سوییپر و اهمیت نظافت صنعتی در صنایع دریایی

در این مقاله در نظر داریم در رابطه با اهمیت و جایگاه نظافت صنعتی در صنایع دریایی و کشتی سازی صحبت کنیم؛ و به طور ویژه به کاربرد یکی از مهم ترین و کارآمدترین دستگاه های نظافت صنعتی، محصول شرکت comac ایتالیا، یعنی سوییپر ها بپردازیم. بدون تردید برای کشور ما ایران که مرزهای شمالی و جنوبی اش را آبهای آزاد تشکیل می دهد، صنایع دریایی و ساخت انواع کشتی ها و شناورها برای مصارف و اهداف گوناگون سیاسی، اقتصادی، بازرگانی، گردشگری و غیره بسیار حائز اهمیت است. از سوی دیگر، مسائل پیرامون مسئلۀ نفت و استخراج آن، نفتکش ها، اسکله ها و غیره همه و همه در زمرۀ صنایع دریایی کشورهای نفت خیز از جمله ایران قرار می گیرد. مانند تمامی دیگر صنایع، در اینجا نیز اهمیت رعایت استانداردهای نظافت و پاکیزگی همراستا با سطوح جهانی هم از تمامی ابعاد فیزیکی و انتزاعی امری غیرقابل انکار و اجتناب ناپذیر است. شرکت comac ایتالیا، به طراحی انواع مختلفی از جاروهای محوطه پرداخته است که به خوبی می تواند پاسخگوی نیاز مشتری در بخش صنایع دریایی و کارخانجات کشتی سازی باشد. حال باید دید مهم ترین ویژگی ها  و مختصات این نوع صنایع چیست و جاروی محوطه چگونه می تواند با این ویژگی ها هم خوانی داشته باشد.کاربرد سوییپر در صنایع دریایی

 

 

جاروی محوطه و سوییپر برای پاسخگویی به نیازهای ویژۀ صنایع دریایی

در نخستین نگاه می توانیم ببینیم که شاید مهم ترین ویژگی مجموع صنایع دریایی در یک کشور،  از منظر به کارگیری شیوه های مطلوب نظافت، وسعت و فراخی ابعاد آن است. صنایع دریایی مجموعه ای بسیار وسیع است که از تجهیزات و ابزار آلات مرتبط با استخراج نفت، نفتکش ها، تأسیسات نفت ، سازه های نفت و گاز دریایی تشکیل شده است. اما این تنها بخشی از این صنایع را تشکیل می دهد، بخ شمهم دیگر آن ساخت انواع شناورهای فلزی کوچک و بزرگ برای مصارف گوناگون، تجهیزات و وسایط نقلیل مربوط با صنعت ماهیگیری، از جمله کشتی های ماهیگیری، انواع یدک کش ها، و همچنین سیستم های بالابر کشتی نیز هست. در کناز این تأسیسات و تجهیزات وسیع و عظیم که بدون تردید فضایی بسیار بزرگ را به خود اختصاص داده است، می توان به بخش های مربوط به ساخت لندینگ کرافت ها، کشتی های هیدروگرافی، بارج ها، انواع گوی های شناور، منوفولدها و غیره اشاره کرد. آن چه در اینجا ذکر شد، تنها گوشه ای از رسالت های بسیار خطیر و ظریف صنایع دریایی کشور است. بنابراین می توانیم ملاحظه کنیم که ما برای نظافت چنین فضایی به طور قطع و یقین به نوعی از جاروی محوطه نیاز داریم که بتواند بدون نیاز به تعمیر یا تعویض مداوم با قدرت و سرعت بسیار زیاد وظیفۀ نظافت این فضای عریض و طویل را بر عهده گیرد.

 

 

جاروب خیابانی و شیوۀ کاربرد آن در صنایع دریایی

می دانیم که علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، بخش های تأسیساتی از جمله مکانیک و برق و الکترونیک را نیز باید در زمره موارد مربوط به صنایع کشتی سازی برشماریم. همچنین، از این امر آگاهیم که این سازه ها و تأسیسات وسیع در یک فضای باز و بدون سرپوش، بسیار وسیع قرار گرفته است که بخشی از آن شامل دیوار ساحلی و اسکله ها نیز می شود. سکوسازی نیز از دیگر وظایف مهم صنایع دریایی است و بخش های انبار مواد از جمله انبار مواد نفتی را نیز باید بر این فهرست افزود. از سوی دیگر، آب و هوای خاص در مناطق دریایی، سبب ایجاد مستمر زباله های خشک و تر می شود و فضای باز پیرامون اسکله و دیوار ساحلی، انواع و اقشام زباله های ریز و درشت، خاک و شن و گل و غیره را در فضای پیرامون صنایع کشتی سازی ایجاد می کند. سویپرها را می تواند کارآمدترین و مفیدترین نوع دستگاه ها برای زدون پرسرعت انواع زباله ها در فضاهای باز پیرامون کارخانه ها و فضاهای صنعتی قلمداد کرد. حال باید دید چرا این نوع دستگاه گزینه ای مطلوب برای کاربرد در صنایع دریایی است.

 

 

سویپر صنعتی گزینه ای مظلوب برای نظافت کارخانۀ کشتی سازی

بدون تردید در فضایی به وسعت صنایع دریایی نمی توان زمین یا سایر بخش های اطراف تأسیسات و سازه ها را با آب و مواد شوینده شستشو داد. این امر با توجه به ابعاد و وسعت تأسیسات، به وضوح ناممکن می نماید. از طرفی حتی جاروبرقی ها و مکنده های صنعتی که به منظور بهره گیری در فضاهای صنعتی طراحی شده اند نیز برای استفاده در چنین اماکنی محدودیت دارد. در این شرایط تنها گزینۀ بسیار مطلوبی که پیش روی صنایع دریایی قرار دارد، استفاده از جاروهای محوطه است. خریداری یک دستگاه سوییپر، که در ادامه به نوع آن خواهیم پرداخت، می تواند سبب افزایش سطح کیفی و استاندارد نظافت مکانیزه در کل مجموعه شود. از سویی، سرعت نظافت را به وضوح نسبت به دیگر شیوه ها چندبرابر می کتد و در واقع با خریداری یک دستگاه نظافت صنعتی، می توان تا حد زیادی در بسیاری از سایر هزینه ها، از جمله هزینۀ خرید چندین دستگاه کوچک ناکارآمد، و یا هزینۀ نیروی کار اضافی، صرفه جویی کرد.

 

 

سوییپر سرنشین دار و مزایای آن برای نظافت صنعتی صنایع کشتی سازی

سوییپرها در دو نوع دستی و سرنشین دار به بازار عرضه شده است؛ بدون تردید نوع مناسب برای صنایع دریایی سوییپر سرنشین دار و بزرگترین نوع آن، یعنی سوییپر CS140  است. این دستگاه خودرویی به گونه ای طراحی شده است که در هر شرایط آب و هوایی و نیز در هر نوع محیطی از منظر نوع زباله ها، خشک و تر بودن و میزان آلودگی آن می تواند سطح بسیار بالای عملکرد خود را حفظ  کند. و این مسئله مزیتی ویژه برای صنایع دریایی است. از سوی دیگر، نوع برس ها و مکنده ها در این دستگاه به گونه ای ترکیبی طراحی شده است که می تواند همزمان هم گرد و غبار و ذرات ریز موجود در هوا را جذب کند و هم با برس های بسیار حرفه ای مارپیچی خود یا جاروب مکانیکی اش، انواع زباله ها و اجرام سنگین را از روی سطح بلند کند و آن را به مخزن جمع آوری زباله درون دستگاه منتقل کند. همچنین در این دستگاه این امکان فراهم شده است که هم عملیات جاروب زدن به تنهایی انجام شود و هم در ضورت نیاز با پاشش آب و در واقع عملیات شستشوی توأمان، از برخاستن گرد و غبار و ریزگردها به داخل هوا ممانعت به عمل آورد.

 

 

 

دیدگاه کاربران
نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: