مقالات آموزشی نظافت صنعتی

اسکرابر بیمارستانی چیست و برای چه مواردی استفاده می شود؟

اسکرابر بیمارستانی به عنوان یک اسکرابر قدرتمند در مکان های بهداشتی مورد استفاده استفاده قرار می گیرد و در واقع  این کف شور قابلیت نظافت صنعتی کلیه مکان های درمانی، بهداشتی و بیمارستانی را به بهترین نحو ممکن دارد و با توجه به المان های خاص بهداشتی ضدعفونی و میکروب زدایی سطوح کف را به انجام می رساند. این اسکرابر از مکانیزم خاصی در شستشو بهره مند است و در مکان های استریل کاربرد آن توصیه می باشد.

اسکرابر بیمارستانی
اسکرابر چیست؟

اسکرابر چیست؟

اسکرابر بیمارستان را با نام اسکرابر آنتی باکتریال نیز می شناسند. مخزن این دستگاه از جنس پلی اتیلن ساخته و با مواد معدنی و آنتی باکتریال غنی شده است. در ساخت این اسکرابر از نانویون نقره استفاده شده و این موضوع باعث ایجاد خواص آنتی باکتریالی در آن می شود به طوری که با شروع عملکرد دستگاه این ترکیبات فعالیت خود را آغاز و از رشد و تکثیر باکتری  در محیط ممانعت می کند که این جلوگیری بدون بهره مندی از مواد شیمیایی و با خواص خود دستگاه ایجاد می گردد.

این نوع اسکرابر تا پایان عمر دستگاهی فعال و کاربردی می باشند و محدودیتی در بهره مندی از آن وجود ندارد. بدنه این زمینشوی برای شست و شوی محیط های آلوده گزینه مناسبی به شمار می رود و شستشوی سطوح با  اسکرابر مراکز درمانی امکان برطرف کردن آلودگی های سطحی و عمیق را به نحوی باور نکردنی امکان پذیر می دارد و در ضمن سایر آلودگی ها نظیر ویروس ها، میکروب ها، قارچ ها، باکتری ها، مواد عفونی و … با این اسکرابر صنعتی کاملا فناپذیر خواهد بود.

کاربردهای اسکرابر بیمارستانی

اگرچه این مدل از کف شوی با نام اسکرابر بیمارستانی خوانده می شود، اما امکان بهره گیری از آن در کلیه محیط هایی که نیاز به میکروب زدایی بالایی دارند وجود دارد، همان طور که می دانید ویروس ها و مواد عفونی در صورت عدم پاکسازی در محیط به سرعت رشد و نمو کرده و سبب انتقال بیماری های گوناگون در فضای بسته می کنند که وجود این دست مشکلات نیازمندی به یک دستگاه ضدعفونی کننده و میکروب زدایی همچون دستگاه اسکرابر بیمارستانی را  چند برابر می سازد.

کاربرد  اسکرابر بیمارستان در نظافت محیط هایی همچون آزمایشگاه ها، بیمارستان ها، کارخانه ها، صنایع غذایی، آشپزخانه ها، درمانگاه ها، خوابگاه ها، مراکز بهداشت و درمان، داروخانه ها، مطب پزشکان و …مناسب است. البته از این کف شور  به منظور پاکسازی مکان هایی چون سرای سالمندان، مهدکودک، مراکز تولید غذا، مدارس و … هم بهره برداری می شود و کار  با اسکرابر آنتی باکتریال بسیار راحت است و نیاز به آموزش خاصی ندارد.

دستگاه اسکرابر صنعتی از یک دکمه پاشش آب و مواد آنتی باکتریال برخوردار است که بعد از پاشش محلول بر روی سطوح از برس هایی برای پاکسازی محیط از انواع آلودگی استفاده می کند و در نهایت اقدام به خشک کردن سطوح کف می کند که در این مرحله دستگاه با کمک سیستم مکش وارد عمل می شود.

نحوه استفاده و نگهداری دستگاه اسکرابر بیمارستانی

مراقبت و نگه داری از کفشوی صنعتی دارای اهمیت بسیاری است و  مخزن آب آلوده این دستگاه نظافت صنعتی باید بعد از شستشو به سرعت تخلیه و پاکسازی شود و ضرورت دارد که کلیه تجهیزات زمین شوی بعد از هر بار استفاده مورد بررسی قرار گیرد، و جهت تامین نیروی آن از باتری کمک گرفته که قابلیت کارکرد آن را برای چند ساعت محقق کند.

اسکرابر بیمارستانی
نحوه استفاده و نگهداری از اسکرابر بیمارستانی

نحوه استفاده و نگهداری از اسکرابر بیمارستانی

نمونه زمینشوی کابلی در محیط هایی همچون بیمارستان و مراکز درمانی توصیه نمی شود. چون این کابل ها می توانند در رفت و آمد بیماران، کادر درمان و … ایجاد خلل نماید، اسکرابرخودرویی بیشترین استفاده را در میان این نوع اسکرابر ها دارد. این نوع اسکرابر سرعت بالایی در تمیزکاری محیط دارند و لغزنده نبودن محیط بعد از شستشو با آن در مکان های شلوغ و پرتردد مراکز درمانی اهمیت زیادی دارد. این کفشور آنتی باکتریال نظافت را به همراه خشک نمودن به انجام می رساند و همین موضوع از انتقال مجدد آلودگی و لغزندگی محیط و در نتیجه بروز اختلال در رفت و آمد جلوگیری می نماید.

دستگاه اسکرابر کم صدا بوده و این ویژگی امکان استفاده از آن را در محیط های بیمارستانی و سرای سالمندان فراهم می آورد. اسکرابر باتری دار برای تمیزکاری در محیط های کوچک انتخاب  شایسته ای می باشند و از طرفی اسکرابر خودرویی نیز گزینه خوبی برای محیط های به شمار می رود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *