مقالات آموزشی نظافت صنعتی

جاروبرقی صنعتی و کاربرد آن در نظافت بیمارستان

چرا در بیمارستان ها به جاروبرقی صنعتی نیاز داریم؟ بیمارستان از فضاهای بسیار مختلف و متنوعی از منظر شکل و کاربری تشکیل شده است. بدون تردید اهمیت رعایت نظافت صنعتی و بهداشت در بیمارستان نیاز به هیچ شرح و توضیحی ندارد؛ چرا که تنها دلیلی که ممکن است یک فرد به بیمارستان رجوع کند، مسئلۀ سلامتی است و خیلی از افراد قطعاٌ به دلیل عدم رعایت سطح استاندارد بهداشت و پاکیزگی به امراض مسری، ویروسی و باکتریایی مبتلا شده اند. و اماکن عمومی که در آنها افرادی با فرهنگ ها و شیوه های زیست مختلف در کنار هم زندگی می کنند، از مستعدترین و مناسب ترین محیط ها برای رشد عوامل بیماری زاست. بنابراین، توجه و دقت نظر در حفظ پاکیزگی بیمارستان در هر لحظه، امری است بسیار حیاتی که عدم رعایت آن می تواند خطرات و آسیب های جبران ناپذیری برای سلامتی فرد و جامعه به وجود آورد. حال این پرسش مطرح است که چرا با وجود اهمیت آشکاری که رعایت بهداشت در این مکان دارد، بسیاری از بیمارستان ها همچنان از این مهم غفلت می ورزند و به شیوه های سنتی و نه چندان کارآمد و مفید نظافت بیمارستان اکتفا می کنند؟ آیا به واقع کاربرد شیوه های مدرن نظافت صنعتی در بیمارستان حائز اهمیت است؟جاروبرقی صنعتی

 

 

 جاروبرقی صنعتی و نظافت مکانیزه اهمیت آن در بیمارستان ها

امروزه کارخانه ها و کمپانی های بسیار زیادی در دنیا با یک تیم حرفه ای و متخصص دربارۀ نیازهای ویژۀ هر مکان در رابطه با رعایت بهداشت و نظافت مطالعه می کنند تا دریابند که اماکن مختلف از منظر نوع کاربری، نوع کاربران، شکل و حجم و ابعاد فضا، امکانات هزینه و زمان، قابلیت حرکت دستگاه نظافتی، نوع آلاینده ها، نوع بیماری های ممکن  و … به چه نوع ابزاری برای انجام امورات بهداشتی خود نیاز دارند و چه محصولی می تواند بیش از سایرین پاسخگوی نیازهای خاص هر مکان باشد. شرکت comac ایتالیا از آن دست کمپانی هایی است که به شکل کاملاً تخصصی به این امر مبادرت ورزیده است؛ چنان که انواع جاروبرقی صنعتی و دستگاه های اسکرابر را مخصوص فضای بیمارستان، طراحی، تولید و به بازار عرضه کرده است. با وجود این، ما همچنان در بسیاری از بیمارستان ها شاهد این امر هستیم که فردی جارو و خاک انداز به دست مشغول زدودن و رفع آلودگی ها و گرد و غبار از فضاهای مختلف بیمارستان است. باید توجه داشت که شیوه های سنتی نظافت امروزه دیگر به هیچ وجه نمی تواند انواع مختلف آلاینده های موجود در فضای بیمارستان را از بین ببرد.

 

 

مکنده صنعتی comac و نیازهای ویژۀ بیمارستانمکنده صنعتی

باید توجه داشت که نظافت بیمارستان هم از منظر کمی و هم کیفی بسیار حائز اهمیت است و اگر بخواهیم واقع بینانه به ماجرا نگاه کنیم، و فضایی برای بیماران و مراجعین بسازیم که خود مشکل دیگری به مسائل سلامتی آنان نیفزاید، باید تعداد کثیری نیروی کار ماهر برای امر نظافت بیمارستان استخدام کنیم که به صورت تمام وقت و شبانه روزی مراقب حفظ و رعایت سلامتی بیمارستان باشند. حال اگر بر فرض چنین امری برای مدیریت بیمارستان شدنی و عملی باشد، آیا نیروی کار انسانی این مهارت و توان را دارد که به تمام فضاها، با شکل و ابعاد مختلف دسترسی داشته باشد و با کیفیتی معادل استانداردهای سلامتی بیمارستان امور نظافت را به انجام رساند؟! به نظر می رسد که چاره ای جز گزینش دستگاه های نظافت صنعتی و مکانیزه همچون جاروبرقی صنعتی برای نظافت بیمارستان ها وجود ندارد. مدیریت بیمارستان می توان با خرید دستگاه مکنده صنعتی comac که دقیقاً برای نیازهای ویژۀ بیمارستان طراحی شده است، خود را از زیر فشار هزینه های اضافی نیروی کار یا هزینه های جانبی ای که در اثر عدم رعایت مطلوب بهداشت و نظافت بر مجموعه تحمیل می شود، رها سازد.

 

 

جاروی صنعتی comac و ویژگی های خاص آن

مکندۀ صنعتی comac در ابعاد بسیار مختلف و متنوعی طراحی شده است؛ همان طور که بیان شد در بیمارستان فضاهای مختلفی با نیازهای ویژه وجود دارد، از جمله آزمایشگاه، سالن انتظار، بخش، CCU، ICU، بخش قلب، مغز و اعصاب، پذیرش، بخش زنان و زایمان، و مطب پزشک هایی با تخصص های مختلف، و نیز محل بستری بیماران خاص. اکثر فضاهای بیمارستان به صورت راهرویی و کوچک است و یا نیاز است که زیر تخت ها، زیر میزهای آزمایشگاه، راهروها، زیر صندلی  ها و میزها در بخش پذیرش و سالن انتظار به خوبی تمیز شود. لازم به ذکر است که قطعاً تمیزی نهایی را دستگاه زمین شور به بیمارستان خواهد بخشید، اما لازم است پیش از شستشوی کف زمین، ابتدا گرد و غبار و زباله های مختلف از بخش های مختلف بیمارستان جمع شود تا دستگاه زمین شور بتواند به راحتی و بدون ایجاد مزاحمت زباله های خشک و درشت وظیفۀ خود را انجام دهد.

 

 

مزایای جاروبرقی صنعتی برای بیمارستانجاروی صنعتی

یکی از مهم ترین مسائل برای دستگاه نظافتی که در بیمارستان به کار می رود، این است که سر و صدای زیادی تولید نکند و باعث ایجاد اختلال در آرامش بیماران و بر هم زدن سکوت که لازمۀ فضای بیمارستان است، نشود. جاروبرقی comac به گونه ای طراحی شده است که کمترین میزان تولید صدا را داشته باشد. از سویی، سرعت عمل این وسیله آنقدر بالاست که بیماران به هیچ عنوان متوجه همان میزان صدا نیز نخواهند شد، چرا که موتور بسیار قوی و مکنده های پرقدرتی در آن تعبیه شده است.

از سوی دیگر، لازم است که هیچ گونه گرد و غباری در فضای بیمارستان ایجاد نشود یا در هنگام نظافت هیچ گرد و غباری از زمین بلند نشود. در مقابل شیوه های سنتی، دستگاه های مکانیزۀ نظافت، از جمله مکنده های صنعتی  comac، مجهز به سیستم فیلتراسیون بسیار قوی است که هوا را تصفیه  می کند و اجازه نمی دهد کوچک ترین ذرات گرد و غبار در بیمارستان تولید شود.

از سوی دیگر با توجه به فضاهای مختلف بیمارستان که به آنها اشاره شد، جاروبرقی صنعتی  comac ابعاد بسیار مطلوب و ظاهر و طراحی کاربر پسندی دارد که به راحتی قابلیت حرکت در تمامی جهات را بدون نیاز به اعمال زور و فشار اضافی داراست و نیز شکل ظاهری آن به گونه ای طراحی شده است که بتواند به راحتی از فضاهای راهرویی و باریک عبور کند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *