مقالات آموزشی نظافت صنعتی

دستگاه پولیشر را بهتر بشناسیم

دستگاه پولیشرپولیشر یک دستگاه نظافت صنعتی الکتریکی با ساختاری ایستاده است که به منظور نظافت و جلا دادن انواع سطوح به کار می رود. کارایی اصلی پولیشرها براق کردن و صیقل دادن سطوح می باشد؛ البته از پولیشرها جهت شستشوی محیط هایی که به دلیل محدودیت فضا امکان ورود اسکرابر به آن مکان نمی باشد، نیز استفاده می گردد. باید به این نکته اشاره نمود که هنگام شستشوی یک سطح توسط پولیشر، به منظور جمع آوری آب و مواد باقی مانده لازم است از یک جاروبرقی آب و خاک استفاده شود.
شاخصه اصلی در انتخاب یک دستگاه پولیش مناسب، تعداد دور برس آن می باشد؛ پولیشرها با سرعت پایین، سرعت متوسط و سرعت بالا عرضه شده اند و هر یک از آن ها دارای کاربردهای مخصوص به خود می باشد.
پولیشرها برای تمیز کردن و براق کردن انواع سطوح مانند کف پوش ها، سنگ، سرامیک و … به کار می روند و در بسیاری از مراکز تجاری، بیمارستان ها، مراکز آموزشی، کارخانه ها و صنایع و … به منظور تمیز کردن و جلا دادن سطح به کار گرفته می شوند.

 

اجزای اصلی پولیشر :

دستگاه پولیش دارای اجزا و مشخصه های مهمی است که هنگام تهیه و به کارگیری این دستگاه، باید به آن ها توجه نمود.

 

۱- موتور برس :

دستگاه پولیشرپولیشر دارای یک موتور الکتریکی می باشد و هنگام روشن شدن این موتور، برس دستگاه شروع به چرخیدن می کند. موتور، عامل تعیین کننده در میزان سرعت چرخش برس دستگاه است و سرعت چرخش برس پولیشر یک عامل تاثیر گذار در انتخاب صحیح دستگاه می باشد. پولیشرها در سه نوع سرعت پایین، سرعت متوسط و سرعت بالا عرضه می شوند. برخی از انواع آن ها نیز دارای قابلیت تنظیم سرعت هستند و کاربران با توجه به نیاز خود، جنس سطح و نوع و مقدار آلودگی، دستگاه مناسب را انتخاب می نمایند.

 ۲- برس یا پد :

دستگاه پولیشرپولیشرها دارای یک برس هستند که یکی از اجزای اصلی دستگاه محسوب می گردد. پد می تواند یک جایگزین مناسب برای برس باشد و استفاده از هر کدام آن ها وابسته به نوع سطح و میزان آلودگی می باشد. پدهای مورد استفاده در پولیشرها دو نوع هستند : پدهای زبر و پدهای نرم؛ پدهای زبر برای سطوحی که آلودگی بیشتری دارند مناسب هستند و از آن ها در مرحله اولیه سایش استفاده می شود و پدهای نرم در مرحله پایانی سایش کف و به منظور درخشندگی هرچه بیشتر به کار برده می شوند. برس ها و پدها به راحتی قابل تعویض هستند و قبل از روشن کردن پولیشر باید از سالم و تمیز بودن آن ها اطمینان حاصل نمود. زیرا برس یا پدهایی که دارای خرابی و ناهمواری هستند و آلودگی ها از پیش روی آن ها باقی مانده است، می توانند به سطح آسیب برسانند.

 

۳- دسته حرکتی :

دستگاه پولیشردستگاه پولیش به منظور حرکت دادن و کنترل آن، دارای یک دسته می باشد که جا به جایی و حرکت دستگاه را آسان تر می کند. این دسته با توجه به شرایط کاربر با زاویه های مختلف قابل تنظیم است.

 

۴- مخزن آب :

پولیشرها حاوی یک مخزن آب کوچک هستند که در موقع لزوم آب، مایع شوینده یا واکس براق کننده به آن اضافه می گردد و معمولا روی دسته دستگاه تعبیه می شود.

 

استفاده از دستگاه پولیش :

دستگاه پولیشراز آن جایی که پولیشر سرعت نسبتا زیادی دارد، در صورت امکان بهتر است هنگام استفاده، وسایل موجود در مکان مورد نظر از محیط دور باشند تا راحت تر بتوان از دستگاه استفاده نمود. لازم است قبل از استفاده از این دستگاه زباله ها از روی زمین جمع آوری شوند تا هم از آسیب رسیدن به برس جلوگیری شود و هم پولیشر قادر به مانور بیشتر در محیط باشد. پولیشر به راحتی قابل جا به جایی است و کاربر به راحتی می تواند پس از پایان کار آن را به محل دیگری منتقل کند. نقطه شروع به کار پولیشر باید دورترین مکان از درب ورودی باشد تا از کثیف شدن دوباره محل های تمیز شده جلوگیری شود.

لینک های مفید :

پولیشر : فهرست محصولات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *