مقالات آموزشی نظافت صنعتی

اسکرابر و اجزای نظافتی آن

آخرین مدل و نسل های ماشین اسکرابر، دستگاه هایی با قابلیت تمیز کنندگی و لک بری بسیار بالا از روی سطوح کف حتی سطوح سخت هستند. این که قسمت های مختلف دستگاه کفشوی خریداری، سرویس یا توسط اپراتور تجهیز شود اطلاع از اجزا دستگاه اسکرابر خریداری شده سودمند است. اگرچه هر ماشین کف شوی ویژگی های منحصر به فرد خودش را دارد اما به طور کلی اجزا و قسمت هایی که در ادامه به آن اشاره می شود به طور کلی در اسکرابر ها مورد استفاده قرار گرفته می شود.

قسمت اصلی اسکرابر،‌کله گی

سر اسکرابر یا کله گی همان قسمتی است که برس اصلی دستگاه روی آن قرار دارد و در جلوی دستگاه قرار گرفته است. یک دستگاه شستشوی کف می تواند از دیسک سیلندری یا دیسکی تشکیل شود. در مدل سیلندری شکل، کله گی اسکرابر دارای دو برس بلند سیلندری شکل است. این نوع از برس برای کاربردهایی نظیر شستشوی اپوکسی ها و یا تمیز کردن سطوحی که خاک کمی دارند مناسب است.
اگر از نوع سیلندری شکل استفاده شو.د،‌دیگر نیازی به نظافت سطح قبل از استفاده از دستگاه نخواهد بود و این مرحله حذف شده و باعث صرفه جویی در زمان می شود و زمان نظافتی کاهش می یابد. این نوع از اسکرابر ها برای شستشوی سطوحی که واکس شده هستند، و یا کمی ناصاف اند و یا حتی سطوح چند طبقه مناسب است. یک رنج وسیعی از برس های دیسکی و پدها وجود دارد که استفاده از ماشین اسکرابر را برای سطوح مختلف مناسب می سازد.


مخزن کوچک

این مخزن یک حالت قیفی شکل دارد و دارای حفره است که در پشت برس های استوانه ایی روی کله گی اسکرابر قرار دارد که در هنگام کار دستگاه گردوخاک را جمع آوری می کند. با توجه به این که آب کثیف و خاک به سمت این مخزن قیف مانند هدایت می شود،‌سوراخ داخل آن اجازه می دهد تا آب دوباره به سطح برگردد و توسط تی دستگاه جمع آوری شود و به قسمت مخزن آب کثیف هدایت و جمع آوری شود. بعد از اتمام شستشو، این مخزن قیف مانند که حاوی خاک است، توسط برس فشرده شده است و می تواند خالی شود.

تی

وقتی که ماشین اسکرابر به سمت جلو حرکت می کند، تی دستگاه که در پشت قرار دارد آب کثیف و رطوبت باقی مانده از برس های روی کله گی کفشوی را از روی سطح جمع می کند. یکی از مزیت های استفاده از دستگاه های اسکرابر،‌خشک کردن سطح بعد از تمیز کردن آن است چرا که در روش های قدیمی و سنتی و اتفاده از جارو و تی دستی،‌زمین خیس باقی می ماند و باعث بروز حوادثی مانند سرخوردگی می شد. در همین راستا، کیفیت تی دستگاه و ماشین اسکرار بسیار مهم است و روی قدرت تمیزکنندگی آن مؤثر است. جنس تی دستگاه از لاستیک مقاوم یا ترکیب سیلیکونی است و در حین تماس مداوم اش با مواد شوینده شیمیایی از بین نمی رود. تیغه ضد زنگ و فولاد با تیغه اورتان حتی با استفاده روزانه و مداوم از آن نیز زنگ نمی زند.

اسکرابر

سیستم وکیوم

 

سیستم وکیوم به همراه تی، رطوبت و آب اضافی را از سطح مکش می کند. بعد از اینکه محلول شوینده به روی کف زمین پاشش شد و برس ها عملیات تمیز کنندگی را انجام دادند، تی آب آلوده را جمع و وکیوم آن را به سمت داخل می کشد. فیلتر وکیوم عضو مهمی است و در شروع نظافت باید از تمیز بودن و خالی بودن آن از خاک اطمینان حاصل کرد. اگر در اسکرابر از برس سیلندری استفاده نمی شود، نظافت قبل از استفاده دستگاه اسکرابر ضروری است تا گرفتگی ایجاد نشود. یکی دیگر از روش هایی که باعث کارکردن سیستم وکیوم در حالت بهینه و بهترین حالت می شود، به کار گرفتن آن به مدت چند دقیقه بعد از تمام شدن کار با دستگاه اسکرابر است. این کار باعث می شود تا رطوبت اضافی از سیستم گرفته شود و بنابراین خطر خوردگی را که امکان آسیب به موتور وکیوم را دارد، از بین می برد، سیستم محلول، مخزن آب کثیف، سیستم قدرت یا باتری و قسمتی از دستگاه که اپراتور با آن کار می کند و کلید ها روی آن قرار دارد، از دیگر قسمت های مهم دستگاه اسکرابر است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *