مقالات آموزشی نظافت صنعتی

ویژگی های دستگاه اسکرابر صنعتی

شستشو و نظافت سطوح کف با توجه به موقعیت مکانی این سطوح همواره امری دشوار و طاقت فرسا می باشد. با توجه به دشواری هایی پیش رو در شستشو با استفاده از تجهیزات سنتی چون تی و سطل آب، عملا نمی توان انتظار نظافتی موثر و با کیفیت داشت. این در حالی است که استفاده از دستگاه های مکانیز و صنعتی چون دستگاه اسکرابر صنعتی که با هدف سهولت و ترسیع در امر شستشو و نظافت سطوح کف به بازار عرضه شده اند راهکار مناسب و ایده الی برای شستشو و حذف آلاینده ها از روی سطوح کف می باشد.

 

ساز و کار دستگاه اسکرابر صنعتی

اسکرابر صنعتیاسکرابر صنعتی یا کفشوی صنعتی دستگاهی کاملا مکانیزه و کاربردی برای شستشو و حذف موثر و با کیفیت آلاینده ها از روی سطوح کف می باشد. این دستگاه ها با استفاده از پاشش آب و سیستم برس زنی تمامی آلاینده های چسبیده بر روی سطوح را شستشو داده و نظافت می نمایند. یکی از بخش های مهم و کلیدی در دستگاه های اسکرابر، سیستم مکنده دستگاه می باشد که وظیفه جمع آوری و انتقال آب و مایعات آلوده ناشی از شستشو را به داخل مخزن دستگاه بر عهده دارد. سیستم مکنده متشکل از یک لاستیک تی و موتور مکنده ای می باشد که توسط خرطومی به تی دستگاه متصل شده است. با  توجه به کارکرد سیستم مکنده این سیستم در بخش انتهایی دستگاه نصب شده است. از اجرای مهم دیگر دستگاه اسکرابر می توان به مخازن مجزا برای آب تمیز و آب کثیف اشاره نمود. تجهیز دستگاه های اسکرابر به مخزن های مجزا برای آب تمیز .و اب کثیف موجب می شود که دستگاه همواره از پاشش آب تمیز برای شستشو استفاده نماید.

 

گروه بندی دستگاه اسکرابر

اسکرابربا توجه به اینکه استفاده از دستگاه های اسکرابر موجب سهولت و تسریع در فرآنید شستشوی سطوح کف می گردد. این دستگاه ها از محبوبیت ویژه ای در بین کاربران، مدیران و صاحبان کسب و کار ها بر خوردار است. از این رو شرکت های سازنده دستگاه های اسکرابر به منظور تامین نیاز های نظافتی محیط هایی با وسعت های کم تا زیاد، در ابعاد گوناگونی تولید می نماید. همین تغییر در ابعاد دستگاه موجب تغییر در نوع هدایت ان می گردد. از این رو دستگاه های کفشوی صنعتی بر اساس نوع هدایت دستگاه به دو دسته اسکرابر های دستی و اسکرابر های خودرویی دسته بندی می شوند.

 

ویژگی های اسکرابر دستی

کف شوی صنعتیاز جمله اصلی ترین ویژگی های اسکرابر دستی می توان به ابعاد کوچک دستگاه اشاره نمود. اسکرابر دستی ابعاد کوچک و فشرده ای داشته و ازاین رو قدرت مانور بالایی دارد. این دستگاه ها مجهز به دسته بوده و کاربر با قرار گرفتن در پشت دستگاه آن را هدایت می نماید. با توجه به ابعاد کوچک این دستگاه ها به راحتی می توان از آنها برای شستشو و نظافت سطوح کف معابر باریک و متراکم و فضا های کوچک استفاده نمود.

 

ویژگی های اسکرابر خودرویی

اسکرابر خودروییاسکرابر خودرویی یا کف شوی سرنشین دار همانطور که از نامش مشخص است مجهز به صندلی بوده و کاربر با نشستن بر روی صندلی دستگاه آن را هدایت می نماید. ابعاد این نمونه از دستگاه اسکرابر بزرگ بوده و در نتیجه ظرفیت مخزن های آب تمیز و آب کثیف آن نیز بالا می باشد. از این رو در طول نظافت با توجه به گنجایش بالای مخازن به دفعات کمتری برای تخلیه مخزن آب کثیف و پر نمودن مخزن آب تمیز نیاز دارد. همین امر موجب کاهش اتلاف وقت می گردد. علاوه براین پهنای کاری این دستگاه ها به واسطه ابعاد بزرگ آنها وسیع بوده و در نتیجه عملیات شستشو و نظافت محیط های وسیع را با حداکثر سرعت انجام می دهند. ا زآنجایی کخ دراین مدل از کفشوی های صنعتی کاربر روی صندلی نشسته و عملیات شستشو و نظافت را انجام می دهد، کمتر خسته شده و در نتیجه از توان بیشتری برای ادامه فعالیت بر خوردار می باشد.

 

موتور حرکتی

اسکرابر صنعتیموتور حرکتی یکی از اجزای مهم در دستگاه های اسکرابر می باشد. تمامی دستگاه های اسکرابر خودرویی به منظور حرکت دستگاه مجهز به موتور حرکتی می باشند. در حالیکه از میان نمونه های دستی،‌ تنها تعدادی از دستگاه ها مجهز به موتور حرکتی می باشند. لازم به ذکر است که تجهیز دستگاه اسکرابر صنعتی به موتور حرکتی هیچ گونه تاثیری در فرآیند و کیفیت شستشو نداشته و تنها موجب سهولت در هدایت دستگاه می گردد. به عبارت دیگر در نمونه هایی که فاقد موتور حرکتی هستند، کاربر علاوه بر اینکه دستگاه را هدایت می نماید با اعمال نیروی اندکی به دستگاه موجب حرکت آن می شود در حالیکه در نمونه های فاقد موتور حرکتی، کاربر هیچ گونه نیرویی به دستگاه وارد نکرده و تنها وظیفه هدایت ان را بر عهده دارد. در نتیجه کمتر خسته شده و از این رو از توان بیشتری برای ادامه فعالیت برخوردار است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *