مقالات آموزشی نظافت صنعتی

دستگاه جاروبرقی صنعتی و نظافت مکانیزه در صنایع چرم

یکی از صنایع مهم و پرکاربرد در کشورهای مختلف و از جمله کشور ما ایران صنعت چرم است که مصارف بسیار زیادی در حوزۀ پوشاک، مبلمان و نیز امور هنری دارد. چرم ها به دو دستۀ طبیعی و مصنوعی تقسیم می شود؛ اما فارغ از نوع چرم، یک مجموعه فرآیندها و عملیات نیاز است تا ابتدا چرم به صورت طاقه ای تولید شود و به دست مصرف کننده در بخش های تولیدی پوشاک، مبلمان و یا سایر کاربردها برسد. صنعت چرم نام وسیعی است که بر مجموعه عملیات تبدیل پوست به چرم (در مورد چرم طبیعی) و یا تولید چرم مصنوعی PVC یا PU نهاده می شود؛ این عنوان همچنین مراحل بعدی تولید از جمله تولید لباس، کیف و کفش، مبل و چرم های هنری را نیز به عنوان زیرشاخۀ خود پوشش می دهد. بنابراین وفتی دربارۀ ابعاد مختلف صنعت چرم صحبت به میان می آید، مقصود از آن تمامی مکان هایی است که در آن چرم خام تولید می شود و نیز تمام بخش هایی که به طراحی و دوخت و دوز محصولات مصرفی برای مشتری می پردازند نیز ذیل این نام تعریف می شود. حتی اگر آشنایی ابتدایی با فرآیند تولید چرم و یا تولید کیف و کفش و مبلمان، یا به طور کلی، دوخت چرم، داشته باشیم، می دانیم که به دلیل ماهیت این ماده، آلودگی ها و زباله های زیادی در انواع مختلف در مکان های تولید آن ایجاد می شود. در این مقاله می خواهیم به اهمیت نظافت در صنعت چرم و نیز انواع دستگاه های نظافتی موردنیاز و مفید برای این صنعت بپردازیم. تأکید این مقاله بر مکنده صنعتی یا جاروبرقی صنعتی و نیز اسکرابر صنعتی و کاربرد آن در صنایع چرم خواهد بود.جاروبرقی صنعتی

 

 

جارو برقی سطلی و کاربرد آن در صنعت چرم :

همان طور که ذکر شد، منظور از صنعت چرم، چرم سازی یا دباغی، مجموعه عملیات فیزیکی-شیمیایی است که پوست حیواناتی چون گاو، بز، گوسفند، شترمرغ، مار و غیره را از حالت طبیعی و فسادپذیر خارج و به حالت سخت و مقاوم و پایدار تبدیل می کند. این امر طی فرآیندهایی نظیر شستشو و خیساندن، آهک دهی، لش زدایی، موگیری، آهک گیری و آنزیم دهی، برش و تراش صورت می گیرد که هیچ کدام چندان عملیات تمیز و پاکیزه ای نیستند. اگر نظافت به صورت منظم در این اماکن انجام نشود، و بهداشت در سطح استانداردی نباشد، نست این که تحمل فضایی که در آن عملیاتی روی پوست حیوانات انجام می شود، به دلیل بوی بسیار نامطبوع کار آسانی نیست و در وهلۀ بعد می تواند آسیب هایی به دستگاه نفس افراد وارد کند. به علاوه تبدیل پوست به چرم و جدا کردن مو و لش و غیره همه دورریزها و زایده های زیادی دارد که ممکن است به اطراف کارخانۀ دباغی پراکنده شود. بدون تردید زدودن زباله های این چنینی آن هم به طور مداوم خارج از توان جاروبرقی های خانگی معمولی است و استفاده از آنها نه مقرون به صرفه است و نه منطقی. کمپانی comac ایتالیا انواع مختلفی از انواع جاروبرقی صنعتی را به منظور نظافت مکانیزه در صنعت چرم به مشتری پیشنهاد می کند. از جمله ویژگی های منحصر به فرد این جاروبرقی ها، مخزن بزرگ، تجهیز به تی مکنده و مهم تر از همه امکان جارو زدن زباله های جامد و مایع به طور همزمان است که از آنها با عنوان جاروی آب و خاک یاد می کنند.

 

 

جاروبرقی صنعتی و نیازهای ویژۀ صنعت چرم :جاروبرقی صنعتی

از سویی، تولید چرم مصنوعی نیز نیازمند یک سری عملیات است که زباله های مشابهی از نوع مواد فیزیکی و شیمیایی، براده ها، زایده ها، اضافات، رنگ ها، ریزه های نخ، گرد و غبار و غیره تولید می کند. با نگاهی به صنعت دوخت چرم نیز می توان بیش از پیش به اهمیت کاربرد مکنده و نظافت صنعتی در چرم سازی پی برد. چرا که در این بخش نیز ما با زایده های بسیار زیادی مواجه می شویم که از بخش های مختلف کیف و کفش و کمربند و دیگر لباس ها دورریز می شود و باید نظافت شود. جاروبرقی های comac در انواع مختلف در بازار موجود است و می توان بسته به نیاز و وسعت فضا در صنعت چرم جارویی با ابعاد مطلوب و نیز کاربری مناسب انتخاب کرد. به عنوان مثال مدل های بزرگ تر این جاروبرقی که جاروی آب و خاک نامیده می شود، مخزن بسیار بزرگی تعبیه شده است و امکانی برای کاربر اندیشیده شده تا بدون نیاز به بلند کردن این مخزن، تنها با خم کردن جارو بتواند آن را تخلیه کند. از طرفی این جاروبرقی صنعتی علاوه بر فیلتر معمول پارچه ای برای ذرات جامد، مجهز به فیلتر اسفنجی برای مایعات است که می تواند مزیتی بسیار عالی برای صنعت چرم محسوب شود. یکی دیگر از محصولاتی که می تواند کمک بسیار زیادی به نظافت در صنعت چرم کند، دستگاه کفشور صنعتی است که در ادامه اشارۀ کوتاهی به مزیت های آن می شود.

 

 

نظافت صنعتی و مزایای آن برای صنعت چرم :

از آن جهت که شاید میزان آلودگی های مایع و جامد در صنعت دباغی به یک میزان باشد، بخش های مختلف این صنعت، علاوه بر زدودن زباله ها نیاز به نظافت صنعتی و  شستشوی مداوم کف دارند تا بتوان به کمک این شستشو تمامی اثرات آلودگی ها و از جملۀ بوی نامطبوع را تا حدی برطرف کرد. علاوه بر جاروبرقی صنعتی ، زمین شور، دستگاهی است که اساس کار آن بر پاشیدن آب، برس زنی، و سپس مکش آب و خشک کردن استوار است؛ یعنی این دستگاه به طور همزمان کف مکان موردنظر را هم می شوید و هم خشک می کند. برس های مختلف، طراحی دستگاه در دو نوع دستی و سرنشین دار بسته به وسعت فضا، سرعت بالا، موتور بسیار قوی، باطری کارآمد و بادوام، خشک کردن سریع زمین بدون برجای گذاشتن کوچکترین اثری از رطوبت، صدای بسیار کم، طراحی بسیار زیبا، آسان و کاربرپسند، از جمله مزایای دستگاه کف شو برای صنعت چرم است که با امکانات بسیار گسترده آن را از بسیاری از هزینه های جانبی بی نیاز می کند و می تواند یک بار برای همیشه محیط شما را از انواع آلودگی های آزاردهنده که موجب تجمع حشرات، ایجاد انواع بیماری ها و غیره شود، نجات دهد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *