مقالات آموزشی نظافت صنعتی

اسکرابر و کاربرد وسیع دستگاه های نظافت صنعتی در چمن فوتبال و ورزشگاه ها

یکی از اماکن عمومی که تعداد بسیار زیاد و متنوعی از دستگاه های نظافت صنعتی در بخش های مختلف و مجزای آن کاربرد دارد، ورزشگاه هاست؛ ورزشگاه ها از سالن ها، بخش های اداری و دفتری، محوطه های پیرامون سالن و زمین، زمین های فوتبال، بسکتبال، والیبال و غیره و نیز پیست دور زمین ها تشکیل شده است که تمامی این بخش ها به نظافت مداوم نیاز دارد که هر یک نیازها و مقتضیات ویژه ای را از منظر نظافت پیش روی می نهند. از سویی در وهلۀ نخست کاملاً مشخص است که نمی توان نظافت محیط هایی با این وسعت و ابعاد را از شیوه های سنتی و نیز نیروی کار انسانی انتظار داشت. بنابراین با توجه به نیازهای ویژۀ ورزشگاه ها انواع اسکرابر و سوییپرها در فضاهای مختلف ورزشگاه قابل استفاده است که در این مقاله به بحث پیرامون ابعاد مختلف آن می پردازیم.

 

 

اسکرابر برس دیسکی برای نظافت کفپوش های اپوکسی سالن ورزشی

کمپانی coamac ایتالیا عرضه کنندۀ محصولات نظافت صنعتی، طیف وسیعی از دستگاه های زمین شور  و کف شو را در ابعاد و اندازه ها و با مشخصات فنی مختلف طراحی، تولید و به بازار عرضه کرده است که می تواند از بسیاری از نمونه های آن در بخش های مختلف یک ورزشگاه بهره گرفت. به عنوان مثال اگر بخواهیم با تمرکز بر سالن های ورزشی صحبت کنیم، همان گونه که می دانیم کف سالن ها باید مرتباً نظافت شود و این نظافت چیزی فراتر از جاروزدن معمولی و جمع آوری زباله هاست چرا که افراد مختلفی به سالن ها رفت و آمد می کنند و آلودگی های مختلفی می تواند در کف سالن تجمع کرده و موجب ایجاد بوی بد و فراری دادن ورزشکاران از سالن شود. بنابراین کف سالن باید به طور مرتب شسته شود. از سویی، با توجه به زمانبندی خاص ورزشگاه ها که معمولاً تایم خالی برای نظافت ندارند، این کار باید با سرعت بسیار بالا انجام شود و اثری از رطوبت و نم در کف باقی نماند. چرا که این امر می تواند احتمال سر خوردن افراد در زمین را افزایش دهد و خود آسیب رسان باشد. دستگاه های کفشور comac مدل هایی خاص برای استفاده بر کفپوش های اپوکسی سالن های ورزشی دارد. اساس کار این وسیله بر پاشش آب، برس زنی، مکش آب و خشک کردن استوار است و بنابراین با سرعت هر چه تمام تر کف سالن را می شوید و خشک می کند. برس های این دستگاه در دو نوع رولی و دیسکی طراحی شده است که نوع دیسکی آن برای پوشش های مسطح و سطوح هموار مناسب است و از این رو برای کف سالن ها پیشنهاد می شود.

 

 

اسکرابر برس رولی برای نظافت مکانیزه پیست دور چمن زمین فوتبال

در پیست دور زمین فوتبال که معمولاً از جنس های زبرتری از جمله آسفالت، یا انواع پارکت ها و PVC های دارای خلل و فرج شکل یافته است، بهتر است دستگاه اسکرابری استفاده شود که در آن برس غلطکی تعبیه شده است. تفاوت برس دیسکی و غلطکی در آن است که در نوع اول برس ها به صورت عمودی در کف یک دیسک نصب شده است. اما در نوع رولی یا علطلی برس ها در روی یک غلطک تعبیه شده است که با چرخش خود عمل شستشوی کف زمین را انجام می دهد، این امر برای زدودن آلودگی ها از خلل و فرج های سطح کفپوش بسیار مؤثر و مفید است.

 

 

اسکرابر دستی برای نظافت سریع بخش اداری در ورزشگاه

علاوه بر بحث پیرامون برس های دستگاه اسکرابر صنعتی باید یادآور شد که این دستگاه ها از منظر نوع کنترل و حرکت به دو دستۀ دستی و سرنشین دار تقسیم می شود که معمولاً هر یک از آنها برحسب ابعاد فضا انتخاب می شود. اسکرابر سرنشین دار معمولاً برای سالن های وسیع، کف کارخانه ها، شرکتهای بزرگ و وسیع به کار می رود و نمونه های کوچک تر که عموماً دستی هستند برای فضاهای کوچک تر استفاده می شود که کاربرد آنها آسیبی به کاربر وارد نکند. منظور از اسکرابر سرنشین دار، آن نوعی است که کاربر مانند رانندۀ یک خوردرو بر آن سوار می شود و کنترل وسیله را به دست می گیرد. از آنجا که اماکن اداری معمولاً مملو از انواع میز و صندلی و کمد و غیره است، بهره گیری از دستگاه های بزرگ و وسیع در آن فضاها ناممکن است. از این رو، کمپانی comac به طراحی زمین شوی هایی بسیار زیبا و ظریف با امکان حرکت سریع در تمامی جهات، دسته های راحت، و ابعاد کوچک پرداخته است که به کمک آن می توان به راحتی فضاهای زیر میز و صندلی ها و یا راهروهای باریک را شستشو داد و نظافت کرد. بنابراین، در بخش های اداری ورزشگاه بهتر است که از اسکرابر دستی برای نظافت کمک گرفته شود.

 

 

سوییپر بزرگ برای محوطۀ پیرامون زمین مجموعۀ ورزشی

مجموعه های ورزشی عموماً فضاهای بسیار بزرگی است و روزانه طیف وسیعی از افراد به آنجا رفت و آمد می کنند، از جمله کارکنان، ورزشکاران، تماشاچیان و هواداران تیم ها و غیره. این حجم وسیع افراد با تنوع فرهنگی در یک مکان پرتردد بدون تردید حجم وسیعی از آلودگی را نیز به دنبال خواهد داشت؛ انواع زباله هایی که ممکن است که این افراد با خود به ورزشگاه بیاورند و یا در خود ورزشگاه تولید شود. و یا در بهترین حالت، به علت باز بودن فضاهای اطراف ورزشگاه و قرارگیری مداوم در معرض جریان هوا و باد و گرد وغبار، انواع زباله های خشک و تر می تواند به فضای ورزشگاه وارد شود. بنابراین، مناسب ترین وسیله برای نظافت محوطه های وسیع پیرامون مجموعه های ورزشی، جاروی محوطه و یا سوییپر است که آن نیز مانند اسکرابرها در دو نوع دستی و سرنشین دار طراحی شده است. بدون شک جاروب محوطۀ بزرگ با مخزن بزرگ زباله و قدرت مکش بسیار بالا گزینۀ بسیار مناسبی برای محوطه های پیرامونی ورزشگاه هاست.

 

 

سویپر دستی برای چمن زمین فوتبال

در مقابل سوییپرهای کوچک تر اما باز هم سرنشین دار برای جاروکردن زمین چمن فوتبال بسیار مناسب است. زیرا ابعاد و وسعت آن در مقایسه با کل محوطۀ ورزشگاه کوچک است و این دستگاه به خوبی میتواند با مکنده های بسیار قوی اش، انواع زباله های خشک موجود در زمین چمن را بزداید و مانع از آسیب دیدن بازیکنان در زمین چمن ورزشگاه شود.

 

 

 

جاروبرقی صنعتی برای جاروب کردن رامپ و یا راه پله ها در مکان های ورزشی:

در سالن ها و یا مکان های ورزشی جهت سهولت تردد و یا بسته به شکل و پلان اینگونه اماکن به طور قطع یک و یاچند را پله و یا رامپ را خواهیم داشت که خود مقوله ای جداگانه برای نظافت و جاروب کردن آنها وجود دارد ولی به هر حال بهترین گزینه می تواند جاروبرقی صنعتی کمپانی comac باشد زیرا که براحتی قادر است تمامی زباله ها چه ریز و چه درشت را جمع اوری کرده و کاملا تمیز کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *