مقالات آموزشی نظافت صنعتی

اسکرابر وکاربرد وسیع سایر دستگاه های نظافت صنعتی در صنایع هوایی

اهمیت نظافت و پاکیزگی در صنایع هوایی موضوعی است که در مقالۀ حاضر به آن خواهیم پرداخت؛ نکتۀ جالب توجه اینجاست که وقتی به ابعاد و اماکن مختلف مرتبط با این صنعت نگاه می کنیم، میتوانیم حضور و جایگاه بسیار مهم انواع دستگاه های نظافتی را شاهد باشیم. بدون شک وقتی از صنایع هوایی صحبت می کنیم، منظور ما کل مجموعۀ آن چیزی است که به یک سفر هوایی مرتبط است؛ از مراحل آغازین ساخت هواپیما گرفته، تا فرودگاه، انواع بخش ها و محیط های آن و تا داخل هواپیما، همه و همه، عناصری است که در پیوند با یکدیگر صنعت هوایی را تشکیل می دهد. و هر یک از اجزا و بخش های آن نیازهای ویژه ای در زمینۀ نظافت دارد. در مقاله های پیشین به چند مورد از این اماکن و اهمیت به کارگیری دستگاه های نظافت مکانیزه برای رعایت پاکیزگی و بهداشت در آن اشاره کردیم. اما در این مقاله به صورت موردی به کاربرد کلی دستگاه های نظافت صنعتی مانند انواع اسکرابر ، سوییپرها، جاروبرقی و فرش و مبل شوی در این صنعت می پردازیم.

 

 

سوییپر سرنشین دار و کاربرد آن در نظافت محوطۀ کارخانۀ هواپیماسازی

سویپر یا جاروی محوطه دستگاهی است که به منظور نظافت صنعتی اماکن بزرگ و وسیع در دونوع دستی و سرنشین دار طراحی شده است. بدون تردید اولین ویژگی مهمی که کارخانۀ هواپیماسازی دارد، همین مسئلۀ وسعت و بزرگی بسیار زیاد آن است که طبیعتاً اکثر دستگاه های نظافت صنعتی همچون اسکرابر که در آن به کار می رود، به جز بخش های اداری آن، باید از نوع سرنشین دار باشد. جاروی محوطه، دستگاهی است ساخت شرکت comac ایتالیا، که م یتواند یکی از کارآمدترین ابزارها برای نظافت بسیار باکیفیت و باسرعت فضاهای وسیعی مانند داخل کارخانۀ هواپیماسازی و نیز محوطۀ پیرامونی آن باشد. این دستگاه ها با برس های جاروب کنندۀ بسیار قوی، مخصوص انواع زباله های کوچک و بزرگ در انواع فضاهای باز، سیستم فیلتراسیون به منظور تصفیۀ هوا و ممانعت از برخاستن گرد و غبار و بازگشت هوای کثیف به داخل فضا، مخزن حجیم جمع آوری زباله و نیز مکنده های بسیار قدرت، بهترین گزینۀ پیش روی صنایع هوایی برای نظافا فضای وسیع کارخانه است. کنترل این دستگاه به هیچ گونه آموزش خاصی نیاز ندارد و تیپ کلی آن شبیه به یک خودروی سواری است که به راحتی با چرخاندن فرمان به تمامی جهات حرکت می کند. همچنین این دستگاه ها مجهز به سیستم روشنایی برای استفاده در شب، در صورت نیاز، است و سیستم مکنده و موتور و باطری آن دقیقاً متناسب با نیازهای ویژۀ فضاهای وسیعی چون محوطۀ کارخانۀ هواپیماسازی طراحی شده است. علاوه بر محوطۀ کارخانه، یکی دیگر از مهم ترین اماکنی که می توان در آن از مزیت های جاروی محوطۀ سرنشین دار بهره برد، باند فرودگاه است. در آنجا نیز وسعت فضا و انواع زباله هایی که توسط عوامل انسانی و محیطی ایجاد می شود را می توان به راحتی به کمک این دستگاه زدود.

 

 

کف شو  و اسکرابر برای نظافت داخل فرودگاه

فضای داخلی فرودگاه از بخش های مختلفی تشکیل شده است از جمله بخش های اداری، صدور بلیط، سالن انتظار، اطلاعات، سرویس بهداشتی، انواع فروشگاه ها و غیره. مسئلۀ مهم در فرودگاه کار شبانه روزی در آن است و دستگاه اسکرابر که برای نظافت مکانیزۀ آن به کار می رود باید بتواند در تمامی ساعات شبانه روز و با حضور پرسنل و مسافرین، بدون ایجاد اختلال در کار روتین فرودگاه، به امر نظافت بپردازد. اسکرابرها یا ماشین های زمین شور، در دو نوع دستی و سرنشین دار یکی از بهترین امکاناتی که است شرکت comac برای نظافت فضای داخلی فرودگاه و سالن های انتظار در اختیار مشتری قرار می دهد؛ تیپ کلی این دستگاه ها در هر دو نوع، به گونه ای با ظرافت و دقیق طراحی شده است که بتواند در میان صندلی ها و میزها و فضاهای راهرویی به آسانی حرکت کند. این دستگاه های اسکرابر بر اساس پاشیدن آب، برس زنی، مکش آب و خشک کردن، کف فرودگاه را همزمان با سرعت بالا و ایجاد حداقل میزان صدا، می شوید و خشک می کند. مسئلۀ مهم اینجاست که برس های این دستگاه به شکل کاملا تخصصی متناسب با نیازهای هر مکان طراحی شده است؛ از میان دو نوع برس رولی و دیسکی، نوع دیسکی آن برای کف فضاهای داخلی فرودگاه پیشنهاد می شود؛ چرا که این فضاها عموماً با کفپوش هایی مسطح و هموار مفروش شده است.

 

 

جاروبرقی صنعتی و کوله ای برای نظافت داخل هواپیما:

در رابطه با اهمیت نظافت صنعتی در داخل هواپیما و انواع بیماری هایی که به دلیل تراکم بالای صندلی ها و نزدیکی افراد به یکدیگر و نیز عدم امکان نظافت صحیح آنها در فضاهای بین پرواز می تواند منتقل شود، در مقاله ای مجزا صحبت کردیم. در اینجا می خواهیم اشاره کنیم که چگونه می توان با بهره گیری از دو نمونه از دستگاه های نظافت صنعتی comac  که شامل اسکرابر و مکنده به مقابله با این مشکلات رفت. دستگاه نخست، جاروبرقی است که با دو نام جاروبرقی صنعتی و نیز جاروبرقی کوله ای با آنها آشنا می شویم. درست بر خلاف آنچه که در رابطه با فضای باز فرودگاه و باند آن و نیز کارخانۀ هواپیماسازی ذکر شد، وقتی به داخل هواپیما نظر می کنیم، اولین ویژگی که در رابطه با نظافت این مکان جلب نظر می کند، کوچک بودن وباریک بودن فضاها و محدودیت حرکت در میان صندلی ها و راهروهاست. جاروبرقی comac در اندازه های مختلف متناسب با نوع هواپیما با سیستم مکنده، فیلتراسیون و موتور بسیار قوی، با حداقل میزان صدا، و بدون ایجاد هیچ گونه گرد و غبار می تواند با حرکت آسان و سریع در تمامی جهات، در فضاهای راهرویی و نیز انعطاف بالای دستۀ آن برای خم شدگی تا سطح افقی، برای نظافت فضاهای زیرین، می تواند بهترین گزینه برای تمیزکردن داخل هواپیما باشد. به علاوه، اگر فضای داخل فرودگاه آن قدر کوچک باشد که نتوان از جاروبرقی صنعتی در آن بهره گرفت، comac برای حل این معضل نیز چاره اندیشی کرده و جاروبرقی هایی با همۀ این ویژگی ها، منتها به شکل کوله پشتی طراحی کرده است که دیگر حتی نیاز به حرکت بر روی زمین ندارد و از نظر ارگونومی نیز کاملا با فیزیولوژی انسان هم ساز است و هیچ گونه آسیبی به عضلات فرد وارد نمی آورد.

 

 

فرش و مبل شوی و کاربرد آن در شستن صندلی های هواپیما

دستگاه دیگری که comac برای نظافت مکانیزۀ داخل هواپیما در اختیار مشتری می گذارد، فرش شوری بسیار قوی، با حداقل صدا و حداقل بو است. این دستگاه با سرعت هر چه تمام تر می تواند در ساعات بین پرواز، روکش پارچه ای صندلی های هواپیما را همزمان فوم پاشی کند، بشورد و خشک کند و در عین حال، بلافاله پس از نظافت، صندلی ها آمادۀ بارگیری و حمل مسافر باشند، بدون اینکه کوچکترین اثری از رطوبت بر سطح آنها باقی مانده باشد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *