مقالات آموزشی نظافت صنعتی

هر جاروبرقی صنعتی، یک صنعت

نظافت محل ها و مکان های مختلف از اموری است که به آن توجه می شود. جاروبرقی ها از مهمترین دستگاه های نظافتی برای مجموعه ها هستند. اما اینکه محل مورد نظافت یک مکان صنعتی است یا مسکونی و تجاری، در انتخاب جاروبرقی تاثیر گذار است. در این مقاله در مورد جاروبرقی صنعتی و کاربرد آن در صنایع مختلف پرداخته شده است.
جاروبرقی صنعتی به گونه ای طراحی و ساخته شده است که مجموعه ایی از نیازهای یک مجموعه صنعتی را برآورده کند و به کاربر قابلیت استفاده از ویژگی های منحصر به فرد خود را بدهد. جاروبرقی صنعتی برای انجام و سازمان دهی وظایف سنگین طراحی می شود تا قدرت و سرعت لازم برای پاک کردن و تمیز کردن آلودگی های سنگین را داشته باشد. از جمله قابلیت های یک جاروبرقی صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عملکرد فوق العاده و بهینه

قابلیت کارکردن بدون وقفه با داشتن موتور دائم کار و صرفه جویی در زمان نظافتی
بالا بودن طول عمر دستگاه و عدم هزینه دوباره در خرید دستگاه
عملکرد بالا در نظافت مکان ها با آلودگی های غبار و ذرات کوچک با به کارگیری از فیلتر هپا
ایمنی بالا در کارکردن با جاروبرقی صنعتی حتی در محیط های مستعد انفجار
با توجه به موارد بالا، ‌استفاده از جاروبرقی صنعتی در کارخانه ها و صنایع یک امر ضروری است. حال در ادامه به طور کلی در مورد ویژگی هایی که جاروبرقی صنعتی را از یک جاروبرقی معمولی متمایز می کند اشاره شده است.

استحکام

بدنه یک جاروبرقی صنعتی به جهت محیطی که در آن استفاده می شود باید بسیار محکم باشد تا آسیب نبیند. تورفتگی بدنه دستگاه سبب کاهش عملکرد آن و در نهایت موجب از کار افتادگی آن خواهد شد. به این ترتیب بدنه یک مکنده صنعتی از استیل مقاوم است که گاهی روی آن یک لایه رنگ محافظ نیز زده می شود.

وزن

با توجه به اینکه از مکنده در کدام محیط صنعتی استفاده شود، وزن آن متغیر خواهد بود. تعداد موتور و ظرفیت مخزن در وزن جاروبرقی نقش دارد. به طبع هرچه مخزن بزرگ تر باشد،‌وزن آن بالاتر است. وقتی وزن مکنده زیاد باشد،‌جهت حمل و نقل آن در محیط، جاروبرقی روی یک شاسی قرار می گیرد که در زیر آن از چرخ های لاستیکی استفاده شده است. به این ترتیب به راحتی می توان دستگاه را در محیط حمل کرد و در قسمت ها و سطوح مختلف از آن استفاده نمود.

کاربر جاروبرقی صنعتی در دو صنعت مهم

هنگام خرید یا اجاره یک مکنده صنعتی توجه به نیازهای اولیه برای انجام نظافت بسیار مهم است. به طور مثال اینکه جاروبرقی صنعتی برای مکش پودرهای خطرناک استفاده شود یا برای نظافت یک دستگاه در حال کار به کاربرده شود، در انتخاب جاروبرقی نقش خواهد داشت. همچنین این که سطح محل مورد نظافت آب جمع شده باشد یا فقط خاک باشد و حتی میزان آب و خاک همگی روی نوع جاروبرقی صنعتی تاثیر دارد و باید در انتخاب یک دستگاه مناسب دقت کافی شود تا از هزینه های بعدی جلوگیری شود. در ادامه به استفاده از جاروبرقی در محیط های مستعد آتش گرفتگی و انفجار و همچنین کارخانه نساجی پرداخته می شود.

انبار آرد

شاید کمتر کسی به این نکته توجه کند که آرد قابلیت انفجار داشته باشد. با توجه به ماهیت شیمیایی آرد، این ذرات به سرعت آتش می گیرند، در نتیجه جمع شدن مقدار زیادی از این ذرات که مستعد اشتعال هستند، در یک محل، بسیار خطرناک است و می بایست از آن جلوگیری شود. تنها راه کار نظافت انبار آرد یا مکانی که احتمال تجمع آرد در آن وجود دارد، با استفاده از جاروبرقی صنعتی است.
حال این سوال پیش می آید که چه طور مخزن مکنده و جاروبرقی صنعتی که بعد از نظافت محل، پر از آرد شده است، منفجر نمی شود. اگر از یک جاروبرقی معمولی استفاده شود قطعا احتمال این امر به شدت افزایش می یابد ، حتی استفاده از هر جاروبرقی صنعتی نیز امکان پذیر نیست. تنها جاروبرقی هایی که دارای مخزن ضد انفجار هستند برای این مکان ها مناسب هستند. به این ترتیب حتی با وجود مخزنی پر از مواد اشتعال زا، به علت جنس خاص مخزن جاروبرقی صنعتی و ضد اشتعال بودن آن این امر اتفاق نمی افتد.

کارخانه نساجی جاروبرقی صنعتی
کارخانه نساجی

جاروبرقی های مورد استفاده در کارخانجات نساجی بسیار تنوع دارد اما در هر قسمت از جاروبرقی صنعتی تخصصی خودش استفاده می شود. در مکنده های نساجی، دهانه مکش در قسمت فوقانی و موتور و پمپ در بخش تحتانی قرار گرفته اند. این ساختار و طرح مخصوص امکان مکش مواد سبک و رشته مانندالیاف و پر را بدون مشکل گرفتگی فیلتر و آسیب دیدن پمپ فراهم می نماید.
به این ترتیب هر صنعتی نیاز به جاروبرقی صنعتی و مخصوص به خود را دارد تا از ایجاد مشکلات و حوادث غیر قابل جبران، پیشگیری به عمل آید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *