اسکرابر چیست

یکی از پر جستجو ترین سوالات در حوزه نظافت و تجهیزات نظافت صنعتی، سوال اسکرابر چیست می باشد. اسکرابر صنعتی که با نام های کفشوی و زمین شوی نیز شناخته می شود، از کاربردی ترین و محبوب ترین تجهیزات نظافتی در محیط های صنعتی، تجاری و ... می باشد. این دستگاه به منظور شستشوی بهینه انواع سطوح هموار کف و خشک کردن آن مورد استفاده قرار می گیرد. زمین شور صنعتی با عملکرد فوق العاده در کوتاه ترین زمان ممکن سطوح به بالاترین حد از پاکیزگی و تمیزی می رساند. سیستم خشک کن اسکرابر صنعتی باعث شده تا سطح پس از فرآیند شستشو خشک، بدون خطر و قابل استفاده باشد. دستگاه اسکرابر در انواع متفاوتی ارائه شده است که با توجه به شرایط محیط می توان مناسب ترین مدل را برای شستشوی کف انتخاب نمود.

نحوه عملکرد اسکرابر چیست؟

شستشوی سطوح با استفاده از دستگاه زمین شوی صنعتی با توجه به مکانیزم عمل خاص این دستگاه انجام می شود. عملکرد حرفه ای و پر قدرت و مهندسی شده اسکرابر صنعتی موجب شستشوی کامل و با کیفیت خواهد شد. مکانیزم انجام فرآیند شستشوی سطوح کف توسط کفشور صنعتی بدین صورت است: در ابتدا آب تمیز یا مواد شوینده (در صورتی که مواد شوینده مناسب به مخزن آب تمیز اضافه شده باشد) بر روی سطوح پاشش می شوند. سپس برس ها با چرخش بر روی سطح آلودگی ها را جدا می نمایند. به صورت همزمان با پاشش مواد شوینده و برس زنی، دستگاه در حال حرکت و عبور از روی سطوح بوده و دیگر فرآیند های نظافتی هم انجام می پذیرد؛ این دستگاه با بهره گیری از لاستیک تی های با کیفیت و سیستم مکش قوی، در حین شستشو، آب آلوده باقی مانده بر روی سطوح را مکش می کند. این امر از مرطوب ماندن سطوح و بروز مخاطرات احتمالی پس از شستشو یا آلوده شدن مجدد سطح به دلیل عبور از سطح مرطوب جلوگیری می نماید. پس از شستشو و اتمام کار با اسکرابر می توان به سادگی مخزن آب کثیف را تخلیه کرد تا همه آلودگی ها جمع آوری شده از روی سطوح به طور کامل نظافت شوند.

تفاوت انواع مدل های اسکرابر چیست ؟

اسکرابر ها در مدل های متفاوتی ارائه شده اند. بسته به شیوه هدایت، اسکرابر به دو نوع کفشوی دستی و زمین شور سرنشین دار تقسیم می شود. به منظور شستشوی سطوح با وسعت بالا و بدون وجود مانع مانند پارکینگ ها، مجتمع های تجاری، انبار و...، از اسکرابر سرنشین دار که دستگاه بزرگی بوده و پهنای شستشوی آن مناسب سطوح وسیع می باشد استفاده می شود. اما برای شستشوی سطوحی که در آن ها موانعی وجود دارد یا دارای راهرو های باریکی می باشند بهتر است از کفشوی دستی استفاده شود. این مدل اسکرابر جمع و جور با عبور از معابر باریک تر، امکان شستشوی بهینه را فراهم می کند. دیگر دسته بندی انواع اسکرابر مربوط به نحوه تامین انرژی حرکتی این دستگاه می باشد. برای شستشوی سطوحی که دسترسی مناسب به پریز برق دارند بهتر است از اسکرابر کابلی استفاده نمایند. کفشوی برقی کابلی از وزن متناسبی برخوردار است و نگرانی اتمام شارژ برای کاربر در حین نظافت وجود ندارد؛ اما در صورتی که دسترسی به پریز برق مناسب نباشد و یا وجود کابل بر روی زمین موجب بروز مخاطراتی گردد، بهتر است از اسکرابر باتری دار استفاده شود.

کاربری دستگاه اسکرابر چگونه است؟

اسکرابر صنعتی یک دستگاه نظافتی پر کاربرد در محیط های صنعتی و تجاری است. کاربر این دستگاه چه در مدل های دستی و چه خودرویی کار دشواری را برای هدایت دستگاه و انجام فرآیند نظافت ندارد. برای سهولت بیشتر کار با زمین شوی صنعتی و مراقبت از دستگاه، کاربر و وسایل موجود در محیط بهتر است کاربری دستگاه بصورت اصولی طبق دفترچه راهنما یا راهنمایی متخصصین فنی به کاربر آموزش داده شود. در اسکرابر های دستی کاربر در پشت دستگاه قرار می گیرد و به کمک دسته آنرا هدایت و کنترل می کند. اسکرابر دستی دارای موتور جلوبرنده نیازی به اعمال نیرو توسط کاربر نداشته و ساده تر هدایت می شود. در مقابل کفشوی خودرویی به آسانی مانند یک خودرو و با قرار گرفتن کاربر بر روی صندلی استفاده می گردد. این دستگاه دارای پدال گاز و کنترل دستگاه بوده و کاربر با استفاده از کلید های کنترلی می تواند حرکت دستگاه، انجام عملیات نظافتی و تغییر وضعیت بخش های مختلف مانند تی و برس را با زدن یک کلید انجام دهد. اسکرابر خودرویی به آسانی هدایت و کنترل می شود و به همین دلیل برای شستن سطوح کف در محیط وسیع کاربرد دارد.