مقالات آموزشی نظافت صنعتی

اسکرابر صنعتی و ۷ راهکار مهم در مورد انتخاب آن

اسکرابر ها به عنون سریع ترین، متداول ترین و مقرون به صرفه ترین سیستم نظافت و شستشوی سطوح شناخته می شوند. استفاده از زمین شوی صنعتی به عنوان یک راهکار کارآمد و جایگزین روش دستی ، علاوه بر افزایش سرعت و کیفیت شستشوی ، موجب کاهش استفاده از نیروی انسانی نیز می گردد. اسکرابر ها توانایی شستشوی انواع مختلفی از سطوح هموار از جمله کاشی، سنگ، سیمان، چوب و … را دارا می باشد. با توجه به استفاده روز افزون از دستگاه اسکرابر، انواع متنوعی از این کفشوی صنعتی به منظور پاسخگویی به تمام نیاز ها طراحی شده است. با توجه به این انتخاب یک دستگاه صحیح از بین اسکرابر ها می تواند موجب شستشوی صحیح و افزایش کارایی گردد. در این مقاله سعی داریم تا بیان ۷ نکته در مورد دستگاه های اسکرابر، به بیان راه حلی به منظور انتخاب صحیح این دستگاه ها می پردازیم.

۱- مساحت محوطه مورد شستشوی با اسکرابراسکرابر

به عنوان اولین عامل در مورد انتخاب اسکرابر مناسب جهت شستشوی سطوح می توان به مساحت محوطه اشاره کرد. هر چه مساحت محوطه بیشتر باشد طبیعتا نیزا به استفاده از دستگاهی به پهنای شستشوی بالاتر بیشتر احساس می شود. انتخاب صحیح اسکرابر وابسته به مساحت مورد شستشوی موجب کاهش استهلاک دستگاه و افزایش راندمان کاری می گردد.فرض کنید شما می خواهید برای یک مدرسه یک اسکرابر خریداری کنید. طبیعتا بخش های اداری، راهرو و کلاس ها و سالن ورزشی همگی نیازمند شستشوی مداوم هستند. در این حالت شما می توانید با انتخاب یک دستگاه بزرگ مشکل شستشوی تمامی این سطوح را بر طرف نمایید. راه حل دیگر خرید چند دستگاه کوچکتر متناسب با هر محیط است. هر کدام از این تصمیمات می تواند دارای مزایای خاص خود باشد. هر چند یک دستگاه بزرگ بسته به قیمت دارای کارایی بالاتری نسبت به زمین شوی های کوچک می باشد، اما باید اذعان کرد داشتن چند کفشوی صنعتی به منظور شستشوی تخصصی هر محیط، علاوه بر به ارمغان آوردن سطح بالاتری از کیفیت شستشوی موجب امکان انجام همزمان عملیات شستشوی در چند بخش می گردد و این حیث موجب سرعت کار می گردد.

در صورتی که شما دارای محوطه های باز گوناگونی هستید می توانید به مظنور شسشتوی آن از دستگاه اسکرابر سرنشین دار (خودرویی) استفاده کنید. این در حالی است که استفاده از اسکرابر دستی بیشتر در محیط هایی با محدودیت مکانی و یا تراکم تجهیزات پیشنهاد می گردد.

۲- ابعاد دستگاه کف شوراسکرابر

هر چند در نگاه اول شاید دقت دقیق به ابعاد یک اسکرابر به عنوان یک ویژگی پر اهمیت تلقی نگردد، اما حقیقت غیر از این است. در مورد انتخاب اسکرابر ها از نظر ابعاد می بایست به چند نکته پر اهمیت توجه کرد:

  • پهنای چهارچوب درب : هر چند اکثر اسکرابر سرنشین دار با توجه به ساختار و ابعاد استاندار ساختمان های ساخته می شوند، اما در مورد ساختمان های قدیمی و یا استفاده از اسکرابر های بسیار بزرگ می بایست محدودیت های مکانی مانند ابعاد و پهنای چهارچوب درب را مد نظر قرار داد.
  • جابجایی در طبقات : در مواردی که استفاده از یک دستگاه اسکرابر صنعتی به منظور شسشتوی طبقات مختلف پیشنهاد می گردد، روش جابجایی در طبقان و محدودیت های مربوط به آن بسیار پر اهمیت است. در چنین مواردی جهت جابجایی دستگاه از آسانسور و یا سیستم های انتقال عمودی مشابه استفاده می گردد. در این سیستم ها علاوه بر اینکه می بایست از لحاظ ابعاد دقت کافی در نظر گرفته شود، مطلوبست تا بیشینه وزن دستگاه (به همراه باطری ، مخزن آب پر و دیگر تجهیزات همراه) نیز با مشخصات بالابر تطابق داده شود.

۳- پر و تخلیه کردن مخازن آب زمین شوی

اسکرابر ها بسته به مدل دارای مخازن آب تمیز و کثیف متنوعی می باشند. با توجه به اینکه ظرفیت این مخازن در برخی مدل ها حتی تا ۲۰۰ لیتر هم می رسد، می بایست به منظور پر کردن و تخلیه این مخازن تمهیداتی اندیشید. در مورد پر کردن مخزن آب تمیز می بایست با توجه به محدودیت های عبوری هر دستگاه و با توجه به فاصله از شیر آب تمیز قابل استفاده، یک شلنگ متناسب در دسترس باشد. بعلاوه در مورد تخلیه مخزن آب تمیز نیاز به محلی برای دفع مواد و آب کثیف جمع آوری شده در نظر گرفته شده باشد.

۴- تامین مناسب منبع تغذیه دستگاه زمین شوراسکرابر

منبع تغذیه در اسکرابر ها بسته به نوع آنها متفوات است. از این رو دلیل اسکرابر ها به سه دسته تقسیم می شوند:

  • اسکرابر برقی کابلی : در اسکرابر های کوچک و برخی مدل های متوسط استفاده از شبکه برق شهری به منظور تامین برق و انرژی مصرفی دستگاه بسیار متداول است. در مورد این دستگاه های می بایست توجه داشت که محیط کاری به اندازه کافی و در فواصل نزدیک به هم دارای پریز و انشعابات برق مناسب برای کارکرد دستگاه باشد.
  • اسکرابر برقی باطری دار : اکثر مدل های متوسط و تمامی اسکرابر های سرنشین دار برقی انرژی مورد نیاز خود را از باطری تامین می کنند. به همین جهت می بایست مکانی مناسب جهت شارژ دستگاه در نظر گرفته شود.
  • اسکرابر با سوخت فسیلی : اسکرابر های سرنشین دار بزرگ بعضا در مدلی هایی با قابلیت کارکرد با سوخت های فسلی را دارا می باشد. به منظور تامین صحیح سوخت این دستگاه ها، نگهداری و ذخیره سازی ایمن می بایست در نظر گرفته شود.

۵- انبار کردن و نگهداری از اسکرابر صنعتی

استفاده از زمین شوی صنعتی تنها به ساعات خاصی از روز منتهی می شود. به همین منظور نگهداری از آن در دیگر ساعات به عنوان یک امر مهم می بایست در نظر گرفته شود. معمولا در مورد مدل های بزرگ اسکرابر یک کلید به منظور فعال و غیر فعال کردن دستگاه تعبیه شده است که می تواند موجب ایجاد سطح بالاتری از ایمنی آن گردد.

۶- کاربر دستگاه اسکرابراسکرابر

مانند هر دستگاه دیگری نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده می تواند موجب کاهش استهلاک و سالم نگهداشتن دستگاه گردد و در عوض یک کاربر نا مناسب میزان صدمات و خسارات وارد بر سیستم را کاهش می دهد. به همین دلیل است که استفاده از یک نیروی متعهد و متخصص که در فواصل مشخص با بررسی موارد مختلف دستگاه در نگهداری از آن عملکرد مناسبی داشته باشد، به عنوان یک شاخص پر اهمیت در زمینه استفاده از دستگاه شناخته می شود. از جمله مواردی که می بایست در مورد دستگاه به آن دقت شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • باتری : باتری اسکرابر ها خود دارای انواع متعددی می باشند. باتری های لیتیومی و ژل نیاز به تعمیر و نگهداری ندارند اما این نکته در مورد باتری های اسیدی صادق نمی باشد. در دستگاه های مجهز به باتری های اسیدی، سطح آب باطری می بابیت به طور دوره ای چک شود.
  • برس : برس جزو لوازم مصرفی هر دستگاه می باشد. با توجه به این سطح برس می بایست به طور مداوم بررسی شود و در صورت لزوم برس تعویض گردد.
  • مخازن : تکمیل ظرفیت مخزن آب کثیف و  یا تمام شدن آب تمیز دستگاه، علاوه بر کاهش کیفیت شستشوی موجب ایجاد خساراتی به دستگاه نیز می گردد. به همین دلیل بررسی مداوم وضعیت مخازن آب می تواند به عنوان یک روش پیشگیری مطرح باشد.
  • لاستیک تی : خرابی در لاستیک تی موجب عدم جمع آوری صحیح آب کثیف می گردد. به همین دلیل است که صحت لاستیک تی می تواند تاثیر بسزایی در خشک کردن صحیح زمین داشته باشد.

۷- صرفه اقتصادی

شاید در نگاه اول دستگاه اسکرابر صنعتی به عنوان یک کالای لوکس شناخته شود و هزینه بالای این دستگاه ها موجب شود تا برای یک سیستم مکانیزه زمین شوی امری مقرون به صرفه تلقی نگردد. در عین حال محاسبات آماری و اقتصادی در کشورهای مختلف از جمله ایران بیانگر آن است که استفاده از یک دستگاه اسکرابر صنعتی می تواند در طولانی مدت به دلیل کاهش شدید هزینه های نیروی انسانی موجب افزایش بازده اقتصادی مجموعه ها گردد.

 

لینک های مفید :

زمین شوی صنعتی : فهرستی از محصولات

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *