مقالات آموزشی نظافت صنعتی

اسکرابر و مواد به کار رفته در تولید تی آنها و ویژگی هایشان

با توجه به اهمیت روز افزون نظافت و شستشوی پیوسته و با کیفیت زمین در محیط های گوناگون مذهبی، تجاری و مسکونی و تاثیر آن بر سلامت و بهداشت محیط، پیشرفت‌های گسترده ای در زمینه طراحی و تکنولوژی تولید دستگاه های اسکرابر صورت گرفته است و تولید کنندگان تجهیزات نظافت صنعتی در زمینه تولید و عرضه انواع مدل های اسکرابر بسیار مدرن با پیشرفته ترین امکانات در حال رقابت می‌باشند. اما علی رغم پیشرفت های صورت گرفته اساس عملکرد اسکرابرها همچنان مشابه با نمونه های ابتدایی این دستگاه کارآمد می‌باشد.
در تمامی اسکرابرها محلول آب و مواد شوینده صنعتی توسط دستگاه پاشش می شود، برس ها یا پدهای ساینده با انجام عملیات برس زنی موجب جدا شدن آلودگی از سطح گردیده و در نهایت آب و آلودگی بر جای مانده توسط سیستم مکش دستگاه جمع آوری می‌گردد و کار نظافت مکانیزه انجام می شود
سیستم مکش دستگاه اسکرابر تعیین کننده میزان آب و آلودگی حذف شده از محیط و مقدار باقی مانده در آن می‌باشد. یکی از مهم ترین بخش های سیستم مکش کف شوی که نقش اساسی در این مسأله بر عهده دارد، لاستیک های تی مکنده می‌باشد.
انتخاب نامناسب لاستیک تی، استفاده از یک تی بی کیفیت و یا فرسوده تاثیر منفی عمیقی بر عملکرد اسکرابر خواهد داشت و باعث باقی ماندن حجم گسترده ای از آب کثیف و آلودگی بر بر روی سطح گردیده و کیفیت شستشو را به شدت کاهش می دهد.

 

اسکرابر

ویژگی های یک ماده مناسب برای کاربرد تی اسکرابر

اگرچه نوع ماده انتخاب شده برای تی دستگاه زمین شوی، وابسته به نوع زمین و عملیات شستشوی مورد نظر متفاوت می‌باشد اما برای انتخاب یک ماده برای کاربرد در تیغه تی مکنده اسکرابر، در نظر گرفتن چندین پارامتر حیاتی می‌باشد. این پارامترها عبارتند از:

قابلیت ارتجاعی نسبتا بالا:

این ویژگی به تیغه تی اسکرابر امکان می دهد که ضربه را جذب نماید و سپس شکل اولیه خود را مجددا بدست آورد.

مدول پایین:

این مشخصه به وزن یا نیروی مکانیکی مورد نیاز برای دفرمه کردن ماده اطلاق می گردد.

استحکام پارگی بالا:

این فاکتور مشخص می نماید که تیغه تی تا چه اندازه در مقابل آسیب ناشی از برخورد با موانع خارجی مقاوم می‌باشد.

مقاومت به سایش مرطوب بالا:

این ویژگی مشخص می نماید که ماده انتخاب شده برای تی اسکرابر تحت شرایط سایش پیوسته تا چه مدت زمانی قابل کاربرد می باشد.
پارامترهای ذکر شده وابسته به عملیات شستشو نظیر نوع و شرایط زمین، نوع آلودگی و میزان آلودگی تغییر خواهند کرد.

 

 

انواع مواد مورد استفاده بعنوان تیغه تی اسکرابر و کف شواسکرابر

در تولید تیغه تی اسکرابر عموما از سه نوع ماده استفاده می شود که عبارتند از:

لیناتکس

لیناتکس یک لاستیک عالی متشکل از ۹۵% لاستیک طبیعی می باشد که هنگام کاربرد بعنوان تیغه تی اسکرابر ویژگی های فیزیکی فوق العاده و عملکرد عالی نشان می دهد. برخی ویژگی های منحصر به فرد لیناتکس عبارتند از:
– قابلیت ارتجاعی بسیار بالا
– مقاومت و استحکام عالی در برابر برش، گسیختگی و سایش
– عملکرد عالی با مواد شیمیایی و عدم تورم همانند لاستیک
– عملکرد عالی بر روی زمین های ناهموار و محیط های با آلودگی روغنی و چرب

پلی یورتان

تی های اسکرابر تولید شده از پلی یورتان دارای مقاومت شیمیایی و عمر مفید بالا می باشند. این نوع تی برای کاربرد در محیط های صنعتی با آلودگی روغنی و سطوح خشن و ناهموار یا حاوی براده های تیز ایده آل می باشد. تی های پلی یورتان جزو گرانقیمت ترین انواع تی اسکرابر می باشند اما در صورت کاربرد مناسب دارای عمر بسیار بالا می باشند. این تی ها عموما دارای ظاهر اپک می باشند. از جمله ویژگی های تی اسکرابر پلی یورتانی می توان به موارد زیر اشاره نمود:
– طول عمر بسیار بالا
– مقاومت به سایش بالا
– مقاومت به برش و گسیختگی بالا
– مقاومت شیمیایی عالی
– سطح تماس بسیار مناسب

لاستیک تی زمین شوی

تیغه های تی اسکرابر لاستیکی بر روی زمین های صاف همانند کف مراکز خرید، بیمارستان ها و سایر محیط های عمومی عملکرد خوب نشان می دهند. تیغه های لاستیکی حداکثر میزان جمع آوری آب از سطوح صاف و کاشی شده را تضمین می نمایند و سطوح کاملا خشک و ایمن بر جای می گذارند. میزان سایش این نوع تی نسبت به تی های لیناتکس و پلی یورتان بیشتر می باشد و به همان نسبت ارزان قیمت تر می باشند. ویژگی های این تی ها عبارت است از:
– قیمت مناسب و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه
– عملکرد مناسب بر روی سطوح صاف
– جذب حداکثر میزان آب از روی سطح

 

 

تاثیر نوع تی اسکرابر بر عملیات نظافت صنعتیاسکرابر

انتخاب یک ماده مناسب بعنوان تیغه تی اسکرابر مزایای متعددی برای کاربر، مدیران و مراجعه کنندگان یک محیط خاص به همراه خواهد داشت. نوع تی اسکرابر بر روی فاکتورهای زیر تاثیرگذار خواهد بود:

مدت زمان خشک شدن سطح

انتخاب یک تی مناسب برای اسکرابر باعث تسریع خشک شدن سطح گردیده و سطحی کاملا خشک و پاکیزه بر جای می گذارد. در نتیجه محیطی ایمن تر، سالم تر و راحت تر برای کارکنان، مراجعه کنندگان و مشتریان ایجاد می نماید.

سودمندی

موادی که شکل خود را تحت عملیات سنگین حفظ می نمایند نیازمند تنظیمات کمتر می باشند و به کاربر امکان می دهند که سطح وسیع تری را در یک بازه زمانی مشابه با اسکرابر تمیز نماید.

پایداری تی های کف شوی

تی های اسکرابر با عمر مفید طولانی تر در بازه های زمانی طولانی تر نیاز به تعویض خواهند داشت در نتیجه ضایعات و هزینه های مرتبط به نحو چشمگیر کاهش می یابد.

تی اسکرابر بخش کوچکی از هزینه نهایی تولید یک دستگاه اسکرابر را تعیین می نماید. هزینه صرف شده برای تی از سایر بخش های مصرفی همانند مواد شوینده، برس ها و پدها نیز کمتر می باشد. حال آنکه دارای تاثیر قابل توجه بر نتیجه نهایی عملیات شستشو و کیفیت آن می باشد. هنگام انتخاب تی برای اسکرابر، مشخصه های فیزکی، عملکرد و هزینه کلی باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. انتخاب ماده ای متناسب با نوع عملیات مورد نظر ، عملکرد دستگاه اسکرابر را بهبود بخشیده، هزینه های دراز مدت را کاهش داده و میزان رضایت مشتریان و کاربران را افزایش خواهد داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *