زمینشوی - Scrubber

 اسکرابر به عنوان یکی از متداول ترین دستگاه های نظافت صنعتی که توانایی شستشوی و خشک کردن سطوح هموار را دارا می باشد، شناخته می شوند. امروزه می توان استفاده از مدل های مختلف کفشوی و اسکرابر را در مکان های مختلفی از جمله محیط ها تجاری، مذهبی ، صنعتی و یا اموزشی مشاهده نمود این دستگاه زمین شور قادرند که سطح یک مجموعه را در سریعترین زمان تمیز کرده و کاملا نظافت کنند در مکانهایی که بحث بهداشت بسیار مهم باشد یکی از گزینه های مناسبی هستند . 

اساس کارکرد یک زمینشوی :

 اساس انجام عملیات شسشتوی در یک زمینشوی با پاشش آب و مواد شوینده و برس زنی صورت می گیرد. پس از این بخش نوبت به عملکرد تی و سیستم مکش می رسد تا با جمع آوری آب و آلودگی های باقی مانده از عملیات شسشتوی ، آن را به داخل مخزن آب کثیف بر گرداند. با توجه به این نکته هر زمینشوی از مخزن آب تمیز و مواد شوینده، مخزن آب کثیف، برس، تی و سیستم مکنده خشک کن تشکیل می گردد.

انواع زمینشوی :

 هر چند اساس کار زمینشوی ها با یکدیگر مشابه است، با این حال زمینشوی ها از منظر مختلف تقسیم بندی می گردند که برای مکان هایی که بزرگ هستند و مساحت بیشتری دارند از زمینشوی سرنشیندار و برای محیط های کوچکتر از زمینشوی دستی استفاده میشود:

نوع هدایت

اسکرابر ها از نظر نوع هدایت به دو مدل دستی و یا خودرویی تقسیم می گردند. در زمینشوی دستی کاربر از قسمت عقب دستگاه را رو به جلو هدایت می نماید، در عوض زمینشوی سرنشین دار دارای ساختاری مشابه خودرو بوده و کاربر با نشستن بر روی آن به هدایت دستگاه می پردازد. استفاده از زمینشوی دستی معمولا به منظور شستشوی مکانیزه اماکنی با مساحت کوچک و متوسط و یا با میزان تراکم بالای وسایل و تجهیزات پیشنهاد می گردد. در عوض معمولا از زمینشوی سرنشین دار به منظور شستشوی محیط های بزرگ و وسیع تر استفاده می شود.

منبع تغذیه

با وجود اینکه زمینشوی ها به طور متعارف با انرژی الکتریکی کار می کنند، اما در مدل های مختلف منبع تغذیه متفاوت می باشند. از این رو زمینشوی ها به دو مدل کابلی و باطری دار تجهیز می گردند. کفشوی کابلی با اتصال به برق شهری انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را تامین می کند. در سوی دیگر دستگاه های باطری این انرژی را از باطری تعبیه شده در آن دریافت می کند. استفاده از کفشور کابلی بیشتر در اماکنی که دسترسی آسان به پریز برق مهیا باشد متداول است. در عوض زمینشوی های باطری دار بدون نیاز به اتصال مداوم به باطری، توانایی شستشوی آزادانه و بهینه سطوح را دارا می باشند. هر چند تجهیز زمینشوی به باطری موجب می شود تا وزن دستگاه کمی افزایش یابد، اما در عوض سطح صدای تولید شده توسط این دستگاه ها نسبت به زمین شوی کابلی کاهش می یابد.

موتور جلوبرنده

 تجهیز به موتور جلوبرنده در برخی زمینشوی ها موجب افزایش بازده و راندمان کاری می گردد. زمینشوی های دارای موتور جلوبرنده دیگر نیازی به هل دادن کاربر نداشته و در این مدل از زمینشوی ها کاربر تنها به جهت دهی مسیر حرکت دستگاه می پردازد. تمامی زمینشوی های خودرویی یا سرنشین دار به دلیل ساختار کاری مجهز به موتور جلوبرنده می باشند، اما در زمینشوی های دستی این مورد به عنوان یک ویژگی متمایز کننده محسوب می گردد.

نوع برس

 اسکرابر ها دارای انواع متنوعی از برس ها می باشند. دو نوع متداول برس ها شامل برس های دیسکی و غلطکی است. ساختار برس های دیسکی بصورت یک صفحه دایره ای با برس ها عمودی کاشته شده بر روی آن می باشد. در عوض برس های رولی یا غلطلکی دارای ساختار استوانه ای شکل می باشد. استفاده از برس های دیسکی به منظور شسشتوی سطوح هموار مانند انواع سنگ، کاشی و .. مورد استفاده قرار می گیرد و به همین منظور استفاده از این نوع برس بسیار متداول است. در عوض برس های رولی به منظور شستشوی سطوح نسبتا هموار دارای خلل و فرج بیشتری مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر برس، می توان از پد های نظافتی نیز جهت انجام عملیات های خاص استفاده کرد.

مزایای استفاده از زمینشوی :

استفاده از روش های مکانیزه نظافت صنعتی دارای مزایای متعددی نسبت به روش سنتی و دستی می باشد. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره می کنیم:

1-افزایش سرعت شستشوی

 استفاده از روش سنتی تی و سطل آب در یک حالت بهینه سرعتی بالاتر از 160 متر مربع به ازای هر نیروی انسانی در ساعت نخواهد داشت. این در حالی است که یک زمین شوی می توانند بسته به مدل و پهنای شستشوی تا میزان 7500 مترمربع در ساعت را مورد شستشوی قرار دهد. این افزایش سرعت شستشوی موجب می شود تا زمان کمتری از روز صرف انجام عملیات شستشوی گردد.

2-افزایش کیفیت شستشوی

 شستشوی در روش دستی بوسیله سطل آب و تی نه تنها از نظر سرعت کاری بهینه به نظر نمی رسد، بلکه کیفیت مناسبی هم ندارد. در شستشوی توسط روش سنتی به دلیل اینکه تی در به طور مداوم در یک سطل آب مورد شستشوی قرار می گیرد، همواره مملو از آلودگی می باشد. به همین دلیل است که شستشوی با تی در روش سنتی موجب گسترش و پخش شدن آلودگی می گردد. این توزیع مداوم آلودگی بر روی سطح علاوه بر اینکه از نظر بهداشتی محیط را دچار مشکلات متعددی می کند، در طولانی مدت موجب کدر شدن سطح و سنگ نیز می گردد و هزینه های سنگین تعویض آن را بر جای می گذارد. در طرف مقابل در زمینشوی ها به دلیل وجود مخزن آب تمیز و کثیف مجزا، سطح بالاتری از بهداشت محیط رعایت می گردد.

3-کاهش زمان خشک شدن زمین

در روش سنتی پس از انجام عملیات شستشوی، نیاز به صرف زمان نسبتا طولانی به منظور خشک شدن زمین می باشد. در غیر اینصورت عبور افراد یا تجهیزات از روی مکان مورد شستشوی قرار گرفته علاوه بر اینکه موجب برجای ماندن رد می گردد، ممکن است به دلیل لغزندگی ناشی از رطوبت موجب لیز خوردن افراد شود. به همین دلیل است که محیط مورد شستشوی در روش سنتی می بایست تا زمان خشک شدن کامل زمین نسبت به عبور افراد و تجهیزات مصون نگه داشته شود و این خودبه عنوان یک محدودیت در شستشوی سطوح با این روش مطرح می باشد. در عوض در روش شستشوی با دستگاه زمینشوی به دلیل تجهیز به سیستم تی و موتور مکنده قدرتمند، توانایی کافی جهت جمع آوری آب و خشک کردن زمین مهیا می باشد.

4-کاهش مصرف آب و مواد شوینده

امروزه صرفه جویی در مصرف آب علاوه بر اینکه به عنوان یک شاخص کاهش هزینه های اقتصادی مطرح می باشد، به عنوان یک اصل زیست محیط نیز دارای اهمیت است. این مطلب در مورد مواد شوینده و شیمیایی نیز به دلیل تاثیرات مخرب زیست محیطی آنها صداق می باشد. یکی از بزرگترین محاسن سیستم های مکانیزه نظافت صنعتی، از جمله زمینشوی ها کاهش مصرف آب و مواد شوینده می باشد. در زمینشوی ها به دلیل قدرت بالای سیستم برس زنی و عملکرد مناسب آن دیگر نیازی به صرف حجم بالای آب و مواد شوینده نمی باشد.

5-افزایش صرفه اقتصادی

آمار های جهانی حاکی آن است که در روش های سنتی و دستی شستشوی زمین بیش از 90 درصد هزینه ها مربوط به هزینه های مربوط به نیروی انسانی است. به همین دلیل است که استفاده از زمینشوی ها به دلیل افزایش سرعت عملیات و در نتیجه کاهش نیروی انسانی، در باند مدت موجب افزایش صرفه اقتصادی مجموعه ها می گردد. در کنار این استفاده از زمینشوی ها به دلیل ایجاد سطح بالاتری از بهداشت محیط و همچنین سلامت سطح و سنگ، از بر جای ماندن هزینه های سنگین در دراز مدت جلوگیری می کند.

پارامترهای مهم هنگام انتخاب یک زمینشوی :

بطور کلی هنگام انتخاب یک زمینشوی باید به نکات زیر توجه نمود:

1-مساحت و نوع مکان مورد شستشو

در انتخاب زمینشوی ها مهم ترین نکته مساحت مورد شستشوی است. هر چه مساحت فضای مورد نظر بزرگتر باشد، به دستگاهی با پهنای شستشوی وسیع تر نیازمندیم. علاوه بر پهنای شستشوی، میزان حجم مخزن آب تمیز و کثیف نیز بسیار پر اهمیت است. افزایش مخزن آب موجب می شود تا نیاز به تعداد دفعات بیشتری به منظور تکمیل و یا تخلیه آب مخازن باشد و همین امر موجب افزایش سرعت عملیات می گردد. علاوه بر موارد بیان شده، برخی موارد خاص نیز بسته به محیط مورد استفاده تعیین می گردد. به طور مثال، استفاده از زمینشوی هایی با سطح پایی صدا به منظور انجام عملیات شسشتوی در اماکنی مانند بیمارستان ها که نیاز به حفظ صدا می باشد پیشنهاد می گردد در اصل این دستگاه کف شور جهت پاکسازی کف پوش های صاف و متراکم در بخش های تجاری، مسکونی و حتی صنعتی نیز استفاده می شوند.

2-ابعاد و وزن زمینشوی  

 هنگام انتخاب یک زمینشوی باید دقت شود که پهنای دستگاه کف شوی، چه دستی باشد و چه سرنشین دار، با عرض درگاه ها و راهروها متناسب بوده و از آنها قابل عبور باشد و ابعاد سری برس و تی مکنده به گونه ای باشد که قادر به شستشو و خشک کردن کلیه بخش های مورد نظر باشند. همچنین اگر نیاز به انتقال دستگاه زمینشوی در طبقات مختلف است، ابعاد و وزن آن باید با آسانسور ساختمان هماهنگی داشته باشد.

3-محل پر کردن و تخلیه مخازن دستگاه

در نظر گرفتن محل پر کردن و تخلیه مخازن کفشوی نیز دارای اهمیت می باشد. داشتن فضای کافی و یا طول مناسب شلنگ پر کردن ممکن است در برخی مکان ها چالش برانگیز باشد. همچنین پیدا کردن محل مناسب برای تخلیه آب آلوده می تواند دشوار باشد. با توجه به نوع مکان مورد شستشو و سیستم فاضلاب آن، باید ایمن ترین و کاربردی ترین محل برای تخلیه زمینشوی انتخاب شود. در نتیجه اطمینان حاصل کنید که زمینشوی انتخاب شده توسط شما با آپشن های تخلیه موجود تطابق دارد.

4-محل شارژ کردن دستگاه

اگر قصد انتخاب یک زمین شوی شارژی را دارید، آگاه باشید که مسأله شارژ باتری ها اهمیت بسیار زیادی دارد. بررسی کنید که محل شارژ دستگاه دارای منبع تغذیه مناسب باشد. توجه به منبع تغذیه موجود بر دستگاه حیاتی است تا شارژی با ولتاژ مناسب انتخاب شود. آگاه باشید که بعضی شارژرها به هنگام شارژ دستگاه، برق بیشتری نسبت به انواع معمول شارژر مصرف می کنند بنابراین اطمینان حاصل کنید که شارژر دستگاه انتخاب شده باعث بارگذاری اضافه بر روی مدار نمی شود. همچنین اگر دستگاه شما با باتری آب- اسید کار می کند. مکان نگهداری و شارژ دستگاه با توجه به گاز تولید شده توسط باتری باید دارای تهویه مناسب باشد.

5-محل نگهداری زمینشوی پس از اتمام کار

اکثر زمینشوی ها فضایی بیش از  یک تی و سطل اشغال می کنند. در نتیجه باید هنگام انتخاب زمینشوی اطمینان حاصل نمایید که فضای کافی و ایمن برای نگهداری آن پس از پایان هر سیکل کاری دارید تا از آسیب های احتمالی وارده به دستگاه جلوگیری شود و عمر مفید آن افزایش یابد.


انواع زمینشوی شرکت اتحاد صنعت

مرتب سازی براساس :
1 2 3
1 2 3

دسترسی سریع به محصولات