مقالات آموزشی نظافت صنعتی

کف شوی صنایع غذایی چیست و چه کاربردی دارد؟

کف شوی صنایع غذایی برای شست و شوی و  ضدعفونی و پاکسازی سطوح کف سالن های غذایی، انبار و … مورد استفاده  قرار می گیرد و بهره گیری از آن در سالن ها و انبار مواد غذایی از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که در چنین محیط هایی نظافت بخش مهمی از روال کاری می شود و باید طریقه انجام آن به صورتی باشد که از انتشار و تکثیر میکروب و آلودگی در چنین محیط های حساسی ممانعت شود.

کف شوی صنایع غذایی
ساختار کف شوی صنعتی در صنایع غذایی

 

ساختار کف شوی صنعتی در صنایع غذایی

کف شوی صنایع غذایی از سیستم مکانیزه شست و شویی برخوردار است که توسط آن عملیات بهداشتی به بهترین نحو ممکن و با توجه به استانداردهای مشخص شده به انجام می رسند. اسکرابر صنعتی از سیستم مکش تشکیل شده به صورتی که وجود این سیستم در اسکرابر صنعتی مانند سایر اسکرابرها عمل می کند و برای مکش آن از یک موتور مکش کمک می گیرد. در قسمت پشت دستگاه نیز یک مخزن برای ورود آب کثیف وجود دارد. در این دستگاه تفکیک خوبی برای مخزن آب آلوده و آب تمیز وجود دارد همچنین کف شوی صنایع غذایی می تواند سرنشین دار یا بدون سرنشین باشد. چرخش تی در این دستگاه سبب پاکسازی محیط می گردد. از دیگر سیستم هایی که در دستگاه اسکرابر وجود دارد، سیستم پاشش آب می باشد. موتور مکش در این دستگاه بعد از این که تی به سمت پایین آمد، آغاز می شود. تی مکش از ابزار مهم زمین شوی صنایع غذایی محسوب می شود و عملیات جمع آوری آب های کثیف توسط آن به انجام می رسذ و در کنار آن از تجهیزات دیگری نظیر شلنگ بهره گیری می گردد لازم به ذکر است که باید اتصال شلنگ و تی به خوبی در این دستگاه چک شود.

نحوه عملکرد کف شور صنعتی در صنایع غذایی

عملکرد کف شوی صنعتی با چرخش تی و پاشش آب آغاز می گردد و برای این که عملکرد دستگاه به ویژه سیستم تی آن دچار مشکل نشود، نباید شلنگ آن با  آشغال های ریز و درشت پر شود. چون در این صورت سیستم مکش را با اشکال مواجه خواهد کرد و قدرت و سرعت مکش با وجود نشتی یا انسداد در شلنگ به شدت دستخوش تغییر می گردد، تی مکنده اسکرابر از نظر وضعیت ظاهری و لاستیک مورد بررسی روزانه قرار می گیرد به طوری که ممکن است لاستیک در تی مکنده فرسوده و ساییده شده باشد. همچنین احتمال دارد تی بیش از اندازه کثیف شده باشد و نیاز به تعویض در ان احساس شود. گاهی نیز امکان دارد تی مکنده ارتباط خود را با سطح از دست می دهد که این موضوع نیاز به بررسی خواهد داشت پس ضرورت دارد پس از هر بار شست و شو دستگاه چک و  اجزای آن بررسی شوند. در قسمت ورودی آب به مخزن آب آلوده نیز از یک فیلتر استفاده شده که این فیلتر برای جمع آوری زباله ها مورد استفاده قرار می گیرد و فیلترها باید بعد از هر بار شست و شو حتما نظافت شوند در زمینه کارایی فیلتر نیز بیان این نکته ضروری دارد که فیلتر امکان جریان هوای مطلوب تری را برای مکش آب کثیف فراهم می آورد.

کاربردهای کف شوی  صنایع غذایی

همان طور که می دانید محیط کارخانه ها، انبارها، مخازن، سالن ها، آشپزخانه های مواد غذایی و … به شست و شوی مدام نیاز دارند. وجود یک کف شور صنعتی می تواند گزینه خوبی برای شست و شوی مکانیزه باشد. در واقع این کف شور مخازن بزرگی از آب کثیف و تمیز را در خود جای می دهد. بنابراین امکان استفاده بهینه از آن در مدت طولانی فراهم است و شست و شوی سالن های غذاخوری، انبارهای مواد غذایی، فروشگاه لبنیات، سالن تولید مواد غذایی و … با وجود آن صورت می گیرد، امکان استفاده از کف شوی صنایع غذایی در نظافت سطوح کف با پوشش سرامیک، سنگ، کاشی، اپوکسی، بتن و … وجود دارد. همین موضوع محبوبیت آن را در میان کاربران دوصد چندان نموده است.

مزیت کف شوی صنایع غذایی
مزیت کف شوی صنایع غذایی

مزیت کف شوی صنایع غذایی

برای محیط هایی همچون آشپزخانه ها نیاز به شست و شو و خشک کردن همزمان خیلی زیاد حس می شود. بنابراین شستشوی و ضدعفونی آشپزخانه ها باید در اسرع وقت صورت گیرد،دستگاه های زمین شوی صنایع غذایی برای جلوگیری از رشد باکتری، میکروب و سایر عناصر آزاردهنده گزینه بسیار خوب و کاربردی می باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *