مقالات آموزشی نظافت صنعتی

اهمیت استفاده از اسکرابر در محل های بهداشتی

دکترها، پرستاران، کارکنان در بیمارستان ها و کلینیک ها و در نهایت مراجعان به این مراکز نیاز به یک محیط بهداشتی دارند. هدف نجات زندگی انسان هاست و داشتن یک محیط پاکیزه از اصول اولیه ای است که باید رعایت شود.
از بین همه سطوح، سطوح کف محیط های بهداشتی و بیمارستانی از اهمیت ویژه و به خصوصی برخوردار هستند و آن هم به دلیل میزان بیشتر آلودگی هایی است که روی آن ها وجود دارد و به جهت اهمیت پاکیزگی در این گونه محل ها باید با اسکرابر یا کف شو مورد شستشو قرار بگیرند. حفظ نظافت و تمیزی در بیمارستان ها و کلینیک ها همه برای جلوگیری از پراکنده شدن و پخش شدن آلودگی بیشتر و عفونت ها در محیط است. به همین علت است که برای شستشو به دستگاه صنعتی شستشوی کف یا اسکرابر نیاز است چرا که بهینه ترین روش و بهترین روش شستشو استفاده از این دستگاه ها است. با استفاده از کفشوی بیمارستانی هزینه های شستشوی محیط کم می شود چرا که اسکرابر به دنبال خود کاهش مصرف آب، ماده شوینده و انرژیرا به دنبال دارد.علاوه بر این مورد، اپراتور در زمان بسیار کمتر و با صرف نیروی کمی قادر به شستشوی کف محیط های بهداشتی هستند. در ادامه به دلایل محکم و منطقی برای استفاده از دستگاه های اسکرابر پرداخته شده است.

اسکرابر کفشور
آسیب پذیری در برابر بیماری

افرادی که به بیمارستان ها و مراکز درمانی- بهداشتی مراجعه می کنند، عموما دارای بیماری هستند و سیستم ایمنی شان ضعیف و آسیب پذیر است، از این رو قرار گرفتن در محیطی که دارای سطوح آلوده باشد و تماس با میکروب ها و باکتری های موجود در کف طبقات که تمیز نشده اند و آلودگی ها روی سطح باقی ماده اند، می تواند خطر و ریسک وخیم شدن وضعیت بیمار و انتقال عفونت به او را افزایش دهد. به خصوص که برخی از باکتری ها می توانند به مدت ۵ ماه بر روی زمین باقی بمانند. همچنین میکروب ها و باکتری های روی سطح می تواند مستقیما به کارکنان بیمارستان و بیماران انتقال پیدا کند. به علاوه،‌ جدا کردن آلاینده ها اعم از آن هایی که از بیرون به داخل محیط آمده اند، از سطح، کار دشواری است و تنها به وسیله دستگاه اسکرابر به بهترین نحو تمیزی صورت می گیرد.

کم کردن هزینه ها

استفاده از اسکرابر ها نه تنها به هزینه های مراکز بهداشتی اضافه نمی کند،‌ بلکه از نظر اقتصادی و عملکرد بهینه تر هم هستند و سبب سرشکن شدن هزینه ها در خصوص استفاده از مواد شوینده و نیروهای نظافتی خواهد شد. همچنین خسارت های ناشی از نظافت و شستشوی غیر اصولی سطوح بیمارستان ها سبب افزایش مرگ و میر می شود و این خود باعث پرداخت هزینه های اضافی از طرف بیمه و بیمارستان خواهد شد.
در استفاده از دستگاه اسکرابر و کف شوی یک سری موارد می بایست مورد رعایت قرار بگیرند که در ادامه به نکته هایی پرداخته می شود.

مساحت نظافتی

به دلیل تنوع در اندازه اسکرابر ، تمامی مراکز درمانی می توانند از آن ها استفاده کنند و فرقی نمی کند که مساحت شان کوچک باشد یا خیلی بزرگ بلکه دستگاه مناسب با توجه به محل مورد نظر باید به درستی انتخاب شود. تنها نکته ایی که اهمیت دارد،‌ آموزش افرادی است که از اسکرابر برای تمیز کردن استفاده می کنند. افراد با یادگیری نحوه کارکردن با دستگاه، نه تنها ‌به آن آسیب وارد نمی کنند، بلکه اسکرابر نیز به طور صحیح کار می کند و به نحو احسن شستشو انجام می پذیرد.
در نتیجه تمیز کردن روزانه و منظم از پخش شدن آلودگی در بیمارستان و محیط بهداشتی جلوگیری می کند. دقت به این نکته نیز مهم است که چه زمانی برای عملیات شستشو انتخاب می شود. زمان هایی که جمعیت و رفت و آمد کمتری در محیط وجود دارد بهترین ساعات روز برای استفاده از اسکرابر می باشد. فاصله بین شستشو نیز بستگی به میزان آلودگی ایجاد شده در هر محل دارد و بهتر است در فواصل زمانی منظمی از اسکرابر استفاده شود.


اسکرابر ها صدای زیادی تولید نمی کنند و برای مراجعه کنندگان به مراکز بهداشتی و کارکنان ایجاد مزاحمت نمی کنند. به همین جهت می توان از آن ها در قسمت های مختلف یک بیمارستان مانند اتاق عمل،‌راه روها، اتاق بیمار، اتاق استراحت پرسنل، آزمایشگاه، و اورژانس استفاده کرد. با توجه به هر سطح، زبری و سختی آن، ‌نوع برس مورد استفاده در اسکرابر عوض می شود.
به این ترتیب اسکرابر از تجهیزات ضروری برای یک محیط بهداشتی است و کمک کننده به حفظ سلامت افراد است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *