مقالات آموزشی نظافت صنعتی

دستورالعمل نظافت محل کار

در محیط های کاری و ساختمان های اداری، تردد زیادی در طول روز وجود دارد و کارمندان و مراجعه کنندگان به طور مرتب از روی سطوح هموار کف تردد می کنند؛ به همین دلیل آلودگی در انواع متفاوتی بر روی چنین سطوحی وجود دارد. به منظور برقراری بهداشت و امنیت برای افراد حاضر در محیط های کاری و همچنین حفظ زیبایی بصری محیط، می بایست به طور مداوم و روزانه سطوح هموار و ناهموار در شرکت ها و اداره های دولتی نظافت شوند. چه روش هایی برای نظافت سطوح در محیط کار وجود دارد و کدام شیوه بهینه تر خواهد بود؟ در ادامه همه نکات در قالب یک دستورالعمل نظافت محیط کار بیان می شود.

 

شیوه های نظافتی محیط کار

به منظور نظافت و پاکیزه سازی اماکن اداری و بخش های خصوصی، می توان از دو روش نظافت دستی و نظافت صنعتی استفاده کرد. رایج ترین روش در نظافت سطوح، استفاده از تی، ترولی و دیگر ابزار های نظافت دستی می باشد؛ اما استفاده از این روش مشکلاتی به همراه دارد از جمله: مرطوب ماندن سطوح پس از نظافت و امکان لغزش و بروز آسیب به افراد، به طول انجامیدن شستشو و نظافت سطوح به دلیل سرعت پایین روش دستی، مصرف بالای آب و مواد شوینده و آسیب به محیط زیست، خستگی کاربر و عدم کیفیت کافی که همگی از معایب نظافت دستی در محل کار می باشد. به دلیل مشکلاتی که روش دستی دارد و نیاز مبرم محل کار به شستشو و نظافت مداوم می بایست از روشی بهینه استفاده کرد. در دستورالعمل نظافت کار مشخص است که استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی بهینه ترین روش برای شستشو و پاکیزه سازی روزانه محیط های پر تردد و آلوده می باشد.

 

تجهیزات مناسب برای رعایت دستورالعمل نظافت محل کار

با توجه به دستورالعمل نظافت محل کار، می بایست به صورت مرحله به مرحله و با بهره گیری از تجهیزات نظافت کاربردی همه سطوح را به طور کامل بدون جا ماندن هیچ بخشی شستشو داد؛ اما چگونه می توان دستگاه مناسب انتخاب کرد؟ دستگاه های نظافت صنعتی در رده های متفاوتی طراحی و ارائه شده اند که به تشریح کاربرد آن ها برای کمک به خرید دستگاه مناسب محل کار ذکر شده است.

 

دستگاه اسکرابر صنعتی

از کاربردی ترین تجهیزات شستشوی کف در اماکن اداری و شرکت های خصوصی، دستگاه اسکرابر می باشد. با توجه به مشکلات روش های دستی کفشویی، می توان از دستگاه زمین شور صنعتی که مکانیزم عملی فوق العاده دارد استفاده کرد؛ کارکرد این دستگاه بدین صورت است: در ابتدا آب و مواد شوینده صنعتی بر روی سطوح آلوده پاشش می شوند، سپس فرآیند برس زنی توسط برس هایی با الیاف بسیار با کیفیت انجام شده و همه آلودگی ها را از بطن سطوح بیرون می کشد. در ادامه به صورت همزمان با برس زنی و حین عبور دستگاه از روی سطوح،‌ باقی مانده آب و مواد آلوده توسط لاستیک تی و موتور مکنده به داخل مخزن آب کثیف هدایت می شوند. بدین ترتیب علاوه بر کفشویی، سطوح پس از نظافت به طور کامل خشک خواهند شد و از بروز آسیب به سطح جلوگیری به عمل می آید. این دستگاه در مدل های متفاوتی تولید شده است که با استفاده از انواع کوچک و جمع و جور اسکرابر دستی می توان به سادگی راهرو ها و اتاق های کوچک محل کار را کفشویی کرد.

 

دستگاه سوییپر

به منظور جاروب موثر سطوح هموار کف، می توان از دستگاه سوییپر صنعتی استفاده کرد؛ مکانیزم عمل این دستگاه به صورت کاملا حرفه ای می باشد و همزمان با هدایت زباله ها و گرد و خاک به وسط،‌ با عبور دستگاه از روی سطوح همه آلودگی ها به داخل مخزن منتقل می شوند. با توجه به فیلتر های قدرتمند و قوی دستگاه سویپر، نظافت با این دستگاه از بازگشت آلودگی به محیط محل کار جلوگیری می کند و به همین دلیل سطح بهداشت محیط افزایش خواهد یافت. فراهم کردن محیطی امن و بهداشتی از اصول مدیریت صحیح ساختمان های اداری و شرکتی می باشد. از مدل های دستی و کوچک این دستگاه می توان برای نظافت سوطح داخلی و از مدل های صنعتی و بزرگ نیز برای سطوح پارکنیگ و محوطه در محل کار استفاده کرد.

 

پولیشر

پس از شستشوی مداوم با روش های نادرست، یا عدم رسیدگی به سطوح و رفع به موقع آلودگی ها ممکن است چنین عواملی موجب بروز مشکلاتی برای سطوح شود. اولین و مهم ترین مشکل جلای سطوح است که در صورت عدم رسیدگی به مرور جلا از دست رفته و سطح کدر خواهد شد. با شستشو و نظافت سطوح توسط تجهیزات نظافت صنعتی جلای از دست رفته به سطوح بازنمیگردد و فقط آلودگی ها از روی سطح کف برداشته می شود؛ به همین دلیل می توان با استفاده از دستگاه پولیشر صنعتی، به سادگی و در کوتاه ترین زمان با لایه برداری سطحی به جلابخشی سطوح کمک کرد. مکانیزم عمل دستگاه پولیشر بسیار ساده است و با توجه به وزن وارد به سطح و سرعت چرخش برس، پولیش زنی با لایه برداری سطحی و جلابخشی انجام می شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *