مقالات آموزشی نظافت صنعتی

دستگاه زمین شور و نظافت مکانیزه در تولید تجهیزات پزشکی

صنایع تجهیزات پزشکی خط تولید طیف وسیعی از محصولات را شامل می شود که ذکر تمامی آنها نه امکان پذیر است و نه در این فرصت می گنجد؛ سرنگ ها، قطره چکان ها، دندان مصنوعی، ظروف دارویی، ماسک، زیرانداز، تامپون، پد، صندلی، تخت، تشک، برانکارد، پنبه، قیچی، باند، روپوش، دستکش، گوشی، انواع دستگاه های فشارسنج و دماسنج، ترازوها، تجهیزات اتاق عمل، تجهیزات آزمایشگاهی، لوازم مربوط به هر بخش بیمارستان، تجهیزات دندان پزشکی و نیز تجهیزات و لوازم خاص بخش جراحی . نیازی به توضیح نیست که در خط لوازمی که به منظور کاربرد در صنایع پزشکی تولید می شود شاید رعایت نظافت و بهداشت به همان اندازۀ سطح کیفیت کار حائز اهمیت باشد. چرا که تمامی ابعاد پیرامون این مسئله به طور مستقیم بر مسئلۀ بهداشت و سلامت فرد و جامعه تأثیرگذار است. به همین منظور دستگاه های مختلفی چون اسکرابر برای حفظ پاکیزگی و بهداشت در صنایع تجهیزات پزشکی طراحی شده است که در این مقاله به معرفی و کاربری دستگاه زمین شور یا کف شوی صنعتی در این حوزه پرداخته می شود.دستگاه زمین شور

 

 

دستگاه زمین شور و کاربرد آن در صنعت تجهیزات پزشکی

همان طور که می دانیم بسیاری از تجهیزات پزشکی از جمله تجهیزات تزریقات، اتاق عمل، آی سی یو، سی سی یو، آزمایشگاه و غیره الزامی است که استرلیزه و پاک باشد، به هیچ عنوان نباید در محل تولید این گونه لوازم هیچ گونه گرد و غبار و ریزگردی وجود داشته  باشد. از این رو، علاوه بر جارو زدن و از بین بردن زباله های خشک و درشت، حتما باید به شستشوی خط تولید تجهیزات پزشکی توجه خاصی مبذول داشت. اسکرابر صنعتی دستگاهی است که زمین کارخانۀ تولید تجهیزات پزشکی را هم می شوید و هم خشک می کند. اساس کار دستگاه زمین شور  بر پاشش آب، برس زنی و مکش آب و خشک کردن استوار است.

 

دستگاه زمین شور

 

کف شور صنعتی و نیازهای ویژۀ خط تولید تجهیزات پزشکی

معمولا در خط تولید تجهیزات پزشکی دستگاه های طوری قرار گرفته است فضای خالی میان آنها باریک و راهرویی است، یا افرادی روی صندلی و پشت میزهایی نشسته مشغول به کار هستند و ننیاز است که فضای میان دستگاه ها، زیر آنها و نیز زیر صندلی ها و میزها شسته و نظافت شود. و نظافت باید به گونه ای صورت گیرد که هیچ گونه گرد و غباری از سطح بلند نشود. زباله های مختلفی از جمله مایعات، رنگ، ذرات پلاستیک، پنبه، دارو، ذرات شیشه، و مواد مختلف ممکن است از میان دستگاه ها و یا از روی میزها به زمین بریزد و باید تمیز شود. از طرفی مقادیر بسیار زیادی از آلودگی در این حوزه مایعات را دربرمی گیرد. به همین دلیل است که این مقاله اسکرابر را به عنوان یکی از مطلوبترین گزینه های comac برای نظافت مکانیزۀ خط تولید تجیهزات پزشکی پیشنهاد می کند.

زمین شوی صنعتی و مزیت آن بر دیگر دستگاه های نظافتی برای تولید لوازم پزشکی

اسکرابرها و دستگاه زمین شور از انواع مختلفی به لحاظ سایز و ابعاد تشکیل شده است و  می توان بسته به وسعت فضای کارخانه و یا وسعت فضای حرکت دستگاه نظافت، نمونۀ مطلوب را برگزینید. اما در تمامی انواع دستگاه اسکرابر، حتی نمونه های بزرگ آن، رعایت اصل ظرافت در طراحی همواره مد نظر comac بوده است و ما می توانیم این را به خوبی از ظاهر محصول دریابیم. بنابراین، در طراحی و تولید اسکرابر، مسائل پیش گفته در رابطه با ویژگی های خاص فضاهای خط تولید تجهیزات پزشکی کاملاً مراعات شده است. این بدان معناست که هر یک از زمین شورهای comac که برای شستشوی کف کارخانۀ تولید لوازم پزشکی، از جمله سرنگ سازی، دندان سازی و ساخت لوازم آزمایشگاهی، اتاق عمل و بخش های مختلف بیمارستان انتخاب شود، می تواند به راحتی با ابعاد ظریف و باریک خود در فضاهای باریک و راهرویی میان دستگاه ها، و زیر آنها و نیز میان میزها و صندلی ها حرکت کند. در نمونه های کوچک تر حتی این تدبیر اندیشیده شده است که با تعبیۀ یک دستۀ بسیار منعطف که تا سطح افقی زمین خم می شود، بتوان زیر میزها و دستگاه ها و در کل فضاهای غیرقابل دسترس را نیز برای نظافت پوشش داد.دستگاه زمین شور برای نظافت صنعتی

اسکرابر سرنشین دار و دیگر مزایای آن برای تولید تجیهیزات پزشکی

اسکرابرها علاوه بر ابعاد متنوع، در دو نوع کلی دستی و دستگاه زمین شور سرنشین دار طراحی شده است که نوع سرنشین دار آن برای فضاهای بسیار بزرگ و نوع دست یآن برای فضاهای کوچکتر تولید شده است. از طرفی تعبیۀ دو نوع برس دیسکی و غلطکی برای دو نوع کفپوش مسطح و زیر و خلل و فرج دار و منفذدار، تدبیر دیگری است که برای از بین بردن تمامی آلودگی ها از خلل و فرج ها و منافذ اندیشیده شده است. به نظر می رسد، برس های دیسکی که برای نظافت کفپوش های همواره و مسطح در نظر گرفته شده، گزینۀ مطلوب تری برای نظافت پیرامون فضای تولید دستگاه ها و تجهیزات پزشکی باشد.

دیگر گزینه های comac برای نظافت کارخانۀ تولید لوازم پزشکی

علاوه بر اسکرابر که کاربردهای بسیار گسترده ای در صنعت تجهیزات پزشکی دارد و می توان با خرید آن یک بار برای همیشه از شر آلودگی های ریز و میکروسکوپی و چه بسا بیماری زا رها شد و در کنار آن تا حد بسیار زیادی در هزینه ها صرفه جویی کرد، کمپانی comac توصیه های دیگری نیز برای سایر بخش های کارخانۀ تولید لوازم پزشکی دارد که در اینجا به اختصار اشاره می شود. سویپر یا جاروی محوطه سرنشین دار، که کارآمدترین دستگاه برای نظافت فضاهای باز و وسیع است، می تواند به خوبی وظیفۀ انجام عملیات نظافت در فضای بیرون و محوطۀ کارخانۀ تولید تجهیزات پزشکی را به عهده گیرد، چرا که بسیار از مواد اولیه و نیز اضافات ناشی از بسته بندی و زباله های بزرگ تر این فضاها را بیشتر آلوده می کنند. یکی دیگر از گزینه های Comac که می توان آن را به خوبی در فضاهای داخل کارخانه و تولیدی و پیش از شستشو با اسکرابر به کار برد، جاروبرقی صنعتی است که با سرعت، دقت، موتور قوی، انعطاف بالا، تی مکنده، امکان زدودن همزمان زباله های خشک و تر، فیلتر اسفنجی مخصوص مایعات، فیلتر پارچه ای مخصوص جامدات، ابعاد متناسب، کابل یا باطری مناسب، ذرات ریز گرد و غبار و زباله های ریز و درشت خشک و تر را از اطراف می زداید و آن را برای شستشوی اسکرابر به خوبی آماده می کند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *