بخش های اصلی دستگاه جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی صنعتی یکی از تجهیزات کاربردی و تخصصی برای نظافت و جمع آوری موثر و با کیفیت آلاینده های انباشته در محیط کسب و کار می باشد. با توجه به اینکه ایجاد آلاینده ها در حین فرآیند تولید محصولات امری اجتناب ناپذیر می باشد، مسلما استفاده از شیوه های نوین و به کار گیری تجهیزات صنعتی چون دستگاه های مکنده صنعتی گزینه ای مناسب برای جمع آوری و حذف آلاینده های انباشته در محیط کسب و کار می باشد. دستگاه های جاروبرقی صنعتی به منظور جمع آوری و حذف آلاینده های صنعتی که در حین فرایند تولید محصولات ایجاد می شوند باید خصوصیات ویژه ای داشته باشند که در ادامه به بررسی ویژگی های تخصصی دستگاه های جاروبرقی صنعتی می پردازیم:

 

ساز و کار دستگاه جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی صنعتی یا مکنده صنعتیدستگاه های مکنده صنعتی به واسطه تجهیز به موتور های مکنده و پمپ های قدرتمند، هوای داخل مخزن دستگاه را مکش نموده و با ایجاد فشار منفی در داخل مخزن دستگاه موجب ورود جریان هوا از ورودی به سمت مخزن می شوند. انتقال جریان هوا به داخل مخزن موجب انتقال آلاینده های ریز و درشت به داخل مخزن می گردد. سرعت و قدرت مکش دو فاکتور مهم در دستگاه های مکنده صنعتی می باشند. هر چه سرعت مکش دستگاه مکنده بیشتر باشد سرعت دستگاه در مکش آلاینده ها بیشتر شده و در نتیجه سرعت عملیات نظافت بیشتر می شود. هر قدرت مکش دستگاه مکنده صنعتی بیشتر باشد، توان دستگاه در مکش آلاینده های چگال از فاصله دور تر بیشتر می گردد. دستگاه های مکنده صنعتی به منظور برآورده سازی نیاز های نظافتی محیط های صنعتی مجهز به سیستم های قدرتمندی چون سیستم فیلتراسیون می باشند. که در ادامه به بیان ویژگی های هر یک از اجزای دستگاه های مکنده صنعتی می پردازیم:

 

موتور مکنده صنعتی

موتور مکنده صنعتیمکنده های صنعتی با توجه به نیاز های نظافتی محیط های صنعتی نیازمند موتور های قدرتمند می باشند که توانایی کارکرد پیوسته و مداوم داشته باشند. کاملا واضح است که موتور های کلکتوری به کار رفته در دستگاه های جاروبرقی خانگی از توان لازم و کافی برای مکش مداوم و پیوسته حجم انبوهی از آلاینده های صنعتی برخوردار نمی باشد. با توجه به نیاز مجموعه های صنعتی و محیط های کاری به دستگاه های جاروبرقی با توان بالا در اغلب نمونه های صنعتی جاروبرقی از موتور های دائم کار توربینی استفاده می شود. موتور های توربینی بر خلاف موتور های کلکتوری متداول بی نیاز از تعمیر و نگهداری بوده و قابلیت استفاده مداوم و ۲۴ ساعته دارند.

 

پمپ های دستگاه های مکنده صنعتی

پمپ موتور مکنده صنعتیخلا ایجاد شده در داخل دستگاه جاروبرقی صنعتی، بستگی به میزان توان پمپ به کار رفته در دستگاه دارد. پمپ های به کار رفته رد نمونه های خانگی دستگاه های جاروبرقی معمولا از نوع سانتریفوژال می باشند. با توجه به اینکه میزان خلا مورد نیاز برای مکش حجم بالای آلاینده های انباشته در محیط های صنعتی، بسیار بالا می باشد، پمپ های به کار رفته رد این دستگاه ها از نوع ساید چنل هستند. پمپ های ساید چنل در مقایسه با پمپ های سانتریفوژال توان بالاتری برای ایجاد خلا دارند.

 

سیستم فیلتراسیون

فیلتر جاروبرقی صنعتیسیستم فیلتراسیون دستگاه جاروبرقی صنعتی نقش مهمی در عملکرد دستگاه مکنده ایفا می نماید. سیستم فیلتراسیون با ممانعت از خروج ذرات ریز گرد و غبار از داخل مخزن علاوه بر اینکه کیفیت نظافت را ارتقا می دهد بلکه به واسطه ممانعت از انتشار ذرات ریز گرد و غبار در فضای پیرامون موجب بهبود کیفیت هوا نیز می شود.در اغلب دستگاه های جاروبرقی صنعتی،  سیستم فیلتراسیون به منظور جمع آوری هم زمان آلاینده های جامد و مایع بالاتر از دهانه مکش دستگاه قرار می گیرد. از سوی دیگر دستگاه های مکنده صنعتی به منظور بهبود عملکرد فیلتر دستگاه و ممانعت از خفگی فیلتر مجهز به سیستم نظافت فیلتر می باشند.

 

دیدگاه کاربران
نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: