مقالات آموزشی نظافت صنعتی

سوییپر Comac برای نظافت صنعتی کارخانه های سیمان

بدون تردید یکی از دشوارترین شرایط آلودگی کف که ممکن است وجود داشته باشد، آنهایی است که در جهان صنایع سنگین پیش روی مدیران این صنایع قرا می گیرد. در این بخش از ضرورت بهره گیری از انواع ماشین های نظافت صنعتی شامل سوییپر و اسکرابر و انواع سویپر صنعتی در حفظ و توسعۀ بهداشت محیط کارخانه های سیمان بحث می کنیم.  کارخانه های تولید مصالح ساختمانی مانند سیمان را در نظر بگیرید؛ سیمان یکی از برجسته ترین صنایع در کشور ما ایران است که علاوه بر پاسخ گویی به نیازهای داخلی، رتبۀ دهم صادرات سیمان در دنیا را نیز از سال ۲۰۱۰ تا کنون از آن خود کرده است. بنابراین به منظور ارتقا سطح کیفی تولید این ماده صنعتی و حفظ جایگاه جهانی خود در صادرات آن به سایر کشورها ضرورت دارد تا همواره به تمامی مسائل پیرامون تولید این مادۀ صنعتی در کشور نهایت توجه مبذول شود.

کارخانه های سیمان معمولاً در فضایی دور از شهر و خارج از حوزۀ دسترسی به تسهیلات شهری مانند اماکن مسکونی، بیمارستان ها، رستوران ها، درمانگاه ها، دانشگاه ها و مدارس واقع است و از این رو به امکاناتی نیاز دارد که به دلیل فاصله اش از شهر تنها به خود فضای داخلی کارخانه محدود نمی شود، بلکه فضاهای پیرامونی آن را نیز دربرمی گیرد. معمولاً عملیات نظافت در کارخانجات سیمانی که از ابعاد و وسعت کمتری برخوردار هستند، به صورت دستی و با شیوه های سنتی صورت می گیرد، اما در کارخانجات بزرگ نیاز به دستگاه های تصفیۀ پیشرفته و باکیفیت امکان بهره گیزی از آن شیوه ها را به دلیل عدم تطبیق با استانداردهای جهانی سلب می کند.

 سوییپر

 سوییپر و  نظافت مکانیزه کارخانه های سیمان :

برای حل معضلات آلودگی در صنعت سیمان ما نیاز به بهره گیری از ماشین آلات بسیار پیشرفته از جمله سوییپر و اسکرابر و جاروی صنعتی در نظافت مکانیزه این اماکن داریم که قدرت شستشو و مکش فوق العاده بالایی داشته باشد. به همین دلیل است که شرکت کماک ماشین های نظافت صنعتی با قابلیت حل هرگونه شرایط آلودگی را فراهم می آورد؛ حتی در سطوح بسیار وسیع و گسترده می توان از طیف متنوع محصولات سوییپر این کمپانی استفاده کرد.

تولید سیمان به ایجاد آلودگی بسیار زیادی از مرحلۀ استخراج از معدن تا سابیدن، آسیاب کردن، مخلوط کردن و پختن و … منجر می شود و نیز پیوسته گرد و غبار حاصل از این مجموعه عملیات در هوا باقی می ماند. این امر فضای کارخانه را شدیداً مستعد ایجاد بیماری های ریوی برای کارکنان می سازد. از آن جا که مواد اولیۀ تولید سیمان از معادن استخراج می شود بسیاری از این کارخانه های صنعت سیمان به صورت متصل به معادن استخراج احداث می شوند و همین امر نخستین گام تولید آلودگی و گرد و غبار فراوان برای کارخانه است. به دلیل این استعداد و قابلیتی که در ایجاد آلودگی در فضای کارخانه سیمان وجود دارد، بسیاری از مدیران این کارخانه ها برنامه های اکیدی برای ایمنی و بهداشت طرح ریزی می کنند و کارگان را تشویق می کنند تا در یک فضای رقابتی همواره مراقب حفظ سلامت و بهداشت محیط کارخانه باشند. این امر هم چنین به آنها برای حفظ جایگاهشان در میان رقبا بسیار یاری رسان است.

مواد خام موجود در معدن پس از استخراج برای حرارت دیدن و خرد کردن در بخش های مجزایی که با تسمه نقاله به هم متصل هستند، به کارخانه فراوری منتقل می شود. محصول نهایی نیز پیش از این که از کارخانه خارج شود به واحد بسته بندی ارجاع داده می شود. در هر یک از این مراحل فراوری ما به نظافت صنعتی مانند سوییپر نیاز داریم. ما در این مراحل با نشت بسیار سنگین مواد خام به ویژه در مرحلۀ خرد کردن و نیز انتشار گرد و غبار در هوا مواجه هستیم.

سوییپر

اسکرابر  comac و قابلیت های آن برای صنعت سیمان :

تمامی دستگاه زمین شور و اسکرابر های comac این قابلیت را دارند که میزان فشار برس را بر اساس نوع کاربرد و شدت آلودگی تنظیم کنند و در برخی مدل ها شما می توانید حتی قدرت شستشوی بسیار بالاتری در اختیار داشته باشید- تا حدود ۱۸۰ کیلوگرم- برای سخت ترین آلودگی ها در کارخانه های سیمان.با مدل های برس استوانه ای  (که به سوییپر- واشر نیز شهرت دارد) پسماند ه های کوچک اجسام جامد مانند قطعات دستگاه ها، پیچ و مهره، و نیز موادی که در تولید سیمان به کار می رود به راحتی از کف کارخانه محو می شود. ماشین های بزرگتر این طیف مانند اسکرابر سرنشین دار نیز مجهز به موتورهای مکش بسیار قدرتمندی هستند که عملیات خشک کنی بسیار باکیفیتی را به انجام می رسانند. حتی اگر به تمیزکردن سطوح بدون شستشوی آنها نیاز باشد، ماشین های سوییپر قوی می تواند استفاده شود. ویژگی هایی مانند سطح بسیار بالای بهره وری و قابلیت اتکا آنها را به ماشین هایی ایده آل برای محیط هایی تبدیل کرده است که به مکش قوی و مداوم نیاز دارند.

کمپانی comac همچنین طیف وسعیی از جاروبرقی های سه فاز را تدارک دیده است که به طور خاص برای مکش هر نوع پسماند، اعم از پودری و مایع، و به طور ویژه روغن ها مناسب است. جاروبرقی صنعتی  برای کاربردهای سنگین و مداوم طراحی شده است. بهره وری آنها بسیار بالاست و برخی از مدل هایش به لطف سطح بالای قدرت می تواند به طور همزمان با دو نازل مکش به کار رود.

 

سوییپر و جاروی محوطه دستگاههای نظافت صنعتی ویژۀ کارخانجات :سوییپر

با توجه به آنچه بیان شد، کارخانه های سیمان در وهلۀ اول به جاروبرقی های صنعتی برای تمیزکردن بالابرها و فضاهای پیرامون واحد بسته بندی کارخانه نیاز دارند. دربخش آسیاب کردن نیز کارخانه های سیمان به جاروبرقی بسیار قوی با قابلیت کاربرد مستمر با فیلتراسیون بالا نیاز دارد.سوییپر های خیابانی نیز برای پاکسازی هوای غبار آلود پیرامون کارخانه باید فیلتراسیون بالا داشته باشد.

همچنین دستگاه های کف شور و جاروهای صنعتی برای کارخانه های سیمان باید مدل سرنشین دار و با قابلیت کنترل و حرکت راحت و آسان باشد تا بتواند سطح وسیع کارخانه را بدون صرف نیروی فیزیکی افزوده پاکسازی کند. این ماشین های نظافت صنعتی همچنین باید مجهز به باطری های شارژی بسیار قوی با قابلیت مصرف مداوم باشد تا بتوان پس از هر بار اتمام چرخۀ تولید از آنها در نظافت کارخانه بهره گرفت. از سویی به دلیل شکل خاکی اکثر آلاینده های کارخانه سیمان، باقی ماندن آب و رطوبت خود می تواند به ایجاد شرایط وخیم تر آلودگی بینجامد که برای این مسئله نیز اسکرابرها با امکان شستشو و خشک کردن بسیار سریع چاره اندیشی کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *