سویپر - Sweeper

عبارت سویپر در حوزه تجهیزات نظافتی به دستگاه هایی اطلاق می شود که به عنوان جاروی محوطه برای نظافت سطوح کف مورد استفاده قرار می گیرد. شاید به جرأت بتوان ادعا نمود که دستگاه سویپر صنعتی یا جاروب خیابانی، کارآمدترین ابزار برای نظافت سریع و با کیفیت محیط های وسیع می باشد. سویپر برای جمع آوری آلودگی ها در فضاهای باز از خیابان و پارک گرفته تا محوطه بیرونی مراکز تجاری، هتل ها، بیمارستان ها، دانشگاه‌ها، مجتمع های مسکونی و انبارهای بزرگ صنعتی و پایانه های مسافربری مناسب است. همچنین سویپر صنعتی در تمامی محیط هایی که استفاده از آب و مواد شوینده برای نظافت محیط از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد و محدودیت‌های استفاده از جاروبرقی صنعتی و مکنده، کاربرد این تجهیزات را عملا غیرممکن می‌سازد، سویپر بعنوان گزینه ای ایده ال و برخوردار از مزایای متعدد برای نظافت و تمیزی محیط شناخته می شود. این دستگاه عملیات نظافت را بصورت مکانیزه و با استفاده از برس های جانبی و مرکزی انجام میدهد. 


نحوه عملکرد سوییپر

برس های جاروب کننده، مخزن جمع آوری زباله، سیستم مکنده و سیستم فیلتراسیون مهم ترین بخش های تشکیل دهنده یک سویپر می باشند. علاوه بر این بخش ها، ممکن است به منظور بهبود عملکرد سویپر و افزایش کارایی آن، دستگاه به امکانات دیگری از قبیل برس های جانبی، دریچه های مکنده هوا بر روی برس ها، فلپ های مخصوص برای جلوگیری از بلند شدن گرد و غبار، کابین و ... تجهیز شود. اما اساس عملکرد سویپر دارای پیچیدگی خاصی نبوده و به سادگی انجام می گیرد. دستگاه سوییپر مجهز دو و یا سه برس جاروب کننده جانبی می باشد. این برس ها آلودگی ها را از محیط اطراف جمع کرده و به سمت مرکز سویپر می فرستند. چرخش برس مرکزی باعث جمع آوری زباله های جامد و سبک و انتقال آن ها به مخزن زباله می ‌شود. دستگاه سویپر همچنین مجهز به سیستم فیلتراسیون بوده که در نتیجه آن گرد و غبار و ذرات ریز جذب شده و هوای تصفیه شده به محیط باز می گردد.


انواع مدل های سوییپر

امروزه، برای برطرف نمودن حداکثری نیازهای مشتریان در هر سطح و نوعی، دستگاه‌های سویپر در انواع و مدل‌های متنوع طراحی و عرضه شده اند و مشتری می تواند با توجه به نوع نیاز خود، دستگاهی کاملا متناسب با آن تهیه نماید. سوییپر ها با توجه به پارامترهای مختلفی طبقه بندی می شوند که عبارتند از:


طبقه بندی بر اساس نحوه هدایت

هدایت دستگاه سویپر به دو صورت دستی یا خودرویی صورت می پذیرد. مدل های دستی دارای ابعاد کوچک تری هستند و با قرار گرفتن کاربر در پشت آن هدایت می گردند. این دستگاه ها با موتور جلوبرنده یا بصورت مکانیکی ( هل دادن کاربر) به جلو حرکت می کنند. سوییپر دستی ساختار ساده، دسته ارگونومیک و قدرت مانور بالایی دارد و برای نظافت محیط های داخلی و بیرونی کم وسعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. سویپر خودرویی یا سرنشین دار از نظر نحوه هدایت تفاوت چشمگیری با مدل های دستی دارد. در این سوییپر ها ابعاد دستگاه بزرگتر است و کاربر با تسلط کامل با قرار گرفتن بر روی صندلی به راحتی محیط را نظافت می نماید. سویپر های خودرویی دارای سیستم کنترل گرد و غبار مکش بر روی برس، مخازن بزرگ و در بعضی مدل ها جک هیدرولیکی مخصوص تخلیه مخزن هستند و برای نظافت سطوح وسیع مانند محوطه کارخانجات، انبار ها، پارکینگ ها  و بخش های صنعتی کاربرد دارند.


طبقه بندی بر اساس سیستم حرکتی و منبع تغذیه

سوییپر ها از نظر سیستم حرکتی به دو دسته مکانیکی و موتور دار تقسیم بندی می شوند. سوییپر مکانیکی که بصورت دستی هدایت می گردد، فاقد هرگونه قطعات الکترونیکی و موتور می باشد. این دستگاه با اعمال فشار کاربر بر روی دسته و هل دادن دستگاه رو به جلو حرکت می نماید. با توجه به چرخش برس ها و حرکت رو به جلوی دستگاه بصورت مکانیکی، ابعاد این نوع سویپر ها کوچک می باشد و هدایت آن دشواری چندانی ندارد. از انجاییکه سوییپر مکانیکی دستی به منبع تغذیه نیازی ندارد، هیچگونه آلودگی محیطی در فضای کار دستگاه بوجود نمی آید. در دسته بندی دیگر، سویپر های دارای منبع تغذیه شامل سوییپر باطری دار و مدل های با منبع سوخت فسیلی می شوند. مرسوم ترین نوع سویپر در این دسته بندی، مدل باتری دار این دستگاه می‌باشد و برای کاربرد در فضاهای متوسط تا بزرگ ایده آل می باشند. این دستگاه ها هیچگونه مشکل زیست محیطی ایجاد نمی کنند و دارای قیمت مناسبی هستند. در سوییپر های مورد استفاده برای نظافت فضاهای بسیار بزرگ نظیر جاده ها و خیابان ها از سوخت فسیلی استفاده می شود زیرا نیاز به شارژ پیوسته باتری، عملکرد سوییپر های باتری دار را در این شرایط محدود می نماید. در رابطه با این سویپر ها مسأله آلودگی هوا و مشکلات زیست محیطی مطرح می گردد و که کاربرد آنها را خصوصا در فضاهای بسته محدود می نماید. همچنین سویپر های دارای موتور دیزلی گرانقیمت تر می باشند.


طبقه بندی  بر اساس کاربرد

از نظر محل مورد استفاده و کاربرد، سوییپر ها به دو مدل تجاری، صنعتی و خیابانی و شهری تقسیم می شوند. سوییپر تجاری یا صنعتی برای کاربرد در فضاهایی با مساحت متوسط تا بزرگ مناسب می‌باشد و در انواع دستی و سرنشین دار عرضه می شود. کارکردن با این دسته از سویپر عموما ساده است و نیاز به آموزش و تخصص خاصی ندارد. سویپر های صنعتی و تجاری  را می توان از لحاظ تعداد برس، تجهیز به موتور جلوبرنده و کابین دار بودن یا نبودن نیز طبقه بندی نمود. اما سوییپر های صنعتی رایج  و حتی انواع سرنشین  دار آنها علیرغم برخورداری از مزایای بیشمار و عملکرد مناسب، برای نظافت پیوسته خیابان ها و سایر نواحی شهری بزرگ چندان کارآمد نمی باشند. در چنین شرایطی از سویپر های خیابانی بزرگ استفاده می شود که تجهیزات بیشتری برخوردارند، ظرفیت مخزن جمع آوری زباله در آنها بسیار بزرگتر است و دارای برس هایی با پهنای نظافت عریض تر می باشند. سوییپر هایی خیابانی خود به دو نوع کلی تقسیم می شوند. سویپر هایی که از پاشش جریان آب برای به حداقل رساندن گرد و غبار بلند شده استفاده می کنند و سویپر های برخوردار از سیستم هیدرولیک که از دمش هوا بهره می برند. آلودگی ها در اثر دمش هوا از سطح زمین بلند شده و سپس با یک حرکت گردابی به مرکز دستگاه کشیده می شوند.


طبقه بندی براساس نحوه تخلیه مخزن

نحوه تخلیه مخزن سویپر بصورت تخلیه مکانیزه و دستی می باشد. سوییپر های ساده تر در مدل های پایین تر دستی و بعضا خودرویی با مخزن کم حجم دارای سیستم تخلیه دستی هستند. در روش تخلیه دستی مخزن بصورت دستی با رها کردن یک اهرم از بدنه جدا شده و مخزن تخلیه می گردد. اما در سویپر های خودرویی بزرگ که مخزن حجیمی دارند، یک جک هیدرولیک تعبیه شده که مخزن را بالا می برد. در این وضعیت، کاربر دستگاه را به سمت مخزن زباله می برد تا آنرا تخلیه نماید. با این سیستم، تخلیه مخازن بزرگ و دارای حجم بالای سوییپر صنعتی به سادگی انجام می گیرد.


مزایای استفاده از سویپر در فرآیند نظافت 

از سویپر بعنوان یک دستگاه نظافت صنعتی قدرتمند می توان نام برد که بطور پیوسته سطح بالایی از استاندارد را در اجرای عملیات نظافت و جاروب کردن نشان می‌دهد. افزایش بازده و سرعت عملیات نظافت و کاهش هزینه های کلی از مهم‌ترین نتایج حاصل از بکارگیری دستگاه سوییپر می باشد. در جایی که استفاده از روش های سنتی نظافت همچون جاروب کردن دستی نه تنها موجب پاکیزگی موثر محیط نشده بلکه خود بعنوان عامل انتقال آلودگی از محلی به محل دیگر عمل می کند و باعث پخش شدن حجم بالای گرد و غبار در فضا و متعاقبا انواع مشکلات تنفسی، آلرژی و عفونت های چشمی و ... می گردد. دستگاه های سویپر با برخورداری از موتورهای مکنده قوی آلودگی ها و گرد و غبار محیطی را جمع کرده و از محیط حذف می نمایند.
از سوی دیگر آسیب های فیزیکی ناشی از جارو کردن برای مدت زمان طولانی غیر قابل انکار می باشد. حال آنکه به هنگام استفاده از سوییپر ، کاربر یا اپراتور تنها برای هدایت دستگاه انرژی مصرف می نماید و طراحی ارگونومیک لحاظ شده در اغلب سوییپر های امروزی حداکثر سطح راحتی به هنگام کار را برای کاربر فراهم نموده و از بروز ناراحتی‌هایی نظیر پشت درد،کمر درد،زانو درد و ... جلوگیری می نماید.

در کنار مزایای ذکر شده می توان به ویژگی های برجسته دیگری همچون ساختار ساده، سهولت کاربرد، عدم نیاز به آموزش های پیچیده برای کابر، هزینه کم نگهداری و تعمیرات، استحکام و طول عمر بالای سویپر و سطح بالای ایمنی آن اشاره نمود.


پارامتر های مهم در انتخاب سویپر مناسب

عملکرد مورد انتظار دستگاه سویپر صنعتی و بازدهی مد نظر کاربر از دستگاه زمانی حاصل می شود که مدل مناسبی انتخاب گردد. در صورت انتخاب یک سویپر با عملکرد نا متناسب با نیاز، هزینه صرف شده هدر می رود و حتی مشکلاتی برای افراد بوجود می آید. پارامتر های مورد نظر برای خرید سویپر شامل تناسب وسعت محیط با کارایی دستگاه، منبع تغذیه و موارد دیگر می شود. سویپر باتری دار بیشتر برای محیط هایی کاربرد دارد که دارای محیط سرپوشیده هستند و تهویه مناسبی برای خروجی آلودگی ناشی از مصرف سوخت ندارند. بنابراین سویپر های بنزینی یا دیزلی بهتر است در محیط های باز و محوطه های بیرونی در صنایع و کارخانجات استفاده شوند. مساحت محیط فاکتور دیگری است که در خرید سوییپر باید به آن توجه گردد. برای محیط هایی با مساحت کم در حدود 1500 متر مربع و کمتر مثل کارگاه های کوچک یا محوطه های کم وسعت بکار گرفتن دستگاه سویپر دستی می تواند نیاز کاربر را برآورده کند. اما در پارکینگ مجتمع های تجاری، انبار ها و محوطه کارخانه ها سوییپر صنعتی سرنشین دار راه حل نظافتی مجموعه می باشد. امکانات و تجهیزات جانبی دستگاه نکته دیگری است که در خرید سویپر باید به آن توجه شود. بعضی از سوییپر های خودرویی دارای کابین مجهز به سیستم سرمایش و گرمایش هستند. این دستگاه ها برای محیط های بیرونی سهولت کاربری را برای اپراتور دستگاه فراهم می آورند. تناسب حجم مخزن دستگاه با حجم آلودگی محیط نیز برای خرید سویپر باید مد نظر قرار گیرد. ابعاد دستگاه و قدرت مانور سویپر فاکتور دیگری است که قبل از تهیه یک سویپر صنعتی باید به آن توجه شود. سویپر باید بتواند به راحتی در محیط حرکت کرده و در انتهای مسیر دور بزند.

انواع سویپر شرکت اتحاد صنعت

مرتب سازی براساس :
1 2
1 2

دسترسی سریع به محصولات