مقالات آموزشی نظافت صنعتی

نظافت موثر و با کیفیت انبار با استفاده از سوییپر صنعتی

انبار ها بخش های مهمی از کارخانه ها و صنایع تولیدی می باشند که برای نگهداری مواد اولیه و یا محصولات تولیدی به کار می روند. مسلما این بخش ها نیز همانند سایر بخش ها در اثر تردد و نقل و انتقال مواد و محصولات آلوده و کثیف می شوند. ماندگاری آلاینده ها در محیط ضمن اینکه می تواند جلوه های ظاهری محیط را تحت تاثیر قرار دهد تاثیرات نامطلوبی را نیز بر روی کیفیت محصولات و مواد اولیه خواهد داشت. از این رو نظافت و حذف آلاینده های انباشته در این محیط ها با هدف حفظ کیفیت محصولات و مواد اولیه و در نتیجه افزایش بهره وری و سود آوری امری لازم و ضروری می باشد. با توجه به گستردگی فضای انبار ها استفاده بی شک استفاده از شیوه های سنتی و دستی نظافت به تعداد زیادی نیروی خدماتی و ساعت کار طولانی نیاز دارد. با توجه به اهیمت نظافت فضای انبار ها استفاده از سوییپر صنعتی راهکار موثر و ایده آلی برای نظافت می باشد.

 

ساز و کار دستگاه سوییپر صنعتی

سوییپر یا سویپر صنعتیسوییپر صنعتی دستگاهی مکانیزه و صنعتی برای نظافت و جمع آوری آلاینده های خشمک از روی سطوح هموار کف می باشد. این دستگاه ها به منظور جمع آوری موثر آلاینده ها مجهز به یک یا دو برس دیسکی جانبی و یک برس رولی مرکزی هستند. چرخش خلاف گرد برس های رولی مرکزی موجب هدایت آلاینده ها به بخش میانی دستگاه شده و در نهایت آلاینده های جمع آوری شده در بخش میانی دستگاه به واسطه چرخش پاد ساعتگرد برس رولی مرکزی به داخل مخزن دستگاه هدایت می شوند. استفاده از سیستم فیلتراسیون در داخل مخزن دستگاه سوییپر با به دام انداختن ذرات ریز گرد و غبار مانع از خروج و بازنشر مجدد آنها در فضای پیرامون می گردد.

 

انواع دستگاه های سویپر صنعتی

سوییپر صنعتیسوییپر های صنعتی به منظور برآورده سازی نیاز های نظافتی محیط هایی با ابعاد گوناگون در دو نوع سوییپر های دستی و خودرویی طراحی و تولید می شوند. نمونه های خودرویی سوییپر پهنای کاری بالایی داشته و برای نظافت محیط های وسیع مناسب می باشند. این مدل از سویپر ها مجهز به صندلی بوده و کاربر با قرار گرفتن بر روی صندلی عملیات نظافت محیط را انجام می دهد،‌ در نتیجه کمتر خسته شده و توان بیشتری برای ادامه فعالیت خواد داشت. این در حالی است که نمونه های دستی جاروب خیابانی مجهز به دسته بوده و کاربر با قرار گرفتن در پشت دستگاه آن را هدایت می نماید. این مدل ها به واسطه داشتن ابعاد کوچک و فشرده برای نظافت محیط های کوچک و معابر باریک و متراکم گزینه ای مناسب می باشند.

 

مزایای استفاده از دستگاه سویپر صنعتی

سوییپرهمانطور که پیش تر اشاره شد استفاده از شیوه های سنتی و دستی نظافت در حذف آلاینده های انباشته در انبار ها به تعداد زیادی نیروی خدماتی نیاز دارد. ضمن اینکه استفاده از این شیوه ها قادر به حذف موثر و با کیفیت آلاینده ها نمی باشد. استفاده از سیستم های مکانیزه و تخصصی چون دستگاه های سویپر صنعتی راهکار مقرون به صرفه و ایده آلی برای نظافت می باشد . چرا که پهنای کاری بالای این دستگاه ها در کنار سرعت عمل بالای آنها زمان لازم برای نظافت را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش داده و علاوه بر این موجب کاهش در تعداد نیروی خدماتی نیز می گردد. مسلما کاهش در تعداد نیروی خدماتی با کاهش در هزینه ها همراه می باشد که همین امر موجب افزایش بهره وری و سود آوری کسب و کار می گردد. از سوی دیگر استفاده از سامانه های کاملا مکانیزه و تخصصی در این دستگاه ها موجب ارتقا قابل ملاحظه در کیفیت نظافت می گردد. مسلما هر چه کیفیت نظافت ارائه شده بالاتر باشد، کیفیت مواد اولیه و محصولات انبار شده در محیط بالاتر بوده و در نهایت همین امر موجب افزای سودآوری و بهره وری کسب و کار می گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *