کفشوی صنعتی - Scrubber

دستگاه کفشوی صنعتی در حوزه تجهیزات نظافتی بعنوان دستگاهی برای شستشوی سطوح کف بوسیله سیستم مکانیزه برس زنی شناخته می شود. این دستگاه در محیط های مختلف تجاری، اداری، آموزشی و صنعتی بعد از فرآیند نظافت اولیه به منظور شستن سطح و سپس خشک کردن آن کاربرد دارد. کفشوی صنعتی صنعتی مزایای متعددی را نسبت به روش دستی نظافت فراهم آورده و از جهات گوناگون برای کاربر و مجموعه مورد نظر سودمند است. فرآیند شستشوی سطح بوسیله برس کفشوی صنعتی و فرآیند خشک کردن آن بطور همزمان و با تی مکنده و موتور مکش انجام می گیرد. کفشوی صنعتی در بخش تجهیزات نظافتی، جز پر کاربردترین دستگاه هاست و با نام های کفشوی ، زمین شوی و کفشور نیز شناخته می شود. 

اساس عملکرد دستگاه اسکرابر 

هر دستگاه کفشوی صنعتی از مخزن آب تمیز و مواد شوینده، مخزن آب کثیف، برس، تی و سیستم مکنده خشک کن تشکیل می گردد. اساس انجام عملیات شستشوی سطح توسط کفشوی صنعتی بصورت پاشش آب و مواد شوینده و برس زنی سطح می باشد. سیستم پاشش آب دستگاه دارای یک شلنگ خروجی است که آب را بر روی برس ها پاشش می نماید. همزمان با فرآیند برس زنی نوبت به تی و موتور مکش می رسد تا با جمع آوری آب و آلودگی های باقی مانده از عملیات شستشو، این آلودگی ها را به داخل مخزن آب کثیف منتقل نماید. عملیات شستشو و خشک کردن سطح بطور همزمان ایجاد شده و بنابراین با استفاده از این دستگاه دو عملیات با یک دستگاه و در مدت زمان کم انجام می شود. مخازن آب تمیز و کثیف دستگاه از یکدیگر جدا هستند و در پایان فرآیند شستشو، بایستی پر و خالی گردند.


انواع اسکرابر 

 هر چند اساس کار کفشوی صنعتی ها با یکدیگر مشابه است، با این حال کفشوی صنعتی ها از منظر مختلف تقسیم بندی می گردند. اغلب برای مکان هایی که دارای مساحت بیشتری دارند از کفشوی صنعتی سرنشین دار و برای محیط های کوچکتر از کفشوی صنعتی دستی استفاده میشود:

نوع هدایت

اسکرابر ها از نظر نوع هدایت به دو مدل دستی و یا خودرویی تقسیم می گردند. در کفشوی صنعتی دستی کاربر از قسمت عقب دستگاه را رو به جلو هدایت می نماید، در عوض کفشوی صنعتی سرنشین دار دارای ساختاری مشابه خودرو بوده و کاربر با نشستن بر روی آن به هدایت دستگاه می پردازد. استفاده از کفشوی دستی معمولا به منظور شستشوی مکانیزه اماکنی با مساحت کوچک و متوسط و یا با میزان تراکم بالای وسایل و تجهیزات پیشنهاد می گردد. در عوض معمولا از کفشوی سرنشین دار به منظور شستشوی محیط های بزرگ و وسیع تر استفاده می شود.

منبع تغذیه

با وجود اینکه کفشوی صنعتی ها به طور متعارف با انرژی الکتریکی کار می کنند، اما در مدل های مختلف منبع تغذیه متفاوت می باشند. از این رو کفشوی صنعتی ها به دو مدل کابلی و باطری دار تجهیز می گردند. کفشوی کابلی با اتصال به برق شهری انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را تامین می کند. در سوی دیگر دستگاه های باطری این انرژی را از باطری تعبیه شده در آن دریافت می کند. استفاده از کفشور کابلی بیشتر در اماکنی که دسترسی آسان به پریز برق مهیا باشد متداول است. در عوض کفشوی صنعتی های باطری دار بدون نیاز به اتصال مداوم به باطری، توانایی شستشوی آزادانه و بهینه سطوح را دارا می باشند. هر چند تجهیز کفشوی به باطری موجب می شود تا وزن دستگاه کمی افزایش یابد، اما در عوض سطح صدای تولید شده توسط این دستگاه ها نسبت به زمین شوی کابلی کاهش می یابد.

موتور جلوبرنده

 تجهیز به موتور جلوبرنده در برخی کفشوی صنعتی ها موجب افزایش بازده و راندمان کاری می گردد. کفشوی صنعتی های دارای موتور جلوبرنده دیگر نیازی به هل دادن کاربر نداشته و در این مدل از کفشوی صنعتی ها کاربر تنها به جهت دهی مسیر حرکت دستگاه می پردازد. تمامی کفشوی صنعتی های خودرویی یا سرنشین دار به دلیل ساختار کاری مجهز به موتور جلوبرنده می باشند، اما در کفشوی صنعتی های دستی این مورد به عنوان یک ویژگی متمایز کننده محسوب می گردد.

نوع برس

 اسکرابر ها دارای انواع متنوعی از برس ها می باشند. دو نوع متداول برس ها شامل برس های دیسکی و غلطکی است. ساختار برس های دیسکی بصورت یک صفحه دایره ای با برس ها عمودی کاشته شده بر روی آن می باشد. در عوض برس های رولی یا غلطلکی دارای ساختار استوانه ای شکل می باشد. استفاده از برس های دیسکی به منظور شستشوی سطوح هموار مانند انواع سنگ، کاشی و .. مورد استفاده قرار می گیرد و به همین منظور استفاده از این نوع برس بسیار متداول است. در عوض برس های رولی به منظور شستشوی سطوح نسبتا هموار دارای خلل و فرج بیشتری مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر برس، می توان از پد های نظافتی نیز جهت انجام عملیات های خاص استفاده کرد.


مزایای استفاده از اسکرابر 

استفاده از روش های مکانیزه نظافت صنعتی دارای مزایای متعددی نسبت به روش سنتی و دستی می باشد. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره می کنیم:

1-افزایش سرعت شستشو

 استفاده از روش سنتی تی و سطل آب در یک حالت بهینه سرعتی بالاتر از 160 متر مربع به ازای هر نیروی انسانی در ساعت نخواهد داشت. این در حالی است که یک زمین شوی می توانند بسته به مدل و پهنای شستشوی تا میزان 7500 مترمربع در ساعت را مورد شستشوی قرار دهد. این افزایش سرعت شستشوی موجب می شود تا زمان کمتری از روز صرف انجام عملیات شستشوی گردد.

2-افزایش کیفیت شستشو

 شستشوی در روش دستی بوسیله سطل آب و تی نه تنها از نظر سرعت کاری بهینه به نظر نمی رسد، بلکه کیفیت مناسبی هم ندارد. در شستشوی توسط روش سنتی به دلیل اینکه تی در به طور مداوم در یک سطل آب مورد شستشوی قرار می گیرد، همواره مملو از آلودگی می باشد. به همین دلیل است که شستشوی با تی در روش سنتی موجب گسترش و پخش شدن آلودگی می گردد. این توزیع مداوم آلودگی بر روی سطح علاوه بر اینکه از نظر بهداشتی محیط را دچار مشکلات متعددی می کند، در طولانی مدت موجب کدر شدن سطح و سنگ نیز می گردد و هزینه های سنگین تعویض آن را بر جای می گذارد. در طرف مقابل در کفشوی صنعتی ها به دلیل وجود مخزن آب تمیز و کثیف مجزا، سطح بالاتری از بهداشت محیط رعایت می گردد.

3-کاهش زمان خشک شدن زمین

در روش سنتی پس از انجام عملیات شستشوی، نیاز به صرف زمان نسبتا طولانی به منظور خشک شدن زمین می باشد. در غیر اینصورت عبور افراد یا تجهیزات از روی مکان مورد شستشوی قرار گرفته علاوه بر اینکه موجب برجای ماندن رد می گردد، ممکن است به دلیل لغزندگی ناشی از رطوبت موجب لیز خوردن افراد شود. به همین دلیل است که محیط مورد شستشوی در روش سنتی می بایست تا زمان خشک شدن کامل زمین نسبت به عبور افراد و تجهیزات مصون نگه داشته شود و این خودبه عنوان یک محدودیت در شستشوی سطوح با این روش مطرح می باشد. در عوض در روش شستشوی با دستگاه کفشوی صنعتی به دلیل تجهیز به سیستم تی و موتور مکنده قدرتمند، توانایی کافی جهت جمع آوری آب و خشک کردن زمین مهیا می باشد.

4-کاهش مصرف آب و مواد شوینده

امروزه صرفه جویی در مصرف آب علاوه بر اینکه به عنوان یک شاخص کاهش هزینه های اقتصادی مطرح می باشد، به عنوان یک اصل زیست محیط نیز دارای اهمیت است. این مطلب در مورد مواد شوینده و شیمیایی نیز به دلیل تاثیرات مخرب زیست محیطی آنها صداق می باشد. یکی از بزرگترین محاسن سیستم های مکانیزه نظافت صنعتی، از جمله کفشوی صنعتی ها کاهش مصرف آب و مواد شوینده می باشد. در کفشوی صنعتی ها به دلیل قدرت بالای سیستم برس زنی و عملکرد مناسب آن دیگر نیازی به صرف حجم بالای آب و مواد شوینده نمی باشد.

5-افزایش صرفه اقتصادی

آمار های جهانی حاکی آن است که در روش های سنتی و دستی شستشوی زمین بیش از 90 درصد هزینه ها مربوط به هزینه های مربوط به نیروی انسانی است. به همین دلیل است که استفاده از کفشوی صنعتی ها به دلیل افزایش سرعت عملیات و در نتیجه کاهش نیروی انسانی، در باند مدت موجب افزایش صرفه اقتصادی مجموعه ها می گردد. در کنار این استفاده از کفشوی صنعتی ها به دلیل ایجاد سطح بالاتری از بهداشت محیط و همچنین سلامت سطح و سنگ، از بر جای ماندن هزینه های سنگین در دراز مدت جلوگیری می کند.

6- کاهش مزاحمت و آسیب برای افراد

در روش های سنتی شسشتو با استفاده از تی، سطح زمین مرطوب باقی می ماند و در نتیجه تردد افراد بلافاصله بعد از فرآیند شستشو، موجب آلودگی مجدد سطح می شود. راهکار دیگر در این فرآیند، اجازه ندادن به افراد برای تردد در محیط می باشد، که این موضوع مشکلات متعددی را برای کارمندان و مراجعین ایجاد می نماید. همچنین در بعضی موارد مرطوب باقی ماندن سطح می تواند باعث سر خوردن افراد و در نتیجه ایجاد مصدومیت شود. درحالیکه با استفاده از کفشوی صنعتی ها برای شستشوی سطح، سطح بلافاصله بعد از برس زنی خشک شده و اختلالی در رفت و آمد افراد بوجود نمی آید. سطح خشک شده با کفشوی صنعتی کاملا ایمنی داشته و احتمال سر خوردن افراد وجود نخواهد داشت. 

پارامترهای مهم هنگام انتخاب یک اسکرابر 

بطور کلی هنگام انتخاب یک کفشوی صنعتی باید به نکات زیر توجه نمود:

1-مساحت و نوع مکان مورد شستشو

در انتخاب کفشوی صنعتی ها مهم ترین نکته مساحت مورد شستشوی است. هر چه مساحت فضای مورد نظر بزرگتر باشد، به دستگاهی با پهنای شستشوی وسیع تر نیازمندیم. علاوه بر پهنای شستشوی، میزان حجم مخزن آب تمیز و کثیف نیز بسیار پر اهمیت است. افزایش مخزن آب موجب می شود تا نیاز به تعداد دفعات بیشتری به منظور تکمیل و یا تخلیه آب مخازن باشد و همین امر موجب افزایش سرعت عملیات می گردد. علاوه بر موارد بیان شده، برخی موارد خاص نیز بسته به محیط مورد استفاده تعیین می گردد. به طور مثال، استفاده از کفشوی صنعتی هایی با سطح پایی صدا به منظور انجام عملیات شستشوی در اماکنی مانند بیمارستان ها که نیاز به حفظ صدا می باشد پیشنهاد می گردد در اصل این دستگاه کف شور جهت پاکسازی کف پوش های صاف و متراکم در بخش های تجاری، مسکونی و حتی صنعتی نیز استفاده می شوند.

2-ابعاد و وزن کفشوی صنعتی  

 هنگام انتخاب یک کفشوی صنعتی باید دقت شود که پهنای دستگاه کف شوی، چه دستی باشد و چه سرنشین دار، با عرض درگاه ها و راهروها متناسب بوده و از آنها قابل عبور باشد و ابعاد سری برس و تی مکنده به گونه ای باشد که قادر به شستشو و خشک کردن کلیه بخش های مورد نظر باشند. همچنین اگر نیاز به انتقال دستگاه کفشوی صنعتی در طبقات مختلف است، ابعاد و وزن آن باید با آسانسور ساختمان هماهنگی داشته باشد.

3-محل پر کردن و تخلیه مخازن دستگاه

در نظر گرفتن محل پر کردن و تخلیه مخازن کفشوی نیز دارای اهمیت می باشد. داشتن فضای کافی و یا طول مناسب شلنگ پر کردن ممکن است در برخی مکان ها چالش برانگیز باشد. همچنین پیدا کردن محل مناسب برای تخلیه آب آلوده می تواند دشوار باشد. با توجه به نوع مکان مورد شستشو و سیستم فاضلاب آن، باید ایمن ترین و کاربردی ترین محل برای تخلیه کفشوی صنعتی انتخاب شود. در نتیجه اطمینان حاصل کنید که کفشوی صنعتی انتخاب شده توسط شما با آپشن های تخلیه موجود تطابق دارد.

4-محل شارژ کردن دستگاه

اگر قصد انتخاب یک زمین شوی شارژی را دارید، آگاه باشید که مسأله شارژ باتری ها اهمیت بسیار زیادی دارد. بررسی کنید که محل شارژ دستگاه دارای منبع تغذیه مناسب باشد. توجه به منبع تغذیه موجود بر دستگاه حیاتی است تا شارژی با ولتاژ مناسب انتخاب شود. آگاه باشید که بعضی شارژرها به هنگام شارژ دستگاه، برق بیشتری نسبت به انواع معمول شارژر مصرف می کنند بنابراین اطمینان حاصل کنید که شارژر دستگاه انتخاب شده باعث بارگذاری اضافه بر روی مدار نمی شود. همچنین اگر دستگاه شما با باتری آب- اسید کار می کند. مکان نگهداری و شارژ دستگاه با توجه به گاز تولید شده توسط باتری باید دارای تهویه مناسب باشد.

5-محل نگهداری کفشوی صنعتی پس از اتمام کار

اکثر کفشوی صنعتی ها فضایی بیش از  یک تی و سطل اشغال می کنند. در نتیجه باید هنگام انتخاب کفشوی صنعتی اطمینان حاصل نمایید که فضای کافی و ایمن برای نگهداری آن پس از پایان هر سیکل کاری دارید تا از آسیب های احتمالی وارده به دستگاه جلوگیری شود و عمر مفید آن افزایش یابد.

انواع کفشوی صنعتی شرکت اتحاد صنعت

مرتب سازی براساس :
1 2 3
1 2 3

دسترسی سریع به محصولات