مقالات آموزشی نظافت صنعتی

جاروبرقی صنعتی برای نظافت در صنایع داروسازی و تولید دارو

اهمیت مسئلۀ دارو و بهداشت محیط پیرامون خط تولید آن بر همگان به خوبی آشکار است؛ افرادی که به ناچار به مصرف انواع داروها، اعم از قرص و شربت و کپسول و پودر و قطره و غیره روی می آورند، بدون شک سلامتی خویش را در معرض خطر دیده اند و برای بهبود شرایط جسمی و یا روحی خود دارو مصرف می کنند. این داروها، اعم از گیاهی یا شیمیایی، خط سیر مشخصی برای تولید و عرضه به بازار دارد که پس از مراحل آزمایشگاهی و تأیید کیفیت آن از سوی ارگان های ذی ربط به مرحلۀ تولید انبوه می رسد و پس از آن به واسطۀ توزیع کنندگان در دسترس مشتری قرار می گیرد. آن چه در این بین بسیار اهمیت دارد این است که صنایع تولید دارو باید به این مسئله توجه اکید داشته باشند که با عدم رعایت ضوابط سلامت و بهداشت محیط کار، محصولی به بازار عرضه نکنند که نه تنها به فرد سلامتی نمی دهد، بلکه بیمار را بیمارتر می کند و می تواند صدمات جبران ناپذیری برای سلامت فرد و جامعه به همراه داشته باشد. از این رو، شاید اهمیت مسئلۀ نظافت و بهداشت بیش از هر مکان دیگری در شرکت های تولید دارو شایان ذکر باشد. چنان که باید خود را مسئول و ملزم بدانیم که تا نرسیدن به سطح مطلوب و استانداردی از بهداشت در چنین محیط هایی هیچ گونه محصولی به بازار عرضه نکنیم. به نظر می رسد جاروبرقی صنعتی یکی از کارآمدترین دستگاه هایی است که به منظور رفع مشکلات آلودگی در محیط های داروسازی طراحی شده است. حال باید دید این محصول چه خصیصه ها و مزایایی دارد که می تواند در تولید دارو مفید باشد.

 

 

مکنده صنعتی و نیازهای ویژۀ صنایع داروسازی

در وهلۀ نخست باید در نظر داشت که مضرترین چیزی که می تواند در محیط داروسازی وجود داشته باشد، ریزگردها و گرد و غبار و آلودگی هایی است که به ظاهر به راحتی دیده نمی شود، اما از آن جا که در تولید دارو ما همواره با دقت و حساسیت بالای آزمایشگاهی مواجه هستیم اندکی تغییر در وزن یا ورود هر گونه ناخالصی به مواد اولیه، حتی در حد هزارم و صدم گرم، نیز می تواند به ایجاد اختلال در تولید دارو منجر شود. به همین دلیل است که باید با اطمینان کامل و بدون هیچ گونه درنگی بهره گیری از شیوه های سنتی نظافت با کمک گرفتن از نیروی انسانی را به کل فراموش کنیم و از شیوه های مدرن و مؤثر مانند استفاده از اسکرابر برای نظافت شرکت داروسازی خود بهره گیریم. بدون شک این مسئله دغدغۀ بسیاری از شرکت های نظافت صنعتی در سرتاسر دنیا بوده است و آنها تلاش کرده اند دستگاه هایی بسیار قدر برای نظافت مکانیزۀ شرکت های تولید دارویی طراحی، تولید و به بازار عرضه کنند. کمپانی comac ایتالیا با تولید انواع جاروبرقی صنعتی و جاروب ها به نیازهای ویژۀ مشتری در تولید دارو پاسخ گفته و توانسته است تا حد بسیار زیادی رضایت مشتری را در این حوزه در بسیاری از کشورهای جهان کسب کند.

 

 

جاروبرقی صنعتی و مسائل تولید دارو

باید دید شرکت های داروسازی به صورت عمومی چه ویژگی های مشترکی دارند که جاروبرقی صنعتی و مکندۀ comac  و همچنین کف شو می تواند گزینۀ مناسبی برای نظافت مکانیزۀ آنها باشد. همان طور که می دانیم در این شرکت ها علاوه بر بخش آزمایشگاهی و تأیید دارو، اعم از قرص، شربت، قطره، کپسول و غیره شامل یک سری دستگاه هایی است که مقادیری از پودر یا مایع را به شکل محصول موردنظر درآوده و سپس آنها را پرس کرده و در بسته بندی مناسب آمادۀ توزیع می کند. از جملۀ این دستگاه ها می توان به دستگاه قرص ساز یا پرس قرص، میکسر گرانولاتور، بلیستر قرص، کپسول پرکن، فرمانتاسیون، شمار گر کپسول، الک گردان، روکش کن، بلندر، کارتن زن، دستگاه شستشوی بطری و ظرف مایعات، لیبل زن، فیلترپرس، دربند و سیل کن اتوماتیک اشاره کرد که فرآیندهایی چون خالص سازی، پرکنی و بسته بندی را انجام می دهند. در این بین بدون شک احتمال پخش شدن پودرها و مایعات و یا ضایعات بسته بندی پلاستیکی و کاغذی و نیز شکستگی و خورد شدن شیشه ها و غیره در اطراف محیط وجود دارد.

 

 

مکنده و جارو برقی صنعتی و کاربرد آن در شرکت های داروسازی

از طرفی در مورد گیاهان دارویی نیز ضایعات برگ و شاخۀ گیاهان و غیره می تواند مشکل ساز شود. پا پودر قرص ها و پودر داخل کپسول در صورت پخش و پراکنده شدن به اطراف محیط می تواند در بهداشت محیط اختلال ایجاد کند. جاروبرقی صنعتی comac با قدرت مکش بسیار بالا و نیز بسیار سریع و قدرت مکش مواد پودری می تواند به راحتی این مسائل موجود در تولید دارو را مرتفع سازد. از سوی دیگر به منظور ممانعت از برخاستن گرد و غبار هر یک از این آلاینده ها، به هیچ عنوان نمی توان از شیوه های سنتی جاروب و تی و سطل آب برای نظافت محیط تولیدات دارویی بهره گرفت. مکنده صنعتی comac مجهز به سیستم فیلتراسیون قوی امکان تولید هر گونه گرد و غبار و برخاستن ریزگردها را منتفی می سازد.

 

 

جاروی صنعتی و دیگر مزایای آن برای نظافت صنعتی صنایع داروسازی

جاروبرقی صنعتی comac در انواع مختلف کوچک و بزرگ طراحی شده است و این مسئله می تواند دست مشتری را برای انتخاب مطلوب ترین دستگاه برای شرکت داروسازی باز بگذارد. این دستگاه ها به راحتی و بدون نیاز به اعمال زور و فشار از سوی کاربر به تمامی جهات حرکت می کند و دستۀ دستگاه به گونه ای طراحی شده است که می تواند تا سطح افقی روی زمین خم شود. این ویژگی به ویژه در رابطه با فضاهای غیرقابل دسترسی و زیر دستگاه ها، که می تواند محل تجمع آلودگی باشد، بسیار حائز اهمیت است. از سویی تیپ کلی این دستگاه ها بسیار زیبا و کاربرپسند و مهم تر از آن باریک و ظریف طراحی شده است تا امکان حرکت آسان در میان دستگاه های داروسازی و آزمایشگاه و فضاهای راهرویی را فراهم آورد. سرعت و قدرت مکش دو فاکتور مهم در تعیین میزان کیفیت عملکرد در یک دستگاه نظافت صنعتی است. مکندۀ صنعتی comac با مکش فوق العاده قوی و نیز با تعبیۀ سیستم فیلتراسیون کارآمدشامل دو فیلتر ورودی و خروجی مناسب ترین گزینه برای شرکت صنایع دارویی محسوب می شود.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *