مقالات آموزشی نظافت صنعتی

استفاده از جاروبرقی صنعتی برای نظافت در صنعت نساجی

در این مقاله به توضیح کاربرد یکی از دستگاه های نظافت صنعتی کمپانی comac ایتالیا در صنعت نساجی خواهیم پرداخت؛ در ابتدای امر لازم به ذکر است که از آنجایی که صنعت نساجی یکی از آلاینده ترین صنایع در بسیاری از بخش ها و به واسطۀ فاکتورهای بسیار متنوع و مختلف است، تقریباً می توان اکثر دستگاه های نظافت صنعتی را برای از بین بردن آلودگی این صنعت در حوزه های مختلف به کار برد. اما در اینجا ما به طور مشخص به اهمیت و جایگاه جاروبرقی صنعتی یا مکنده صنعتی comac در صنعت نساجی می پردازیم و کاربرد سایر دستگاه ها را به فرصتی دیگر واگذار می کنیم.جاروبرقی صنعتی برای نظافت کارخانه نساجی

 

 

استفاده از مکندۀ صنعتی و رفع آلودگی های صنعت نساجی

نساجی صنعتی بسیار پرقدمت در جهان و به ویژه در کشور ما ایران است. مجموعه فرآیندهای ریسندگی و بافندگی که پس از انقلاب صنعتی فرانسه تحولاتی اساسی در ابعاد مختلف تولیدات و تأسیسات و ابزارهای خود به چشم دید و در واقع می توان گفت پس از این تحول بود که شکل صنعتی به خود گرفت را امروزه نساجی می نامیم. امروزه یکی از مهم ترین صنایع در ایران نساجی است که پس از نفت، در دومین ردۀ صنایع مهم کشور و تولیدات داخلی قرار دارد. منظور از صنعت نساجی، همان گونه که اکثر ما می دانیم، مجموعه فرآیندهای تولید الیاف، تبدیل الیاف به نخ و بافت پارچه از این نخ هاست که پس از آن مجموعه ای از عملیات تکمیلی مانند رنگزری و چاپ نیز برای ارائۀ محصول نهایی انجام می شود. می دانیم که در صنعت نساجی از مواد طبیعی و مصنوعی بسیار مختلفی استفاه می شود که به طور قطع امروزه کاربرد الیافت مصنوعی از مواد شیمیایی درصد بسیار بالاتری را در صنایع نساجی به خود اختصاص داده است. همواره در رابطه با تأثیرات مخرب این مواد بر محیط زیست بسیار می شنویم و نیز در سطح کوچک تر تأثیراتی که این الیاف مصنوعی بر کارکنان صنعت نساجی دارد که به اضافۀ آلودگی صوتی بسیار شدید، ضرورت بهره گیری از دستگاه های نظافتی مطلوب به منظور به حداقل رساندن این مضرات را دوچندان می کند. مکندۀ صنعتی comac دستگاهی است که در ابعاد مختلف با طراحی بسیار زیبا و کاربرپسند، متناسب با نیازهای ویژۀ بخش های مشخصی از صنعت نساجی در اختیار مشتری قرار گرفته است.جاروبرقی صنعتی

 

 

جاروب comac و ساختار مکانیکی متناسب با آلاینده های صنعت نساجی

علاوه بر آلودگی های زیست محیطی، و مضرات مواد شوینده و شیمیایی که در صنعت نساجی به کار می رود، ما همواره در رابطه با غبار الیاف مصنوعی و طبیعی مانند انواع الیافت های پلی استر، پلی آمید، پلی پروپلین، و انواع پارچه ها مانند پارچه های نبافته، پارچه های کشباف و تار و پودی، اسفنج، الیاف مورد نیاز در حوزه های نظامی و دفاعی، و ذرات و ریزگردهای برخاسته از انواع دستگاه های اپ اند، کوتینگ، درایر، لمینت، دستگاه های برش، ریشه زنی، تولید لایی، ریسندگی انواع نخ، دستگاه پتوبافی، خارزنی و غیره بر سیستم تنفسی کارکنان صنعت نساجی می شنویم. این الیاف های کوتاه و ریز و در واقع پرزهایی که به خاطر عملیات مکانیکی بر روی الیاف ها به هوای کارخانه وارد می شود، ضرورت نظافت صنعتی مداوم این فضاها را بیش از پیش آشکار می کند. تا بتوانیم در حد امکان مضرات و و آسیب های این آلاینده ها را به حداقل برسانیم. مکنده های comac به گونه ای طراحی شده است که از ورود و برگشت ذرات و ریزگردها به داخل هوا جلوگیری می کند. چرا که به یک سیستم مکش بسیار قوی و نیز فیلتراسیون بسیار قدرتمند مجهز شده است. سیستم فیلتراسیون این جاروها از دو نوع فیلتر ورودی و خروجی تشکیل شده است که در بخش ورودی، ذرات موجود در هوا را از آن جداسازی می کند و از ورود آنها به داخل پمپ جاروبرقی ممانعت به عمل می آورد.

 

 

این جاروبرقی صنعتی چه کمکی به حذف انواع آلودگی های نساجی می کند؟

علاوه بر آلاینده های طبیعی مانند خس و خاشاک و گردها و نیز غبارآلات آلاینده های شیمیایی، آلودگی صوتی نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که از فرآیندهای آهارگیری، شستشو، رنگرزی، چاپ، کربونیزاسیون، نمدی کردن، مرسریزاسیون، سفیدگری و دیگر فرآیندهای ریسندگی و بافندگی حاصل می شود. جاروبرقی صنعتی از آن زمره دستگاه های comac است که علاوه بر تنوع و ظرافت در طراحی، همواره مسئلۀ تولید صدا را نیز مد نظر داشته است. به این معنا که این دستگاه با ایجاد کمترین میزان صدا به حذف آلاینده های موجود در کارخانۀ نساجی می پردازد.

 

 

جاروی صنعتی و سایر مزیت های آن برای صنعت نساجی

جاروی صنعتی comac در ابعاد مختلفی طراحی و تولید شده است تا بتواند برای نیازهای مختلف در اماکن مختلف قابل بهره برداری باشد؛ قاعدتاً متناسب با میزان ابعاد این دستگاه ظرفیت مخزن نیز کوچک و بزرگ می شود. اما مسئله ای که در این بین بسیار حائز اهمیت است، طراحی کاملاً ارگونومیک این محصول است که می توان آن را بدون هیچ گونه آسیب فیزیکی به کاربر، استفاده کرد و از طرفی نیز دستۀ این وسیله و مجموعۀ سازۀ آن به گونه ای طراحی شده است که قابلیت حرکت سریع و آسان در میان دستگاه های مختلفی که در کارخانۀ نساجی تعبیه شده است را داشته باشد. حرکت راحت، سریع و آسان، در فضاهای راهرویی در کنار موتور قوی و پمپ قدرتمند از دیگر مزایای این وسیله برای صنعت نساجی است.

یکی دیگر از مهم ترین مزایای جاروبرقی صنعتی برای صنعت نساجی، به ویژه در بخش رنگرزی و چاپ آن، این است که مکنده علاوه بر زباله های خشک قادر به مکش فوق العادۀ مایعات است که می تواند در خشک شدن سریع تر سطح موردنظر نیز یاری رسان باشد.

می توان در صورت نیاز و تمایل یک عدد تی مکنده نیز به بخش جلویی دستگاه اضافه کرد تا عملیات مکش زباله ها و به ویژه مایعات با سرعت و دقت بالاتری انجام شود. تدبیری که در درون وسیله برای مکش مایعات اندیشیده شده است، تعبیۀ یک عدد فیلتر اسفنجی برای جذب مایعات، علاوه بر فیلتر معمول پارچه ای برای جذب زباله های خشک است.

همچنین این دستگاه  جاروبرقی صنعتی به گونه ای طراحی شده است که به هیچ عنوان نیازی به بلندکردن در موقع تخلیۀ مخزن زباله وجود ندارد و می توان به این منظور تنها با خم کردن وسیله که به صورت کاملا متعادل طراحی شده است، مخزن را تخلیه کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *