مقالات آموزشی نظافت صنعتی

روند تغییرات ماشین سوییپر

اولین سوییپر یا جاروب  خیابانی اولین بار در آمریکا در سال ۱۸۴۹ برای جمع آوری کاغذ هایی که در خیابان ریخته می شدند مورد استفاده قرار گرفت. آن مدل از  ماشین های سوییپر توسط یک اسب کشیده می شدند و سطح خیابان را عاری از کاغذ می کردند. اما ابداع  ماشین های سویپر به سال ۱۸۸۳ بر می گردد که فردی به اسم ملویل بیسل در میشیگان آمریکا یک دستگاه سوییپر دستی به فروش رساند.

اما در ادامه با توجه به انقلاب صنعتی انگلستان به یکی شهرهای در حال توسعه تبدیل شد و رفت آمد در آن از اقصی نقاط دنیا افزایش یافت و شهر ها را به مناطق غیر سالم و آلوده تبدیل کرد و در همان سال های میانی قرن ۱۸ فردی انگلیسی به نام جوزف ویث مورث همزمان با رقیب آمریکایی خود یک ماشین سوییپر جهت به ثبت رساند. در سال های بعدی و در پی  ایجاد کارخانه ها و شهرک های کوچک و بزرگ صنعتی و مسکونی در اقصی نقاط دنیا، ‌نیاز به استفاده از این ماشین ها بیشتر حس شد. ا ز این رو در سال ۱۹۱۱ فردی به نام مورفی، سوییپر ی ابداع کرد که با نیروی موتور حرکت می کرد اما فقط توانایی جمع آوری کاغذ را داشت. او در ادامه به ساخت دستگاه های متنوع تر پرداخت و درسال ۱۹۱۷ مدل جدید سوییپر را با کمربند جمع آوری آلودگی و زباله های بزرگ از سطح زمین و انتقال آن ها به داخل مخزن انباشت زباله به بازار ارائه کرد. اما امروزه برخی از سوییپرها توانایی جمع آوری آلاینده هایی به کوچکی ۱۰ میکرومتر را نیز دارند و این تحولی عظیم در ماشین های سوییپر به شمار می آید.

علت اصلی در استفاده از سوییپر هایی با قدرت جمع آوری با این ابعاد کوچک،‌ مسائل بهداشتی است. در برخی از شهرک ها وجود غبار های ریز روی سطح زمین که امکان نفوذ له درون ریه ها را دارند.

 

پاکیزه نگه داشتن خیابان ها

 

سوییپر های خیابانی از جمله دستگاه های مهمی هستند که برای خیابان های باریک و پهن مورد استفاده قرار می گیرند. به علت تنوع در ابعاد و مدل های سویپر،‌برای هر محیطی می توان یک نوع مشخص و مناسب در جمع آوری آلاینده ها و زباله های سطح استفاده کرد. این دستگاه ها می توانند به قدری کوچک باشند که به راحتی پشت یک وسیله نقلیه دیگر قرار گرفته و جابه جا شوند و به قدری می توانند بزرگ باشند تا به تنهایی یک اتوبان را نظافت کنند.

 

نحوه عملکرد

 

اکثر سوییپر های مورد استفاده دارای جاروی مکانیکی با برس های چرخان است. به این صورت که با چرخش یک یا دو برس، آلودگی ها و زباله ها به سمت مرکز انتهایی دستگاه سوییپر انتقال داده می شوند و توسط مکش دستگاه به مخزن زباله منتقل می شوند. با توجه به اینکه سوییپر در کداممنطقه جغرافیایی مورد استفاده قرار می گیرد،‌توجه به این نکته مهم است تا در صورت استفاده از ماشین های جاروب خیابانی در مناطق بیابانی و شهرک های صنعتی با خیابان های پر از خاک،‌ فیلتر دستگاه به قدری دارای کیفیت و مناسب باشد تا از برگشت گرد و غبار به محیط جلوگیری شود. به این ترتیب،‌ طراحی دستگاه ها برای اروپا با آسیا یا آمریکا متفاوت است و باید تحت سفارش آن کشور،‌ سوییپر طراحی شود.

 

در خلاصه

 

وجود ماشین های سوییپر در جهت ارتقای آب و هوا در سطح شهر و کارخانه بسیار موثر است. از این رو برای برداشت و جمع آوری زباله های سطح خیابان ها و فرودگاه ها و شهرک ها مورد استفاده قرار می گیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *