نظافت بیمارستان

بیمارستان

یک نظرسنجی مهم  بین المللی درباره بهداشت و نظافت مکان های سرپوشیده انجام پذیرفته است. در پی این نظرسنجی در ارتباط با سلامت عمومی، 97 درصد افراد پاسخ دادند که جهت جلوگیری از انتشار بیش از اندازه بیماری ها، کلیه بیمارستان عمومی و خصوصی باید توجه بیشتری به سطح بهداشت نشان دهند. 78 درصد با قاطعیت کمبود محصولات مناسب و دستگاه های نظافت صنعتی پیشرفته تر را مطرح کردند. افزایش سطح بهداشت و نظافت و بهبود آن ها ملزم به توجهات بیشتر است. به کار گیری تجهیزات مکانیزه نظافت بیمارستان راه حل مطلوب برای رفع این مشکل می باشد که دارای ویژگی های منحصر به فردی است.

اهمیت حفظ نظافت بیمارستان ها

اهمیت و ضرورت رعایت بهداشت و حفظ نظافت محیط بیمارستان بر هیچ کس پوشیده نیست. اجرای بهینه فرایند نظافت ارتقا کیفیت بهداشت و سلامت افراد در محیط بیمارستان و بهداشت و درمان را به همراه خواهد داشت. توانایی جمع آوری انواع آلودگی ها و جلوگیری از خروج آنها از مخزن از با اهمیت ترین ویژگی های یک دستگاه نظافت مکانیزه است. انواع مختلف این تجهیزات در فرایند نظافت بیمارستان مورد استفاده قرار میگیرند. تجهیزات نظافت مکانیزه بیمارستانی باید دارای برخی استاندارد ها باشند تا بتوان بدون هیچگونه مزاحمت در روند کار کادر درمان از این دستگاه های نظافت در محیط مراکز بهداشت و درمان استفاده نمود.

نظافت بیمارستان

قوانین وضع شده جهت به کارگیری ماشین های نظافتی در بیمارستان

1- عملکرد بدون صدا، تا از اذیت افراد و آسیب رسیدن به محیط زیست جلوگیری شود. 2- سازگاری دستگاه، یعنی بتواند انواع سطوح در راهروها، ورودی ها، اتاق بیماران، سالن های انتظار، آشپزخانه و … را تمیز کند.

3- مراقبت و نگهداری ماشین های نظافتی پس از پایان کار

4- بهره مندی از فناوری روز با استفاده از کمترین امواج مغناطیسی، رعایت استانداردهای ایمنی و تضمین سازگاری دستگاه با کاربر و محیط اطراف

5- تضمین فراهم کردن بهداشت و تمیزی محیط

6- به عبارت ساده تر دستگاه های نظافتی برای نظافت این مراکز کاملا مناسب باشند.

مشخه اصلی تجهیزات نظافتی Comac انعطاف پذیری با همه نیازهای نظافت بیمارستان داشته و در فرایند نظافت مراکز بهداشت و درمان قابل استفاده است.  

انواع تجهیزات مناسب نظافت بیمارستان و شستشوی سطوح

اصلی ترین دستگاه های نظافت محیط بیمارستان دستگاه اسکرابر دستی و زمین شوی های سرنشین دار هستند. این تجهیزات با استفاده از سامانه های برس زنی، پاشش آب و مکش آلودگی از دستگاه های نظافت تخصصی سطوح کفپوش ها می باشند. در کنار انواع اسکرابر ها، در نظافت مراکز بهداشت و درمان میتوانید از جاروبرقی های صنعتی و دستگاه های پلیشر نیز استفاده نمود.

کاربرد اسکرابر صنعتی در نظافت بیمارستان

کاربرد اسکرابر صنعتی در نظافت بیمارستان

به منظور تمیز کردن محیط هایی با مساحت متوسط مانند بیمارستان ها و خانه های سالمندان، شرکت کماک اقدام به طراحی و ساخت نسل جدیدی از دستگاه های اسکرابر نموده است که کاملا بی صدا بوده و موجب ایجاد ناراحتی نمی شود و به همین علت این اسکرابرها در هر زمانی می توانند به کار گرفته شوند. در مراکز درمانی اسکرابرهای دستی و سرنشین دار هر دو مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این امکان انتخاب برس و پد وجود داشته که سازگاری دستگاه را با سطوح مختلف افزایش می دهد.

برای به حداکثر رساندن ظرفیت تمیز کنندگی، می توان از مواد شوینده استفاده نمود تا آلودگی ها به طور کامل از سطح زمین رفع شوند و بلافاصله پس از شستشو زمین خشک می شود. همه این عوامل در کنار یکدیگر، دستگاه های اسکرابر کماک را به وسیله ای تبدیل کرده است که قادر است تمامی خواسته های نظافتی حتی خاص ترین آن ها را برآورده کند. اسکرابرهای تک برسه برای شستشوی مساحت هایی تا 5000 متر مربع مناسب هستند.

تجهیزات نظافت بیمارستان

استفاده از جاروبرقی صنعتی در نظافت مراکز بهداشت و درمان

علاوه بر اسکرابر، جاروبرقی کوچک CA15 silent مناسب استفاده در مراکز درمانی می باشد. این جاروبرقی دارای طراحی بی صدا، دقیق و حرفه ای است که نتیجه ای بسیار مطلوب ارائه می دهد. بی صدا بودن جاروبرقی CA15 استفاده از آن را در محیط های بسیار حساس و آسیب پذیر ممکن می سازد. این جارو کاربری آسانی دارد و جهت نظافت آلودگی های بسیار ریز که قابل دیدن نیستند، می توان فیلتر هپا بر روی آن نصب نمود. کابل 10 متری آن جا به جایی و حمل آن را در فضاهای بزرگ تسهیل می بخشد.

مزایای استفاده از تجهیزات صنعتی نظافت بیمارستان

همانطور که میدانید استفاده کردن از روش های دستی نظافت بیمارستان اولین قدمی است که قبل از به کارگیری تجهیزات صنعتی نظافت بیمارستان برای از بین بردن میکروارگانیسم ها و جلوگیری از گسترش عفونت مورد استفاده قرار میگیرد. البته لازم است بدانیم روش های دستی متداول به تنهایی نمیتوانند عوامل بیماری زا را از بین ببرند. متاسفانه در اغلب مواقع به دلیل توان مقاومت بالایی که میکروب ها و آلودگی ها از خود نشان میدهند نمیتوان بدون استفاده از تجهیزات صنعتی نظافت، تمامی میکروب ها و آلودگی ها را از بین برد. به همین دلیل امروزه استفاده کردن از ابزارها و وسایل صنعتی و مدرن که وظیفه نظافت محیط های مسکونی و تجاری و... را به عهده دارند با رشد چشمگیری مواجه شده است! در ادمه با مهمترین مزایای استفاده از تجهیزات صنعتی نظافت بیمارستان آشنا میشویم...

اهمیت و مزایای استفاده از تجهیزت نظافت بیمارستان

  • اثربخش و کارایی بالا

در صورتی که از تجهیزات صنعتی برای نظافت بیمارستان استفاده شود میتوان اطمینان داشت که عوامل بیماری زا تا 90درصد از بین خواهند رفت و این به معنی اثربخشی و کارایی بالای وسایل صنعتی نظافت نسبت به روش های دستی میباشد...
  • سرعت بالا

از آنجایی که ویروس ها و میکروب های موجود در محیط بیمارستان به خصوص بخش های ویژه بیمارستان مانند آی‌سی‌یو و... به سرعت تکثیر میشوند لازم است به گونه ای با میکروب های موجود مقابله شود که به سرعت از بین بروند و جلوی تکثیر هرچه ببشتر آنها گرفته شود. باتوجه به این موضوع یکی از مهمترین مزایای خرید و استفاده از تجهیزات صنعتی نظافت بیمارستان سرعت بالای آنها در حذف عوامل بیماری زا از محیط بیمارستان میباشد.
  • سهولت در استفاده

یکی دیگر از عواملی که باعث رشد و افزایش استفاده از تجهیزات مدرن نظافت بیمارستان شده است سهولت استفاده از این تجهیزات میباشد. همانطور که در بخش قبل اشاره شد یکی از ویژگی های مهم تجهیزات نظافت صنعتی سرعت بالای آنها میباشد، اما باید بدانیم در صورتی که نتوان از تجهیزات نظافتی به راحتی استفاده نمود به طبع سرعت و حتی کارایی این تجهیزات تا حد چشمگیری کاهش میابد. در نتیجه شرکت هایی که نسبت به طراحی و تولید این تجهیزات اقدام میکنند توجه ویژه ای به سهولت استفاده از این ابزارها میکنند...

سهولت کاربری و ایمنی استفاده از تجهیزات مکانیزه نظافت بیمارستان

  • ایمنی

از آنجایی که برای از بین بردن اغلب میکروب ها لازم است از مواد ضدعفونی کننده شیمیایی استفاده نمود استشمام بوی مواد ضدعفونی کننده و یا ارتباط مستقیم با این مواد شیمیایی میتواند برای افرادی که مسئولیت انجام وظایف مرتبط با نظافت بیمارستان را برعهده دارند خطرناک باشند. در این شرایط برای حفظ سلامتی این افراد بهتر است به جای استفاده از روش های قدیمی که منجر به ایجاد آسیب برای افراد میشد از تجهیزات به روزی استفاده شود که بدون ایجاد خطر و یا آسیب میتوانند محیط مورد نظر را تمیز و ضدعفونی نمایند.
  • صرفه جویی در هزینه ها

یکی از نکات مهمی که متاسفانه در هنگام شستشو و نظافت هر محیطی از جمله مراکز درمانی مانند بیمارستان ها، درمانگاه ها و کلینیک ها به آن توجه کمی میشود میزان استفاده از منابع مختلف مانند آب، برق و... میباشد. به عنوان مثال در صورتی که بخواهیم یک سالن و یا راه رو بزرگ را نظافت کنیم ناخودآگاه مجبوریم از حجم زیادی آب استفاده نماییم که این موضوع میتواند باعث افزایش هزینه ها شود. البته جای نگرانی نیست زیرا این مشکل را میتوان با کمک تجهیزات نظافت صنعتی بیمارستان به راحتی حل نمود تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که به جای استفاده از روش های منسوخ نسبت به خرید تجیهزات نظافتی مناسب اقدام نمایید...
  • دقت

یکی دیگر از عواملی که نقش مهمی در افزایش استفاده از دستگاه های نظافت صنعتی ایفا میکند دقت بالای این دستگاه نسبت به انسان میباشد. درواقع این تجهیزات به شکلی طراحی شده اند که میتوانید بدون نگرانی از این بابت که قسمتی از فضای مورد نظر کثیف و یا آلوده باقی بماند از آنها استفاده نمایید. همچنین در صورتی که برای رفع آلودگی نیاز به استفاده از مواد ضدعفونی کننده داشته باشید میتوانید هربار مقدار مشخصی از مواد ضدعفونی کننده را در داخل مخزن بریزید و عملیات شستشو و رفع آلودگی را شروع نمایید.

باتوجه به مواردی که مطرح شد میتوان گفت استفاده کردن از تجهیزات صنعتی برای نظافت محیط بیمارستان میتواند یک اقدام هوشمندانه باشد. زیرا این تجهیزات میتوانند در بازه زمانی کوتاهی به سرعت جایگزین پرسنل نظافت بیمارستان شوند...

کیفیت بالای نظافت مکانیزه بیمارستان ها و مراکز بهداشت و درمان