مقالات آموزشی نظافت صنعتی

شستشوی سریع و بهینه اتومبیل و اتوبوس

 

با توجه به فصل پاییز وریزش پی در پی باران و در ادامه آن فصل زمستان و بارش برف ، مسافران با لباس های گل آلود و خیس سوار اتوبوس ها و تاکسی ها می شوند و به این ترتیب موجب کثیف شدن و آلودگی صندلی ها و پله های اتوبوس و نارضایتی صاحبان خودرو و رانندگان آن ها  می شوند. نظافت و زدودن آلودگی ها از روی صندلی های پارچه ایی اتوبوس های مسافربری و بین شهری و همچنین تاکسی های درون شهری و بیرو شهری، همواره دغدغه رانندگان و مالکان خوردو است. به خصوص راهروی بین صندلی ها در اتوبوس که به طور مکرر و زیاد  محل رفت و آمد مسافران است. طبیعتا یک سطل و تی قدرت پاک کردن این حجم از آلودگی را نخواهد داشت.

دستگاه فرش و مبل شوی و یا فرش و موکت شوی یکی از راه حل های بسیارکاربردی برای نظافت در این وضعیت است. استفاده از دستگاه فرش و موکت شوی مزیت های زیادی نسبت به روش نظافت سنتی دارد.

 

خلاصه عملکرد دستگاه فرش و مبل شوی

 

نحوه کار کرد دستگاه بسیار ساده است. محلول شستشوی داخل دستگاه، به صورت فوم متراکم و فشرده روی سطح آلوده و لکه دار توزیع می شود و سپس برس دستگاه فرش و مبل شوی وارد شده و با چرخش سریع تمام آلودگی را پاک می کند. در واقع برخلاف روش قدیمی که منجر به پخش شدگی و بدتر شدن آلودگی نیز می شد و فرش،‌موکت یا پارچه را خیس می کرد،‌این دستگاه با مکشی که دارد،‌تمام جرم آلوده را از سطح برداشته و آن را کاملا خشک و بلافاصله قابل استفاده می کند.

اتوبوس

مزیت های دستگاه موکت شور و کف شور

در ادامه به مزیت های این دستگاه اشاره می شود.

قدرت تمیز شوندگی

 

در روش قدیمی ‌برای پاک کردن لکه و آلودگی از روی موکت کف اتوبوس و یا پارچه صندلی، یک نفر با نیروی دست و محلول شوینده شروع به نظافت می کند. این که نیروی دست و قدرت افراد چه قدر باشد،‌ در میزان تمیزشدن بسیار اثر دارد. از این رو ممکن است به انتهای کار که نزدیک می شود توان پاک کنندگی فرد کاهش یافته و در نتیجه به طور بهینه تمیز نمی شود. همچنین، میزان مواد شوینده و آب استفاده شده بی رویه و زیاد است و گاها موجب خیس شدن و خیس ماندن صندلی ها تا مدتی می شوند. اما با استفاده از دستگاه فرش و مبل شوی قدرت پاک کنندگی بالا و یکنواخت است و تمام صندلی های اتوبوس را به طور خوبی تمیز می کند.

 

زمان

 

طبیعی است که نظافت با دستگاه سرعت بیشتری دارد تا روش های قدیمی. هنگامی که دستگاه فرش و مبل شوی به کار برده شود، به خاطر مخزن آب تمیزی که دارد، ‌نیاز به پر کردن مکرر آن نیست و همین باعث صرفه جویی در زمان شستشو و نظافت می شود. همچنین،‌ در مواردی که آلودگی بالا روی سطوح قرار دارد،‌ با استفاده از پارویی و برس مخصوص که روی دستگاه فرش و مبل شوی قرار دارد، در زمان کمتری نسبت به روش قدیمی لکه ها و کثیفی ها زدوده می شوند.

 

پاک کردن بهینه توسط دستگاه فرش و مبل شوی

 

با رعایت یک سری از نکات و دستورالعمل ها در استفاده از دستگاه فرش و موکت شوی می توان استفاده بهینه را از دستگاه داشت.

در صورتیکه اتوبوس یا ماشین پر از آشغال هایی است که باید توسط مکنده و جاروبرقی برداشته شوند،‌ قبل از استفاده از دستگاه  فرش و مبل شوی بهتر است که ابتدا تمامی آن ها از کف اتوبوس و از روی صندلی ها جمع شوند و سپس برای برطرف کردن لکه های به جا مانده از مواردی چون نوشیدنی ها،‌گل و لای و غیره از دستگاه فرش و موکت شو استفاده شود. به این ترتیب طی دو مرحله و در کمترین زمان ممکن عملیات صورت می گیرد.

در استفاده از مواد شوینده، به میزان آن توجه شود تا مقدار آن از آب بیشتر نباشد و در ایجاد فوم دستگاه  فرش و مبل شوی مشکل ایجاد نشود.

به طور خلاصه می توان گفت که این نوع از دستگاه های فرش و موکت شو بهترین انتخاب برای ارگان های حمل و نقل عمومی و به خصوص اتوبوس رانی ها می باشد. چرا که در طی زمان کوتاهی، حجم بالایی از کار نظافت را انجام می دهند و به در نهایت موجب رضایت مسافران شده و سفر خوبی را با وسایل نقلیه عمومی تجربه می کنند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *