نظافت صنعتی داروسازی ها

نظافت در صنعت داروسازی

بحث نظافت و تمیز کردن داروسازی ها و مکانهای مشابه آن ها کار بسیار حساسی است زیرا که مسئله بهداشت محیط در مکانهای بهداشت و درمان دارای اهمیت زیادی است هستند افرادی که به دلیل بیماری مجبور به مصرف دارو و یا قرص و آمپول هستند و به قطعا جهت مداوا و بهبود سلامتی خود مجبور به استفاده از این مواد دارویی هستند. اگر چنانچه محیط تولید این داروها آلوده و غیر بهداشتی باشد فرد بیمار با مصرف این مواد به مشکلات بیشتری دچار شود، اگر سیر مراحل تولید آنها غیر بهداشتی باشد به طور قطع از سوی ارگان های متوالی بخش بهداشت محیط مورد مواخذه قرار خواهند گرفت و اجازه تولید و عرضه محصولات خود را نخواهند داشت از این رو باید جهت نظافت در صنعت داروسازی ها باید از یک سری دستگاه های نظافت مکانیزه مانند اسکرابر ، جاروبرقی صنعتی ، سوییپر و حتی پولیشر و... استفاده کنیم .

اهمیت نظافت مراکز داروسازی از این رو میباشد که این محیط ها محل ساخت و تولید دارو ها میباشند و رعایت بهداشت محیط در آنها دو چندان است. از این رو بهره گیری از شیوه های نوین و مکانیزه نظافت میتواند به سرعت گرفتن و افزایش کیفیت این فرایند کمک خواهد نمود.

اهمیت استفاده از تجهیزات مکانیزه در نظافت صنایع داروسازی

انواع تجهیزات مکانیزه نظافت صنعت داروسازی

با توجه به خاص بودن آلودگی ها در محیط صنایع دارویی و داروسازی استفاده از تجهیزات و دستگاه های نظافت صنعتی مناسب در این صنعتی میتواند کیفیت نظافت و سرعت آن را تضمین نماید. از این رو شناخت تجهیزات و دستگاه های نظافت صنعتی میتواند به شما در انتخاب دستگاه مناسب و بهینه نمودن فرایند کمک نماید. اسکرابر ها، انواع جاروبرقی های صنعتی و نیمه صنعتی و دستگاه های سوییپر از جمله تجهیزاتی هستند که استفاده از آنها در محیط صنعت دارو سازی تاثیر به سزایی در کیفیت نظافت خواهد داشت.

اسکرابر برای نظافت کف در صنعت داروسازی ها 

باید به این نکته توجه کنیم که یکی از اصلی ترین آلودگی های موجود در صنعت داروسازی ها در کف زمین این اماکن تجمع میکنند که بوسیله تردد نیروهای مستقر و پرسنل به سطح و کف چسبیده و ایجاد آلودگی های میکروسکوپی می نماید. به کار گیری اسکرابر آنتی باکتریال می تواند کمک شایانی به بحث نظافت و بهداشت محیط در این صنعت نماید. این زمین شوی صنعتی با توجه به ساختار بدنه و مخزن قادر است که بیش از 99% از آلودگی ها را در بیمارستان ها و مراکز دارو سازی از بین برده و محیطی عاری از باکتری و ویروس را به ما تحویل بدهند.

اسکرابر های نظافت صنعت داروسازی در انواع دستی و سرنشین دار طراحی و تولید میشوند. این تنوع ساختاری به دستگاه زمین شوی امکان نظافت سطوح در ابعاد بالا را فراهم می آورد. 

تجهیزات نظافت مکانیزه صنایع دارویی

جاروبرقی صنعتی و نظافت در صنایع داروسازی و بیمارستان

یکی دیگر از اساسی ترین مشکلات بهداشتی در صنایع داروسازی وجود ریزگردها و گرد و غبارات بسیار ریز در اینگونه اماکن است که بسیار خطرناک و مضر هستند، زیرا که با چشم دیده نمی شوند که بوسیله جاروبرقی صنعتی و یا مکنده صنعتی جاروب می شوند. این گرد غبارات ممکن است ما تصور کنیم که زیاد مهم نیستند ولی برعکس می تواند در داروهای بسیار ریز و حساس تاثیر گذار باشند.

انواع مختلفی از جاروبرقی های  هستند که میتوان از آنها در فرایند نظافت و جمع آوری آلودگی ها قابل استفاده می باشند. این تجهیزات با توان مکش بالا میتوانند در جمع آوری انواع آلودگی ها ی پودری، ذرات جامد و حتی مایعات به کار گرفته شوند. تنوع ساخت این تجهیزات نظافت به کار گیری آنها در محیط های گوناگون و شرایط مختلف را امکان پذیر می نماید.

سایر تجهیزات نظافت صنعت داروسازی

با وجود تنوع آلودگی ها، نیاز به دستگاه های مختلفی است تا بتوان این آلودگی ها را به سادگی برطرف نمود. در صنعت داروسازی استفاده از دستگاه سوییپر میتواند به جمع آوری بهینه آلودگی ها از محوطه های باز و یا خط تولید بپردازید و در کمترین زمان مساحت وسیعی را به طور کامل نظافت نمایید.

کاربرد تجهیزات نظافت مکانیزه در صنعت داروسازی

از دیگر تجهیزات نظافت صنعتی که میتواند در نظافت صنایع دارو سازی به کار گرفت میتوان به دستگاه پولیشر صنعتی اشاره داشت. پولیشر های کمپانی Comac که در انواع دستی یا سرنشین دار طراحی و تولید میشوند، در درخشان نمودن سطوح و از بین بردن ناهمواری های سطح جهت جلوگیری از تجمع آلودگی ها کاربرد دارند.

تمام این تجهیزات نظافت مکانیزه صنعتی در راستای بهینه شدن فرایند و ارتقا کیفیت نظافت در مجموعه های صنعتی و تولیدی داروسازی به کار گرفته میشوند تا این مجموعه ها بتوانند در محیطی کاملا بهداشتی و عاری از هرگونه آلودگی به فعالیت خود مشغول باشند. استفاده از این دستگاه های نظافت صنعتی میتواند به عنوان سرمایه گذاری کارآمدی در راستای نظافت مجموعه به حساب بیاید و در کاهش هزینه های نظافت صنعت داروسازی تاثیر گذاری بالا داشته باشد.