مقالات آموزشی نظافت صنعتی

نظافت صنعتی و مزایای آن

پیشرفت روز افزون علم و فناوری و گسترش آن در همه زمینه ها، سبب شده است که امور نظافتی نیز از روش های دستی به روش های مکانیزه تبدیل گردد. امروزه به دلیل توسعه بی وقفه مراکز صنعتی و انواع محیط های تجاری، افزایش جمعیت، افزایش مشغله، کمبود وقت و توجه بیش از پیش به مسئله بهداشت تقاضا برای به کارگیری دستگاه های نظافت صنعتی افزایش یافته است که به همین دلیل سازندگان و تولیدکنندگان این دستگاه ها، گونه های بسیار متنوع و کارآمدی از دستگاه های مکانیزه نظافتی به منظور از بین بردن انواع آلودگی ها، به بازار عرضه کرده اند. تجهیزات نظافت صنعتی با توجه به تقاضای بازار و نیازهای مشتریان روز به روز در حال پیشرفت و تکامل هستند.
می توان این گونه اظهار نمود که ابزارهای صنعتی نظافت، تقریبا در همه مجتمع های تجاری، هتل ها، رستوران ها، مراکز درمانی، مراکز دولتی، مراکز آموزشی و غیره به کار گرفته می شوند و محیطی تمیز، بهداشتی و زیبا فراهم می سازند.
علاوه بر کاربردهای تجاری، مهم ترین کاربرد دستگاه های نظافت صنعتی در محیط ها و سایت های صنعتی می باشد. آلودگی های موجود در این مراکز انواع آلودگی های متداول و آلودگی های خاص را در بر می گیرد. فعالیت های نظافتی در مراکز صنعتی و غیر صنعتی از نظافت های روتین گرفته تا نظافت های صنعتی را شامل می شود و حتی ممکن است کارکنان با آلودگی های خطرناک و یا موقعیت های پر خطر مواجه شوند. به این معنا که در معرض استنشاق دود، ذرات سمی و آلودگی های شیمیایی قرار می گیرند و اگر این تماس برای مدت طولانی باشد، باید به مسائلی که تهدید کننده سلامتی انسان هستند، توجه گردد. یکی از روش های بسیار موثر و البته ایمن، استفاده از دستگاه های نظافت صنعتی می باشد. انواع دستگاه های نظافت صنعتی در همه محیط های خطرناک و با خطر آتش سوزی، فضاهای بسته، سیلوها، تونل های زیر زمینی و … مورد استفاده قرار می گیرند که همه جنبه های ایمنی در آن ها در نظر گرفته شده است.

 

دستگاه نظافت صنعتی

سرعت انجام عملیات نظافت و شستشو به وسیله های دستگاه های مکانیزه بسیار بالا بوده و احساس خوشایندی در کاربران و صاحبان مشاغل ایجاد می کند. قدرت بالای نظافتی و هم چنین ضریب ایمنی بالا، نه تنها استفاده این دستگاه ها در محیط های حساس صنعتی را میسر ساخته است بلکه با انواع آلودگی مبارزه کرده و نتیجه حاصل از نظافت و شستشو با کیفیتی بسیار مطلوب خواهد بود.
بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ میلادی، ۵۰ گونه از حوادث هنگام نظافت کارخانجات به وقوع پیوسته بود در حالی که اگر دستگاه نظافت صنعتی به کار گرفته می شد، از بروز این حوادث جلوگیری به عمل می آمد. در بسیاری از موارد تجهیزات صنعتی نظافتی جهت ممانعت از بروز خطرات و تهدیدات طراحی و ساخته شده اند و فراهم آوردنده ایمنی محیط های تجاری و صنعتی هستند.
برخلاف روش های سنتی نظافتی، در روش های صنعتی از تکنولوژی روز بهره گرفته شده است و برای نظافت و یا شستشوی انواع آلودگی ها و حتی آلودگی های به جا مانده از بلایای طبیعی، یکی از بهترین راه حل ها استفاده از دستگاه های نظافت صنعتی می باشد.

 

انواع دستگاه های نظافت صنعتی

دستگاه های مکانیزه نظافتی برای نظافت و شستشوی انواع سطوح هموار و ناهموار به کار می روند. دستگاه های متداول نظافت صنعتی عبارتند از:

 

۱- اسکرابر

نظافت صنعتیاسکرابر وسیله ای مناسب جهت شستشوی سطح زمین بوده و قابلیت تمیز نمودن و خشک کردن سطح زمین با جنس های گوناگون را دارد. توسط یک اسکرابر صنعتی می توان سطوح حساس و آسیب پذیر را شستشو داد بدون این که کوچک ترین آسیبی به سطح وارد شود. از آنجایی که شرایط یک محیط با دیگری متفاوت بوده و نیازها و امکانات مشتریان با یکدیگر یکسان نمی باشد، مدل های متنوعی از اسکرابر با اندازه های مختلف ارائه شده است. همه اسکرابرها مجهز به مخزن آب تمیز و کثیف، برس و موتور مکنده هستند. ویژگی منحصر به فرد اسکرابر علاوه بر کیفیت بالای شستشو، قابلیت خشک نمودن زمین بلافاصله پس از شستشو می باشد. اسکرابرها در دو نوع دستی و سر نشین دار عرضه شده که مدل های دستی برای شستشوی محیط های کوچک تر و با قدرت مانور کمتر، و اسکرابرهای سرنشین دار برای از بین بردن آلودگی های فضاهای بزرگ تر به کار برده می شوند.

 

۲- پولیشر

نظافت صنعتیتمیزی، بهداشت و درخشندگی یک محیط تاثیر به سزایی در جذب مشتریان به آن مکان خواهد داشت. بنابراین پس از شستشو و نظافت کف، استفاده از دستگاه پولیشر به منظور جلا بخشیدن و درخشندگی سطح بی تاثیر نخواهد بود. پولیشرها علاوه بر قدرت جلا دهندگی، قابلیت شستشوی سطوح را نیز دارند و به دلیل داشتن ابعاد کوچک برای شستن محیط هایی که ورود اسکرابر به آن جا با محدودیت رو به رو است بسیار مناسب می باشد. در پایان کار دستگاه پولیش، برای جمع آوری آب های باقی مانده از یک جاروی آب و خاک استفاده می شود. امکان نصب پدهای مختلف بر روی پولیشر وجود دارد و بدین وسیله انواع سطوح سخت و خشن و سطوح حساس، براق و صیقلی می گردد. دستگاه های پولیش نیز با در نظر گرفتن مساحت، در انواع دستی و سرنشین دار تولید شده است.

 

۳- جاروبرقی

نظافت صنعتیپر کاربردترین و موثرترین دستگاه های صنعتی جهت نظافت و جمع آوری زباله ها و ضایعات در کلیه محیط های خانگی، تجاری، نیمه صنعتی و صنعتی، جاروبرقی است. این جارو از رده های خانگی تا رده های شهری و صنعتی تولید و عرضه شده اند. جاروبرقی ها متناسب با آلودگی های متداول در مراکز تجاری و اداری تا آلودگی های سخت و خطرناک صنعتی طراحی گردیده و از کیفیت و کارایی بسیار بالایی برخوردار هستند. جاروبرقی های تجاری و صنعتی قادرند انواع آلودگی های جامد و مایع را جمع آوری کرده و با داشتن فیلتر مناسب از ورود دوباره این آلودگی ها به محیط جلوگیری می نمایند. دستگاه های جارو برقی هم به منظور نظافت سطوح هموار به کار می روند و هم می توانند سطوح ناهموار و آلودگی های توده ای را تمیز کنند. جاروهای تجاری بی صدا بوده و جهت نظافت، هتل ها، بیمارستان ها، مراکز آموزشی، مجتمع های تجاری، سازمان ها و … می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

 

۴- سوییپر

نظافت صنعتیبه منظور نظافت سطوح وسیعی که به آلودگی هایی مانند گرد و خاک، خرده سنگ، گل و لای، ماسه و … آغشته هستند، سوییپر صنعتی به کار گرفته می شود.سویپر مجهز به برس مرکزی و برس های کناری بوده و این امر موجب می شود کلیه آلودگی های موجود در مسیر سوییپر جمع آوری شود.

دستگاه های سوییپر در ابعاد و مدل های گوناگون طراحی و ارائه شده اند که این امکان را می دهد تا مراکز تجاری، آموزشی، کارخانه ها و دیگر محیط های صنعتی و غیر صنعتی از این وسیله بهره برند. سوییپرهای دستی برای جمع آوری آلودگی ها در محیط های کوچک و با قدرت مانور کم به کار می روند و سوییپرهای سرنشین دار برای جمع آوری آلودگی های سخت تر و به مقدار بیشتر در محیط های صنعتی استفاده می شود.

 

۵- فرش و مبل شوی

نظافت صنعتیدستگاه مکانیزه فرش و مبل شوی برای شستشوی انواع فرش، موکت، مبل، سالن های همایش و درون اتومبیل به کار می روند. این دستگاه با پاشش آب و فوم عملیات شستشو را با کیفیت بسیار مطلوبی انجام داده و هم زمان، با داشتن قدرت مکش آب و کف باقی مانده را به طور کامل مکش کرده و سطح را خشک می نماید.

 

لینک های مفید :

اسکرابر : فهرستی از محصولات

پولیشر : فهرستی از محصولات

جاروبرقی : فهرستی از محصولات

سوییپر : فهرستی از محصولات

فرش شوی : فهرستی از محصولات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *