مقالات آموزشی نظافت صنعتی

آشنایی با ویژگی های اسکرابر صنعتی برای انتخاب و خرید دستگاه مناسب

اسکرابرها عضوی آشنا در محیطهای صنعتی و تجاری و همچنین ابزاری کارآمد در نظافت صنعتی به شمار می آیند. برس چرخشی مکانیکی این دستگاه به منظور جداسازی آلودگی ها  با کمک مواد شوینده، از روی سطح عمل میکند. ماده شوینده از مخزن روی دستگاه توسط سامانه هوشمند به سطح زمین پاشیده شده و سپس به وسیله برس بر سطح ساییده شده و توسط سامانه مکش آلودگی، به مخزن آلودگی انتقال داده میشود. در پایان این فرآیند زمین کاملا تمیز شده و خشک خواهد بود. برای انتخاب و خرید بهترین اسکرابر صنعتی فاکتور های زیادی را باید در نظر بگیرید تا بتوانید دستگاه اسکرابر مناسب محیط کار خود را تهیه نمایید. تنوع طراحی زمین شوی صنعتی آنها را برای انجام فرایند های گوناگون نظافت در محیط های مختلف  مناسب نموده است.

انواع اسکرابر صنعتی

انواع اسکرابر صنعتیدو نوع اسکرابر وجود دارند: دستی و سرنشین دار. در نمونه های دستی کاربر پشت دستگاه زمین شوی قرار گرفته و آن را به سمت جلو هدایت می نماید. در اسکرابر صنعتی سرنشین دار انرژی لازم برای حرکت دستگاه توسط موتور جلو برنده تامین شده و کاربر با نشستن بر روی صندلی تعبیه شده در آن و استفاده از فرمان به هدایت دستگاه میپردازد. میزان عملکرد انواع اسکرابر ها با هم متفاوت است و به هنگام خرید باید توجه داشته باشید دستگاه را برای چه محیطی مورد استفاده قرار میدهید. شناخت انواع اسکرابر صنعتی به شما در انتخاب دستگاه مناسب کمک می نماید.

انتخاب و خرید اسکرابر صنعتی مناسب

برای انتخاب و خرید یک زمین شوی باید نکات و موارد گوناگونی را در نظر بگیرید. انتخاب نوع اسکرابر صنعتی که میخواهید برای نظافت مورد استفاده قرار دهید، در میزان انرژی، هزینه و زمان لازم برای نظافت تاثیر بسیاری دارد. اغلب اسکرابر های صنعتی از موتور الکتریکی استفاده میکنند. پس در محیطی که میخواهید از این دستگاه استفاده کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که دسترسی به منبع برق برای تامین فراهم باشد. همچنین با در نظر داشتن تاثیرگذاری نکات ایمنی در محیط کار با اسکرابر کابلی میتوانید از بین انواع کابلی و یا باتری دار آن دستگاه مناسب را انتخاب نمایید. اسکرابر های باتری دار روز به روز طرفداران بیشتری پیدا میکند. باتری های این دستگاه ها به دلیل شارژ دهی مناسب و عدم نیاز به بازبینی و تعمیرات و نگهداری دوره ای از اصلی ترین دلایل محبوبیت رده از اسکرابر های صنعتی میباشد.

حجم مناسب مخزن در دستگاه زمین شوی صنعتی میتواند اصلی ترین دلیل توانایی این دستگاه در نظافت محیط هایی با مساحت بالا باشد. با این حال در دستگاه های باتری دار طول عمر و مدت شارژ دهی باتری دلیل دیگری بر قابلیت نظافت محیط های گسترده و وسیع باشد.

آشنایی با اصطلاحات و مشخصات برای انتخاب و خرید اسکرابر صنعتی

در ادامه به معرفی و شناخت برخی موارد که باید در هنگام انتخاب و خرید اسکرابر های صنعتی با آنها آشنایی داشته باشیم میپردازیم.

ابعاد اسکرابر صنعتی

ابعاد اسکرابر صنعتیمنظور از ابعاد زمین شوی صنعتی ابعاد فیزیکی آن و مقدار فضای لازم برای حرکت دستگاه است. از این مورد با نام “پهنای نظافت ” نیز شناخته میشود. پهنای نظافت به محدوده مورد نظافت اطلاق میشود. با این حال در هنگام خرید اسکرابر صنعتی باید به ابعاد دستگاه نیز توجه کرد چرا که باید امکان عبور آن از راهروها یا ورودی های باریک نیز در نظر گرفته شود. با انتخاب اسکرابر صنعتی با ابعاد مناسب، میتوانید به شکلی بهینه محیط کاری مد نظر خود را نظافت نمایید.

 

عرض و محدوده نظافت

به عرض موثر نظافت در دستگاه زمین شوی عرض یا محدوده نظافت گفته میشود. در اسکرابر صنعتی، عرض نظافت با توجه به اندازه و جای گیری برس، پد و غلطک تعیین میگردد و با عرض دستگاه متفاوت است. از این اصطلاح برای تخمین مدت زمان نظافت استفاده میشود.

پهنای تی مکش

وقتی زمین شستشو شد، اسکرابر صنعتی از طریق تی مکش آب و آلودگی جدا شده از سطح را جمع آوری نموده و به مخزن آب آلوده تعبیه شده در دستگاه انتقال میدهد. عرض تی مکش بیش از عرض دستگاه است و بخش مهم در عملکرد موثر نیز همین است. وقتی سامانه مکنده خوب عمل نکند ، آب و آلودگی روی زمین باقی میماند. دقت داشته باشید که هرچه تی دستگاه عریض تر باشد آلودگی را از محدود­ه بیشتری جمع آوری خواهد نمود و اما عریض بودن بیش از اندازه تی مکنده نیز تاثیر بیشتری در نظافت نخواهد داشت.

قدرت مکش

پهنای تی و سامانه مکش

توان مکش آلودگی و قدرت مکش زمین شوی صنعتی مسئله مهمی است چرا که آب و آلودگی باقیمانده بر سطح باید از روی زمین جمع شود، ضعف در عملکرد این سامانه مکنده میتواند از توان نظافت دستگاه کاسته و دستگاه توانایی نظافت با یک بار عبود از سطح را نداشته باشد. توجه به قدرت مکش دستگاه اسکرابر صنعتی به هنگام انتخاب آن میتواند به شما این اطمینان را بدهد که هیچ آلودگی پس از جداسازی، بر سطح باقی نمیماند.

ظرفیت مخزن اسکرابر

مخزن آب تمیز و آب آلوده در دستگاه زمین شوی صنعتی از جمله فاکتورهای تعیین کننده­ی مدت زمان نظافت تا قبل از نیاز به تخلیه یا پر کردن مجدد این مخازن است.

انواع برس و پد اسکرابرهای صنعتی

انواع برس ها و پدهای نظافت در زمین شوی صنعتی بر اساس نوع نظافت مورد نظر وجود دارد. اسکرابرها به برس غلطکی و یا برس دیسکی تجهیز می باشند. انتخاب برس مناسب اسکرابر صنعتی برای کسب بهترین نتیجه نظافت بستگی به نوع سطح زمین، میزان هموار بودن زمین، و نوع آلودگی دارد. حفاظت و نگهداری از برس ها بسیار آسان است و با نگهداری بهینه آنها میتوان هزینه جایگزین کردن برس و پد جدید به میزان زیادی کاهش داد.

فشار برس

فشاری که برس روی زمین اعمال میکند. تنظیم مناسب فشار برس در کیفیت نظافت، خصوصا در سطوح غیر مسطح بسیار تاثیر گذار است. در اتنخاب و تنظیم فشار برس اسکرابر صنعتی باید به جنس صطح و میزان آلودگی توجه داشته باشید.

سرعت چرخش برس ها

با پاشش محلول شوینده و پردش برس ها، ماده­ی شوینده بر روی سطح زمین پخش شده و سطح نظافت میگردد. با افزایش سرعت چرخش برس نظافت به شکل سریع تر و با کیفیت بالاتر انجام میگیرد.

نیروی موتور جلو برنده

در زمین شوی صنعتی دستی با موتور جلو برنده، کاربر نیازی به وارد کردن نیرو جهت حرکت دادن دستگاه نخواهد داشت. وجود موتور جلو برنده در دستگاه های اسکرابر دستی صنعتی یک مزیت محسوب میشود. این درحالی است که در تمام مدل های اسکرابر های سرنشین دار این نیروی جلو برنده در دستگاه تعبیه شده است. وجود موتور جلو برنده در دستگاه های دستی میتواند در شستشو و خشک کردن یکنواخت سطوح اثر بخش باشد اما باعث بالا رفتن هزینه تهیه و خرید دستگاه خواهد بود. وجود این نیروی جلو برنده در دستگاه زمین شوی صنعتی میتواند در بالا رفتن کیفیت شستشو و افزایش قدرت مانور اسکرابر صنعتی تاثیر گذاری زیادی داشته باشد. انتخاب اسکرابر صنعتی مجهز به سیستم موتور جلو برنده به نظافت یکنواخت و افزایش سرعت نظافت کمک می نماید.

نوع منبع انرژی

انتخاب اسکرابر صنعتی باتری داراسکرابر ها به موتور الکتریکی مجهز هستند که از طریق با باتری با برق تامین انرژی میشوند. اسکرابر های صنعتی که با برق کار میکنند مزیتی بر دستگاههای باطری دار دارند و آن این است که میتوان از آنها در هر زمان و به هر مدتی که لازم باشد استفاده کرد. زمین شوی صنعتی باتری دار میتواند بسیار سریعتر عمل کند، اما مدت زمان نظافت محدود به ظرفیت باتری متغیر است. اسکرابر باتری دار باید قبل از استفاده شارژ شود و طبیعتا به نگهداری دقیق تری احتیاج دارد تا بهترین عملکرد را داشته باشد. انتخاب هر یک از دو نوع اسکرابر صنعتی باتری دار یا کابلی مزایای مختص به خود را دارد.

میزان صدا

میزان صدایی که اسکرابر ها در حین نظافت ایجاد میکنند، بسیار پایین است. این مسئله خصوصا وقتی امور دیگر در حال انجام است، محیط نسبت به سر و صدا حساس است و یا مردم در حال تردد هستند اهمیت پیدا میکند. سطح مورد قبول صدا ۶۳dBA می باشد.

با توجه به این نکات میتوانید به راحتی اسکرابر صنعتی مورد نظر خود را انتخاب نموده و از آن برای نظافت محیط های صنعتی، تجاری، خدماتی و یا اداری خود بهره بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *