دار مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع باتری یکی از بهترین انتخاب ها برای کاربرد هایی است که دستگاه در مدت زمان طولانی استفاده می شود. این دسته از باتری ها عملکرد مطمئن و سازگاری دارند. از مشکلات این نوع باتری لزوم بررسی منظم میزان اسید باتری است تا از مشکلات احتمالی بتوان جلوگیری شود. این باتری ها گران نبوده و قابل اعتبارند اما باید آنها را بصورت دوره ای از آب مقطر پر کنید. همیشه از رو به بالا بودن این باتری ها در فضایی با تهویه مناسب اطمینان حاصل کنید.

سیلد اسید

باتری سیلد اسید AGM گزینه مناسب برای کاربرد های دارای زمان استفاده کوتاه می باشد. در این نوع باتری ها نیاز به افزودن و چک کردن آب مقطر باتری حذف شده است. در نتیجه خطر تماس دست کاربر با اسید، مانند باتری اسید سربی وجود ندارد. این باتری ها طول عمر کم و در مقایسه با باتریهای اسیدی سربی، سازگارتر با محیط زیست هستند اما قیمت بالاتری دارند. در استفاده از این نوع باتری در اسکرابر های باتری دار باید توجه داشته باشید که شارژ بیش از حد آنها میتواند کارایی شان را کاهش دهد.

باتری ژل یا لیتیوم یونی

باتری ژل یا لیتیومی یونی بهترین گزینه برای کاربرد های دارای زمان استفاده کوتاه به حساب می آید. باتری ژل همانند باتری سیلد اسید، نیازی به مراقبت و نگهداری چندانی ندارد. قیمت باتری ژل اغلب بیشتر از سایر باتری های مورد استفاده در اسکرابر ها است. طول عمر بالای باتری ژل، عدم نیاز به بازبینی و نداشتن برنامه نگهداری خاص از مزایای اصلی این نوع باتری به حساب می آیند. باتری ژل از مناسب ترین جایگزین های باطری های اسید سربی در انواع اسکرابر های باتری دار هستند.

راهکارهایی برای حفظ و نگهداری نگهداری ایمن باتری ها در اسکرابر باتری دار

استفاده نادرست از باتری ها میتواند خطرات شیمیایی جدی را ایجاد کند، بنابراین OSHA خط مشی کار ایمن با این تجهیزات را تعیین نموده تا از بروز خطرات در استفاده از انواع باتری های اسکرابر جلوگیری شود. در اینجا به پنج توصیه در زمینه ایمنی و کارایی در حین کار با دستگاه های زمین شوی باتری دار میپردازیم.

اول ایمنی بعد کار

دقت کنید که قبل از کار با اسکرابر همه کابل های اتصال باتری قطع شده باشند. از خم شدن بر روی باتری خودداری نمایید تا در صورت نشت احتمالی اسید از تماس با آن جلوگیری شود. در هنگام حمل باتریها مراقب باشید چرا که سنگین هستند و افتادن آنها میتواند منجر به خطرات و آلودگی های شیمیایی شود. در صورت تماس مواد شیمیایی با پوست فورا به مدت حداقل ۱۵ دقیقه با آب سرد شستشو دهید و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

استانداردهای نگهداری را رعایت کنید

دستگاه های اسکرابر باتری دار باید در محیطی خشک و خنک نگهداری شوند. بعد از کار باید اجازه دهید باتری ها کاملا خنک شوند و سپس کنار گذاشته شوند. از قرار دادن باتری در مجاورت رادیاتور یا هر منبع گرمای دیگری اجتناب کنید. در صورت عدم استفاده طولانی مدت از اسکرابر باتری دار، باید هر چند وقت یکبار آنرا شارژ کنید، باتری ها به طور طبیعی به مرور زمان خالی میشوند. خالی ماندن باتری یک اشتباه هزینه برخواهد بود، چرا که در صورت خالی ماندن طولانی مدت آنها مجبور به تعویض باتری اسکرابر خواهید شد.

لباسهای حفاظت فردی بپوشید

توصیه OSHA این است که همیشه در حین کار یا نگهداری باتری از تجهیزات حفاظت فردی استفاده کنید. از جمله این تجهیزات میتوان به عینک های محافظتی و شیلد صورت برای حفاظت از چشم در معرض خطرات احتمالی اشاره کرد. همچنین باید از تجهیزات ضد اسید از جمله دستکش و پیش بند استفاده کرد و همچنین کارکنان هرگز نباید پای خود را با کفش داخل چکمه بزنند. چرا که احتمال نفوذ اسید به داخل زیاد خواهد بود و در استفاده های بعدی احتمال بروز خطرات را افزایش خواهد داد. بعلاوه ابزار نگهداری از باتری باید با لنت برق پوشانده شوند تا خطر جرقه زدن کاهش پیدا کند.

اسکرابر باتری دار را هوشمندانه شارژ کنید

قبل از اینکه بیش از ۸۰ درصد از شارژ باتری تخلیه شود، آنرا شارژ کنید. به این ترتیب عمر باتری و هزینه های نگهداری کاهش خواهند یافت. تقریبا همه ی شارژهایی که چرخه ی عمیقی دارن مجهز به سیستم قطع خودکار هستند. اما زود به زود شارژ کردن باتری منجر به کاهش طول عمر آن خواهد شد.

 

جدا از رعایت این نکات ایمنی به دفترچه دستورالعمل اسکرابر خود مراجعه کنید تا از نکاتی درباره چگونگی شارژ و نگهداری باتری در راستای شارژ صحیح و نگهداری بهینه به منظور افزایش عمر دستگاه اطلاع پیدا کنید. در نظر داشتن این نکات حین استفاده و شارژ باتری های اسکرابر، طول عمر آنها را افزایش و هزینه های نگهداری اسکرابر باتری دار را کاهش خواهد داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *