نظافت پایانه های مسافربری

پایانه های مسافربری

پایانه های مسافربری که در اصطلاح عامیانه به آن ترمینال هم گفته می شود. در اصل برای جابجا کردن مسافرین و مردم به همه نقاط کشور است ؛ که به یک مجموعه وسیع جهت سوار کردن و پیاده کردن مسافرین شناخته می شود که خود شامل بخش های مختلفی از جمله ، دفاتر صدور بلیط ها، فست فود ها و رستوران ها، سرویس های بهداشتی، نماز خانه، سالن انتظار، فروشگاه ها و سایر بخش های رفاهی است که هر کدام داری شرایط خاصی هستند . برای نظافت صنعتی پایانه های مسافربری و سیستم های حمل و نقل جاده ای و ریلی از اسکرابر یا دستگاه زمین شور استفاده میشود. زیرا این پایانه های حمل و نقل مسافر دارای تردد بسیار زیادی هستند لذا مستلزم نظارت ویژه در بحث بهداشت محیط هستند.

دستگاه مناسب برای نظافت مکانیزه پایانه های مسافربری

قطعا همه شهرهای ایران و جهان دارای این پایانه ها هستند که معمولا وسیع و بزرگ می باشند از این برای جارو کردن محوطه های باز از سوییپر و یا جاروی محوطه و برای فظاهای داخلی و سالن ها از اسکرابر دستی و یا اسکرابر سرنشین دار و در مواردی از جاروبرقی صنعتی هم استفاده می کنند. اگر چنانچه بحث نظافت و بهداشت محیط پایانه مسافربری در این گونه اماکن مورد توجه نباشد قطعا مستعد انواع بیماری ها و آلودگی های مضر برای سلامتی مسافرین خواهد شد.  

نظافت پایانه مسافربری  

کاربرد تجهیزات مکانیزه در نظافت پایانه های مسافربری

موارد مختلفی از نظافت هستند که در آن میتوان از تجهیزات مکانیزه و دستگاه های نظافت صنعتی برای بهبود و ارتقا کارآیی فرایند از آنها بهره گرفت. در ادامه برخی از موارد استفاده این تجهیزات در محیط مجموعه های مسافربری را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

شستشوی سطوح کف در پایانه مسافربری

دستگاه زمین شوی از جمله کاربردی ترین دستگاه های مکانیزه نظافت و شستشوی سطوح و کفپوش ها در پایانه های مسافربری به حساب می آید. این دستگاه مکانیزه با استفاده از تکنولوژی های روز نظافتی در افزایش سرعت و کیفیت نظافت محوطه های وسیع کارآمد می باشد. این تجهیزات قابلیت نظافت انواع آلاینده های چرب و روغنی، گرد و غبار و ذرات ریز را دارد و میتواند کیفیت برتری از نظافت سطوح در محیط پارکینگ پایانه و یا سالن انتظار مسافران برای شما فراهم آورد.

  اسکرابر صنعتی نظافت پایانه مسافربری  

جمع آوری آلاینده ها از محیط های وسیع

آلاینده ها ابعاد و اندازه های مختلف دارند. اغلب جمع آوری این آلودگی ها توسط نیروی خدمات و به صورت دستی میتواند مستلزم صرف زمان زیاد باشد. از این رو استفاده از تجهیزات مکانیزه نظافت همچون سوییپر ها در مجموعه ها پایانه مسافربری اهمیت بسزایی خواهد داشت. این تجهیزات امکان جمع آوری سریع حجم بالایی از آلاینده های ریز و درشت را برای کاربر فراهم می آورد و سرعت فرایند را به میزان چشمگیری افزایش خواهد داد.

پیشگیری از تجمع آلودگی در سطح

وجود ناهمواری ها و ترک های سطحی بستر مناسبی برای تجمع آلایند ها هستند که میتواند فرایند نظافت محیط را دشوار و هزینه آن را بالا ببرد. از این رو برای کاهش یا برطرف نمودن این ترک های سطح، استفاده از تجهیزات مکانیزه ای همچون پولیشر های صنعتی توصیه میشود. این دستگاه با برداشتن لایه ای نازک از سطح، سطحی هموار و صیقلی ایجاد می نماید و احتمال تجمع آلودگی در آن را به میزان زیادی کاهش خواهد داد. این امر سهولت نظافت های بعدی محوطه پایانه مسافربری را به همراه خواهد داشت.

  نظافت محوطه پایانه با دستگاه سوییپر صنعتی  

اهمیت استفاده از تجهیزات مکانیزه در نظافت پایانه ها

حفظ نظافت سطوح در محیط پایانه های مسافربری به علت تردد مداوم افراد، خودرو ها و تجهیزات در این محیط ها، از اهمیت بالایی برخوردار است. نظافت این سطوح به جهت حفظ سلامت افراد و ایمنی محیط حائز اهمیت است. از این رو بکار گیری تجهیزاتی که بتوان با استفاده از آن سرعت، کیفیت و دقت بالای نظافت را تضمین نماید از بسیار مهم خواهد بود. کاربرد تجهیزات مکانیزه در فراید نظافت محیط پایانه های مسافربری از جهت افزایش بهره وری منابع و کاهش هزینه های نظافت مورد استقبال بسیاری از کارفرمایان و صاحبان مجموعه های صنعتی و تجاری قرار گرفته است.